Kedi Ödül Maması Nasıl Olmalı, Ne Zaman Kullanılmalı?

Kedi Ödül Maması Nasıl Olmalı, Ne Zaman Kullanılmalı?

11/02/2020 0 Yazar: bilgisitem

Kedi ödül maması tavsiyelerimiz sayesinde kedinizin çeşitli konulardaki eğitimlerinden daha yüksek verim alabilir ve sevimli dostunuzun daha mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Kedi ödül maması ne zaman kullanılmalı?

 

Kedilerin eğitimi ve ödüllendirilmesi için genellikle dengeli olarak kedi ödül maması kullanılmaktadır. Ancak kedinizin diyeti ve ödül mamasının besleyici olması oldukça önemli olduğundan kedi sahiplerinin bu ödül mamalarını nasıl seçeceğini bilmesi gereklidir.

Kedilerinizin eğitimi için uyumsuz ve yanlış davranışlarında cezalandırma yaptığınız gibi hareketleri uyum içinde olduğunda ve uysal akıllı davrandıklarında da ödüllendirilmelidirler. Bunun için kedi ödül maması en çok başvurulan ve küçük dostlarımızı en çok memnun eden yöntemdir.

Kedi ödül maması nasıl olmalı?

 

Kedi ödül mamasını, kedinizin yaşına, fiziksel aktivitesine ve sağlık durumuna bağlı olarak seçmeniz gereklidir. Ödül krema, macun besinleri, ödül çubuğu, ödül parçacıkları gibi kedinizin durumuna ve damak tadına bağlı seçenekleriniz mevcuttur.

Seçtiğiniz ödül mamasının içeriğinde bulunan vitamin, mineral dikkate alınmalı, içerisindeki yağ ve protein değerleri dengeli olmalıdır. Bunun dışında içerisinde yağ, protein, mineral, vitamin bulundurmayan veya aşırı bulunduran ödül mamaları kedinizde sağlık bozukluğuna neden olmakla birlikte onlar için fast food ürünler kadar sağlıksız olacaktır. Bu yüzden her hazır ödül mamasına güvenmemeli yalnızca içeriğinden ve kalitesinden emin olduğunuz ürünleri minik dostunuza vermelisiniz.

Kediniz İçin Ödül Maması Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

 

Kedi ödül maması seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Kedi ödül maması seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Ödül maması kulağa çok masummuş gibi gelse de doğru bir şekilde verilmediğinde çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sorun çeşitli davranış bozuklukları olabileceği gibi mamanın yeterli kaliteli ve içerik olmaması durumunda fiziksel bir rahatsızlık da olabilir.

İlk olarak kedinizin kilosunu, yaşını, fiziksel aktivitelerini ve sağlık durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Kedi ödül maması kedinizin ana gıdası olmasa da yapacağı olumlu davranışlara karşılık olarak verdiğiniz ödül maması kedi ile sahibi arasındaki bağı güçlendirecektir.

Yapacağınız seçim kedinizin sağlığı açısından oldukça önemli olup kedinizi obeziteden, diyabetten ve çeşitli fonksiyonel bozukluklardan korumak için dikkatli olunması gereken bir husustur.

Kedinize ödül maması seçerken ve verirken aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir.

Aşırı miktar ödül maması vermekten kaçının, ödül maması verirken uygulayacağınız disiplin kedinizin sağlığı açısından gereklidir.

İnsan gıdaları da ödül maması olarak verilebilir. Ancak tavuk, pişmiş et, balık gibi ürünlerin haftada bir kez bir yemek kaşığı miktarınca verilmesi tavsiye edilir. Aynı durum kefir ve yoğurt gibi ürünler için de geçerlidir. Bunların dışında inek sütü kedilerde bağırsak sisteminin bozulmasına, ishal ve gaz problemlerine neden olduğunuzdan kaçınılmalıdır. Tuz, çay, üzüm, soğan gibi ürünler kediniz üzerinde ölümcül tehlikeler barındırdığından uzak durulmalıdır.

Kedilere ödüllerini nasıl ve ne zaman vereceğinizi bilmek de ödül mamasının amacına uygun kullanılabilmesi için oldukça önemlidir. Ödül maması alacağını bilen kedilerde yalvarma şekli ortaya çıkar mümkün olduğunca bu tavır ortaya çıkmadan ödül mamasını verin çünkü aksi halde bu davranış alışkanlık haline gelebilir.

Kedinizin motor fonksiyonlarını ve beyin gelişimini olumlu yönde etkilemek için ödül mamalarını fiziksel aktivite sırasında verebilirsiniz.

Kediniz ile bol vakit geçirip onunla ilgilendiğinizi belli etmelisiniz. Ödül maması kediniz için sevginin yerini almamalıdır.

Yine kedinizin beğenilerini ve zevklerini göz önünde bulundurarak evde çeşitli ödül mamaları hazırlayabilirsiniz.

Bu içeriğimizde kedi ödül maması konusunu ayrıntılı bir şekilde inceledik ve dikkat etmeniz gereken noktaları belirttik. Hayvanlarla ilgili diğer muhteşem içeriklerimiz için ilgili kategoriyi inceleyebilir ve sevimli dostlarımız hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.