Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir?

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir?

04/19/2020 0 Yazar: bilgisitem

Türkiye covid-19 gerçeği ile 10 Mart 2020 tarihinde tanıştı. Bu aşamadan sonra alınan tedbirler arttırılarak uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar dijital ortamda da varlık buldu. Nitekim Hayat eve sığar sloganıyla oluşturulmuş bir uygulama halkın hizmetine sunuldu.

Uygulama ilk açılışta seni ve çevrendekileri korumak için geliştirilmiştir sloganıyla bizleri karşılamaktadır. Basit bir ara yüze sahip olan uygulama kişilerin kolay kullanımı için tasarlanmışa benzemektedir. İçerisinde kaydırılarak değişen bir sayfa modeli çizilmiştir.

Sayfalar online covide-19 testi, Aile takibi, Risk bölgeleri ve son olarak hesabını doğrula kısmı ile 4 ayrı kısımdan oluşmaktadır. Uygulamaya hesabımı doğrula kısmından arzu edilen bilgileri doldurarak girebiliyoruz.

Hesabımı doğrula kısmında telefon numarası ile giriş yaparak uygulamada kullanıcı profili oluşturmuş oluyoruz. Devam eden süreçte yaş, cinsiyet, mesleğiniz ve hastalık geçmişi olmak üzere kullanıcılara sorular yöneltilmektedir. Nitekim bu sorular sizlerin covid-19 olma ihtimaliniz hakkında bilgilendirme yapmayı, bu ihtimalin yüksek olması halinde ise; acil yardım ve karantina hususunda yardımcı olabilmek içindir.

Uygulama üzerinden sağlık bakanlığı iletişim merkezi (SABİM alo184) ulaşabilir ya da size en yakın sağlık kuruluşunu bulabilirsiniz. Uygulamada belirttiğiniz sağlık durumunuzu bir saat içerinde güncelleme sansınız bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz bir diğer özellik risk bölgeleridir. Yoğunluk sekmesine geldiğimizde konumumuzu kullanarak bulunduğumuz bölgenin hangi yoğunlukta enfekte olduğunu görebiliriz.

Hayat eve sığar uygulama indir

Yoğunluk kısmında bulunduğumuz güne ait virüs istatistiklerini görebilmekteyiz. Toplam vaka sayısı, test sayısı, vefat sayısı, gibi istatistikler sürekli güncellenerek gösterilmektedir. Ayrıca karantina süreci sonrası gitmek durumunda olduğumuz bölgenin durumu hakkında uyarı almamızı sağlamaktadır.

Uygulamanın son düğmesi ailem kısmıdır. Bu kısımda aile bireylerini sisteme ekleme ve davet etme olanağı sağlanır. Olası risklere karşı aile bireylerinin bu uygulamayı edinmeleri elzemdir. Davet ettiğiniz aile bireyinize sağlık bakanlığı tarafından sms ile bilgilendirme ve indirme linki gönderilecektir. Uygulamanın sol üst köşesinde üç yatay çizgi bulunmaktadır. Buraya geldiğimizde yandan açılan bir sayfa ortaya çıkmaktadır. Buradan Sağlık Bakanlığının sitesine erişim sağlanmaktadır.

Bunların yanı sıra E-Nabız, koronavirüs bilgi, koron önlem, ALO 182MHRS ve son olarak da bilgilendirme metni bulunmaktadır. Sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için hayat eve sığar uygulamasını akıllı cihazlarınıza android için ‘play store’ ios için ‘app store’ kullanarak indiriniz.