Evde Beslenmesi Yasak Olan Hayvanlar

Evde Beslenmesi Yasak Olan Hayvanlar

11/27/2020 1 Yazar: bilgisitem

Evde beslenmesi yasak olan hayvanlar hem bazı türlerin neslinin doğal ortamda korunması ve hem de çevreye zararlı olabilmesi ihtimaline karşı, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında belirlenmiştir.

Bu kanun maddesi ile bireylerin evlerinde hangi hayvanları besleyip besleyemeyeceği konusunda, yasalarca bir sınır çizilerek kısıtlama getirilmiştir. Evde beslenebilecek hayvanları yasalar; evcil hayvanlar üst başlığı ile sınırlandırmış, evcil hayvanlar dışında kalan hayvan türlerinin evde beslenmeleri de yasaklanmıştır. Yasaklılar listesinde yer alan hayvanlardan bazıları ise evcil hayvan niteliğinde olsa da verebilecek oldukları zarar veya tehlike riskleri nedeniyle, yine bu yasa maddesi gereğince yasaklanmıştır.

Evde Beslenmesi Yasak Olan Hayvanlar Listesi

Bu yazımızda evde beslenmesi yasak olan hayvanlar arasında yer alan bazı canlıları sizinle paylaşmak ve bu konuda bir bilinç oluşturmayı hedefledik.

Bazı Köpek Cinsleri

Köpekler evlerde en sık beslenen hayvanlar olmasına karşın, bazı köpek cinslerinin evde beslenmeleri yasaklanmıştır. Bunun en önemli nedeni ise bu köpek cinslerinin saldırgan yapıda olmaları ve insanlara ölümcül zarar verebilecek yapıda olmalıdır. Bu sebepten ötürü bazı köpek cinslerinin beslenmesine izin verilmemektedir.

Evde beslenmesi yasalarca yasaklanmış olan köpek türleri; Japon Tosa, Fila Brasilero, Dogo Arjentino, American Bulldog, Wolfdog ve Pit Bull Terrier’ dir. Bu hayvanların saldırgan yapıları ile diğer canlılara zarar verecek kadar uyumsuz olmaları ana yasaklanma nedenleri arasındadır.

Hayvanlar ile ilgili diğer bazı yasalar ise ülkeye sokulabilecek hayvan türlerini ve insanların zehirli, saldırgan ve yırtıcı hayvan türlerini evlerinde barındıramayacağını açıkça belirtmiştir. Burada çok net ifadelerin yanı sıra net olmayan ifadelerin de yer alması, insanlarda bazı kafa karışıklıklarına neden olmaktadır.

Her türlü riskten uzak bir şekilde yasalara uygun olarak evde hayvan beslemek istiyorsanız, hayvanın niteliğini dikkate alarak zehirli, yırtıcı ve saldırgan yapıdaki hayvanlardan uzak durulması gerekir.

Evcilleştirmenin Yasak Olduğu Hayvanlar

Evcilleştirmenin yasak olduğu hayvanlara bakarak da evde beslenmesi yasak olabilecek hayvanları daha kapsamlı bir şekilde değerlendirebiliriz.

Lemur

lemur Evde Beslenmesi Yasak Olan Hayvanlar

Lemur – Evde Beslenmesi Yasak Olan Hayvanlar

Lemur evde beslenmesi yasak olan hayvanlar arasında yer almaktadır. Madagaskar bölgesinde yoğun olarak yaşayan Lemurlar, nesli tükenme seviyesinde bulunan hayvanlardır. Bu hayvanların 1964 yılında çıkarılan kanunlar neticesinde alış-satışının yapılması yasaklanmıştır.

Genellikle büyüdükçe daha saldırgan yapıya bürünen Lemurları evcilleştirmenin yasaklanmasının temel nedenlerinden biri ise, hayvanın neslinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olmasıdır.

Kinkaju

Dünyaca ünlü kişiliklerden biri olan Paris Hilton’un sahiplenmesiyle birlikte daha çok tanınan Kinkaju, yine nesli tükenmekte olan hayvanlardan biri olup evcilleştirilmesi de yasaklanmıştır.

Sloths

Tembel hayvan -  Evde Beslenmesi Yasak Hayvanlar

Tembel hayvan – Evde Beslenmesi Yasak Hayvanlar

Yazımızın başında bazı canlıların saldırgan olması bazı canlıların da nesillerin tehlike altında olması nedeniyle beslenmesinin yasaklandığını belirtmiştik. Nesli tükenmekte olan bir başka hayvan türü olan Sloths, tembel hayvan adıyla da bilinmektedir. Bu hayvanların doğal ortamlardan koparılarak evlerde beslenmesi ve avlanması, neslini korumak amacıyla dünyanın birçok ülkesinde yasaklanmıştır.

Sahiplendiğiniz Hayvanlara El Konularak Ciddi Para Cezaları Alabilirsiniz

Özetle saldırgan, zehirli ve yırtıcı hayvanların evde beslenmesinin yasak olduğunu belirttik. Bu hayvanların evde beslenmeleri durumunda hayvanlara el konulduğu gibi, besleyenlere, ticaretini yapanlara ve ülkeye sokanlara karşı da ciddi cezai yaptırımlar vardır.

Yukarıda bahsi geçen kurallara uymayan kişiler için işlenen suçun niteliğine göre, yüksek miktarlarda farklı para cezaları verilmektedir.

Evde beslenmesi yasak olan hayvanlar üzerine sizleri bilgilendikten sonra eğer bir hayvan beslemek istiyor ama hangisini seçeceğinize karar veremiyorsanız “En masrafsız evcil hayvanlar hangileridir?” başlıklı yazımızı da mutlaka incelemenizi öneriyoruz.