• DOLAR
  7,9701
 • EURO
  9,4633
 • ALTIN
  487,38
 • BIST
  1,1861
Nakit Avans mı Daha Avantajlı, İhtiyaç Kredisi mi?

Nakit Avans mı Daha Avantajlı, İhtiyaç Kredisi mi?

Kredi kartı kullanan kişilerin neredeyse hepsi nakit avansın ne olduğunu ve nasıl alındığını biliyor. Bankaya göre değişen miktar, kredi kartı limitinin yarısı veya hepsi olabiliyor. Örnek vermek gerekirse, eğer kullanıcının kredi kartı limiti 5000 TL ise ve bunun 4000 TL’si blok halindeyse kalan 1000 TL’yi nakit olarak çekip taksite bölebiliyor. Bunun sayesinde ufak çaplı veya kredi kartının limitinin yüksek olması ile birlikte büyük krediler anlık olarak çekilmiş ve kullanılmış oluyor. Fakat bunun yapılması nakit avans mı daha avantajlı, ihtiyaç kredisi mi? sorusunu akıllara getiriyor. Birkaç konuyu ele alarak bunu açıklamamız daha mantıklı olabilir. Çünkü aklınıza takılan bu sorunun yanıtını ihtiyacınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

 

Acil Durumlarda Nakit Avans

 

Hastalık, kaza, seyahat veya eğlence gibi bir anda planlanan olaylarda eğer müşteri krediye başvurarak vakit kaybetmek istemiyorsa nakit avansı anında kullanabilir. Bununla birlikte ihtiyacı olan paraya daha kısa zamanda ulaşabilir. Çünkü kredi başvurusu için ilk olarak banka ile görüşmeniz gerekir, banka tarafından istenen belgelerin beyan edilmesi ve kredi başvurusunun sonuçlanması beklenmelidir. Bazen sonuçlanma süreci 1 hafta ila 10 günü bulabilir. Fakat nakit avansta böyle bir durum söz konusu olmaz. En yakın banka ATM şubesinden ya da şubeye giderek hemen paranızı alabilirsiniz. Üstelik müşterinin kendisinin bu krediyi taksitlendirme imkânı vardır. Bundan dolayı eğer acil ihtiyaçlarınız söz konusu olursa nakit avans almanızın daha avantajlı olacağını belirtmek isteriz.

 

Vade ve Tutar Daha Yüksekse

 

Üzgün olarak belirtmeliyiz ki alabileceğiniz bu nakit avansların vade süreleri en fazla 12 ay olabilir. Bu sebepten ötürü yüksek nakit avans çekimlerinde yüksek fiyatlarda aylık taksitler ödenebilir. Benzer bir şekilde kartınızda var olan nakit avans tutarı yeterli olmaması gibi durumda söz konusu olabilir. Böyle durumlarda genelde ihtiyaç kredisinin daha kurtarıcı bir yanı olduğunu belirtebiliriz. Çünkü ihtiyaç kredilerinin limiti daha yüksek olabilir ve aylık taksitleri de 48 aya kadar taksitlendirilebilir. Fakat geriye ödeyeceğiniz toplam tutarlar olaya dâhil olduğunda ihtiyaç kredisinde söz konusu olan çeşitli sigorta bedelleri ve dosya masrafları ek ücret olarak alınabilir. Lakin alacağınız nakit avansta böyle bir durum yaşanma ihtimali olmaz. Sadece müşteri belli faiz oranı ile aldığı nakit avansı geri ödemek zorunda kalır. Bankaların faiz oranları genelde ihtiyaç kredisi faiz oranlarından daha yüksek olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM