Solucan Gübresi Ne İşe Yarar?

Solucan Gübresi Ne İşe Yarar?

04/18/2020 0 Yazar: bilgisitem

Öncelikle bu işe girmek için cesaretli bir girişimci olmak şartı vardır. Solucandan para mı kazanılır diyenler çok olacaktır. Bu gibi söylentilere kulak tıkamak gerekebilir. Solucan toprağı eşelemesi ile, toprağa hayat veren ve onu nefes almasını sağlayan bir varlıktır. Solucan çeşitleri fazladır. Türkiye’de olan, varlığını devam ettiren solucan halk arasındaki kurt diye tabir edilen solucanlar ile solucan gübresi imalatı yapılamamaktadır maalesef.

Bu işi kurmak maliyetli olabilir ancak küçük bir odanız da bile bu faliyeti gerçekleştirebilir. Kısa zamanda çokça para kazanabilirsiniz. Bu yazılanlar size asla uzak gelmesin. Bu işi yapanlara sorulduğu takdir de zarar eden bir kişiye bile rastlanmamıştır. Hiç olmadı devretmesi kolaydır. Bu solucan gübresi fikri son 10 yılın en iyi fikirleri arasında yerini almaktadır. Bu düşünceyi devlet desteği alarak da yapabilme fırsatınız bulunmaktadır. Kosgeb girişimcilik kursundan sonra aldığınız belge ile projeniz dahilinde kabul gören bir proje olduğu gerçeği para kazandırmasını destekler niteliktedir.

Her işte olduğu gibi tecrübe sahibi olanlarla görüşülmelidir. Bilgiler güvenilir kaynaklardan toplanmalı, sağlıklı veriler elde edilmelidir. Zamanla tecrübe kazanma gerçeği asla göz ardı edilmemelidir. Başlangıç itibari ile az solucanla başlanması tavsiye edilmelidir. Aksi takdir de tecrübesizliğiniz neticesinde olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu durum istenmeyen bir durum olarak karşınıza çıkmaması için ince eleyip sık dokunan bir durum olduğu düşünülmemelidir.

Para kazanmanın yolları bulunmuşken hüsran bir sonuç elde edilmemelidir. Bu işe başlarken deneyim sahipleri kişileri ile görüşülüp, Pazar oluşturmak için zamana ihtiyaç duyulduğunu unutulmamalıdır. Solucanlar kırmızı Californiya solucanları olarak bilinmektedir. Bu solucanlar yılda 16 kat üreme gerçekleştirebilirler. Fazla solucanla değil, az solucanla fazla verim almak en doğru tercih olabilir.

Az solucanla bu işe başlamak mantıksız gibi durmaktadır. 100.00 civarı solucanla bu işe girişmek hem sizin zaman kazanmanızı hem de piyasa oluşturmanıza imkan sağlayacak sayıdadır. Californiya solucanların gübreleri organik bitki yetiştiriciliğinde zirvede olan bir durumdur. Ürünlerin kalitesini yükselten, verim almanızı %30 civarında artmasını sağlayan gübrelerdir. Kırmızı Californiya solucanları nemi sever ve ışıksız bir ortamda üremeye devam ederler.

Yiyecekleri her gün çöpe attığınız çay pasoları, çürüyen sebze ve meyveler en çok sevdikleri yiyecekler olduğu asla akıllardan çıkarılmamalıdır. Yanmış hayvan gübrelerine bu canlılar bayılırlar. Toprak haşereleri ve böcekleri tüketirler.

Kaliteli bir mama ile karışım ile mükemmel sonuçlar elde etmek mümkün olabilir. Sığır gübresinin yere değdirmeden elde edilen mama ile harika sonuçlar almanıza fayda sağlayacaktır.

6 ayınızı vererek hem zaman kazanmış olacaksınız hem de büyük bir tesis kurmak için elde ettiğiniz solucanlarla Tarım bakanlığın desteği ile markalaşmaya kadar gidebilir. Hayal edemeyeceğiniz kadar para da kazanmış olursunuz. Türkiye’de her girişimci bu mesleği düşünebilir. Yapabilen ve başarabilen insanlar giderek artmaktadır.