Kitap Nasıl Okunur? Verimli Kitap Okuma Teknikleri Nelerdir?

Kitap Nasıl Okunur? Verimli Kitap Okuma Teknikleri Nelerdir?

06/19/2021 0 Yazar: bilgisitem

Kitap nasıl okunur? Sorusu hem öğrenciler hem de yetişkinler için önem taşıyan bir konudur. Verimli kitap okumak teknikleri sayesinde okuduğunuzu daha iyi anlayabilir ve daha fazla bilgiye ulaşabiliriz.

Kitap Nasıl Okunur?

Yaptığımız iş ne olursa olsun, hepimizin iyi okuyabilmesi ve okuduğunu anlayabilmesi gerekmekte. Bir proje planına, web sayfasına, günlüğe, basın bültenine, e-postaya veya başka herhangi bir metni sürekli okuyor olsak da verimli ve etkili bir şekilde okuyabilmek önemli bir beceridir.

Kendiniz için yararlı olması gereken bir şey okudunuz, ancak içinde kendinizle alakalı bir şey bulamadınız mı? Metinleri anlamak için birkaç kez yeniden okumanız mı gerekiyor? Yoksa bazen okuduklarınızı hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Böyle durumlarda kitap nasıl okunur? Verimli kitap okuma teknikleri nelerdir?sorularını dile getirmeniz gayet doğal.

Verimli Kitap Okuma Teknikleri

verimli kitap okuma teknikleri

Verimli kitap okuma teknikleri

Verimli kitap okuma teknikleri okuduğunuzu anlama ve öğrenme noktasında size büyük avantajlar sağlar. Sizin için en faydalı olacağını düşündüğümüz teknikleri yazının devamında başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Ne Okuduğunuzu ve Neden Okuduğunuzu Bilin

Okumaya başlamadan önce kendinize şu üç soruyu sorun:

  • Metnin amacı nedir? Örneğin, eğlendirmek mi, bilgilendirmek mi, açıklamak mı yoksa ikna etmek mi?
  • Ne kadar faydalı? Doğru, tarafsız ve güncel mi yoksa okumaya değmez mi?
  • Ne için okuyorsun?

Cevaplarınız ne okuyacağınızı seçmenize ve en etkili okuma stratejilerini geliştirmenize yardımcı olacaktır. Uzun vadede zamanınızı daha iyi değerlendirecek, okuduklarınızı daha çok anlayacak, hatırlayacak ve uygulayacaksınız.

Anahtar Kelimeleri Tanıyın

Bir şeyi ayrıntılı olarak okumanıza gerek olmadığına karar verdiyseniz, temel bilgileri çıkarmanın en hızlı yollarını bulun. Bölüm başlıklarını, özetleri ve anahtar kelimeleri kullanın. Çizimler ve grafikler arayın. Bilgi kutuları, madde işaretleri ve SSS’ler gibi “kullanıcı dostu” özelliklere odaklanın.Anahtar bilgilerin nerede olacağını bilmek yardımcı olacaktır. Bu nedenle, belirli yapıları yazılı olarak tespit etmek, okumanızın daha da verimli olmasına yardımcı olabilir.

Örneğin, bir haber makalesi genellikle ilk birkaç satırda bir hikâyeyi özetler, ardından “gözden geçirerek okuyabileceğinize” karar verebileceğiniz ayrıntı katmanları ekler.

Bir araştırma makalesinde, önemli bilgiler muhtemelen girişte ve özette yer alır ve aralarında destekleyici argümanlar bulunur. Başlangıcı ve bitişi okuduktan sonra, orta kısmın ne kadarını okumanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Yavaş Okuyabilirsiniz.

Temel bir okumadan daha fazlasına ihtiyacınız olduğunda, tanıtımları ve özetleri okumaya devam edin, ancak bunları daha ayrıntılı olarak metni keşfetmeye çalışın. Bu noktada yavaş okuma iyi bir seçenek olabilir. Yine de sıkıcı olduğunu düşündüğünüz bölümleri “hızlı okuma” ile geçebilirsiniz, ancak anahtar kelimeler ve kavramlar üzerinde yeterince zaman harcayın ve önemli noktaları gözden kaçırmadığınızdan emin olun. Metinde yer alan ve anlaşılması güç olan fikirleri daha açık bir hale getirebilmek adına kullanılan diyagramlara, çizelgelere ve grafiklere dikkat edin.

Metni Tekrar İnceleyin.

Ayrıntılı olarak bir metni anlamanız gerektiğinde, öğrenmek veya hatırlamak için SQ3R  güçlü bir tekniktir. SQ3R tekniği, adım adım metne yaklaşmayı, materyali incelemeyi, size rehberlik edecek anahtar soruları kullanmayı, ardından metni baştan sona okumayı, hatırlamayı ve gözden geçirmeyi içermektedir. Okuduğunuzu gerçekten anlayıp anlamadığınızı kontrol eder ve onu hatırlama şansınızı artırır.

Ayrıca daha ayrıntılı notlar almak da SQ3R tekniği içerisinde yer almaktadır. Önemli metinleri vurgulayarak, altını çizerek ve önemli bilgileri kaydederek “aktif okuma” alıştırması yapın. Ayrıca zihin haritalarını da kullanabilirsiniz.

Kitap nasıl okunur? Verimli kitap okuma teknikleri nelerdir? sorularını yanıtladığımız bu içeriğimizin ardından “Kişisel Gelişim” kategorimizde yer alan diğer içeriklerimizi de mutlaka değerlendirmenizi öneririz.