• DOLAR
  7,9701
 • EURO
  9,4633
 • ALTIN
  487,38
 • BIST
  1,1861
KOSGEB Kredilerinden Nasıl Yararlanılır

KOSGEB Kredilerinden Nasıl Yararlanılır

KOSGEB Kredileri

 

Bireysel girişimciler ve KOBİ niteliğindeki işletmelere veriliyor. Bu kredilerden faydalanmak isteyen bireysel girişimciler ilk defa 60.000 TL destek alabiliyor. Kobiler için bu rakam çok daha yüksektir. İşletmenizin KOBİ olarak KOSGEB tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

Maksimum 250 işçi istihdam eden ve yıllık hasılatı 125 milyon TL’den az olan küçük ve orta ölçekteki işletmeler KOBİ olarak değerlendirilir. KOBİ kredi almak için beyanname doldurmalıdır. Bu beyanname bir önceki yıla ait olan verileri de barındırır. Ayrıca KOBİ faaliyet alanının KOSGEB kriterlerine uygun olması da gerekiyor.

 

KOBİ Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

 

Bir kobi beyannamesini doldurmak için KOSGEB ile e-devlet entegrasyonlu sistem üzerinden giriş yapmak gerekiyor. KOSGEB sitesinde “beyanname vermek için tıklayınız” sekmesine tıklanır. TC kimlik nosu ve e-devlet şifresi ile giriş yapılır. Şartlar kabul edilir ve sonrasında vergi no girilerek giriş butonuna tıklanır. KOBİ beyanname yılı girilir ve ileri sekmesine tıklanır. Gelen sayfada işletme yapısı açıklaması okunur ve işletme bağımsız ise o kutucuk tıklanır. Başlı işletme veya ortak işletme seçeneklerinden hangisi uygunsa tıklanır ve altta ileri sekmesine tıklanır. Bu sayfada kayıtlı Bağ-kur bilgisi otomatik olarak gelir. Bu sayfada işletme adı türü vergi dairesi ve numarası gibi bilgiler girilir. Ayrıca işletme yetkililerinin bilgisi de girilip NACE bilgisi de bitirildikten sonra güncelleme tıklanarak bilgiler güncellenir. Bu sayfa atlanır. En son sekmede girilen bilgilerin onaylanması istenir ve işlem biter.

 

NACE Kodu nedir?

 

KOSGEB tarafından desteklenen işletmeler vardır. Bazı işletmeler de desteklenmezler. Her işletme/firma belli bir NACE koduna sahiptir. NACE kodu sektörü ve faaliyet alanını güvenlikli olup olmaması noktasında değerlendirme sonucu kategorize edilen bir koddur. Ama her şeyden önce KOSGEB veri tabanına kayıt olmak gerekiyor.

 

KOBİ Destekleri

 

Kobi destekleri 500 bin TL’ye kadar çıkabilir. Destek kapsamında piyasa danışmanlık masrafları, bağımsız denetim ücretini karşılama, MKK giderleri, Hukukçu rapor masrafları geri ödemesi olarak ödenmektedir. Danışmanlık masrafları 100 bin TL’ye kadar ödenmektedir. Aracı kuruluşlara ödenen komisyon masraflarından 300 bin liraya kadar olan masraf KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. Bağımsız denetim masrafları için 80 bin lira ödenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM