• DOLAR
  7,9322
 • EURO
  9,3902
 • ALTIN
  484,99
 • BIST
  1,1831
Sosyal Medya Tehlikeleri

Sosyal Medya Tehlikeleri

Sosyal Medya

 

Sosyal Medya nedir? Sosyal medya, gelişen teknolojiyle tek taraflı medyanın yerini alan, iletişiminin karşılıklı sağlandığı bir iletişim kanalıdır. Günümüzde 10 kişiden 9’u sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmakta. Ülkemizde de sosyal medya yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İnsanlar gerek gündem takibini sağlamak gerekse sosyal aktiviteyi gerçekleştirmek adına yoğun bir şekilde sosyal medyayı kullanmaktadır. Doğru ve tehlike yaratmadan kullanılan sosyal medya, birçok fayda sağlayabilmektedir. Fakat sosyal medyada milyonlarca birbirinden farklı karaktere ait kişiler yer alabildiği için tehlikeli olabileceğinin göz ardı edilmemesi gerekir. Peki, sosyal medyada ki tehlikeler nelerdir?

 

Sosyal Medya Tehlikeleri

 

Sosyal medyada farklı karakterlerde insanlar olduğundan bahsetmiştik. Sosyal medyada art niyetli birçok insan olabilir. Özellikle gençlerin ergenlik döneminde etkisinde kaldığı sosyal medyada tanımadığı ve yeni tanıştığı insanlara karşı olan güvenleri suistimal edilebilir ve kötü alışkanlıklar kazanabilirler. Kötü alışkanlıklar kazandırılacağı gibi farklı düşüncelere ve karakterlere yönlendirilebilirler. Ailelerinden uzaklaştırılabilirler.

Ergenlik döneminde ki genç insanlar kandırılmanın yanı sıra popüler olma isteği yüzünden, yaşıtlarını veya akranlarını rencide edebilir ve ciddi psikolojik zararlara itebilir, itilebilirler. Aynı zamanda çocuklar içinde uygunsuz fotoğraflar, yaşlarının kaldıramayacağı şiddet ögeleri sıklıkla karşılarına çıkabilir.

Sosyal medya insanlar üzerinde sanal sosyalleştirmeyi sağladığı gibi, gerçek hayattan uzaklaşmaya ve yalnızlaşmaya sebebiyet verebilir. Sosyal medya kişiye kıskançlık ve art niyetli düşünce sağlayabilir. Bir kişinin eğlendiği veya yaşadığı hayata özenerek kendi hayatını beğenmeme ve kendini eksik hissetmesine sebebiyet verebilir.

 

Sosyal Medya Mahremiyeti Yok Mu Ediyor?

 

Günümüzde sosyal medyada bir kişinin yatak odasını veya gün içerisinde neler yaptığını gördüğümüz anlar mutlaka olmuştur. Yetişkinlerin ve yetişkinlik sürecinde olan gençlerin mahremiyet duygusunu yitirebilir ve saygı duymanın gerekliliğini hissetmemelerine sebep olabilir.

Kişinin kendini beğenmeme, kendini eksik ve yetersiz hissetmesinden kaynaklı olarak farklı kişiler ağzından konuşmasına, kendini bir başkası olarak tanıtmasına sebep olabilmektedir. Buda kişinin kimliğinin oluşmasını olumsuz etkileyerek, kimlik oluşumunu engelleyebilmektedir. Sosyal medyanın psikolojiye etkisi olduğu gibi fiziki yapıya da olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerden en yaygını kilo alımıdır.

Sosyal medya ’ya ulaşmak için kullanmış olduğumuz teknolojik aletlerde göz sağlığımızı derinden etkileyebilmektedir. Sosyal medya gözüktüğü kadar masum değildir. Kullanım dozu abartıldığında kişilik gelişimini derinden etkileyebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM