• DOLAR
  7,9701
 • EURO
  9,4633
 • ALTIN
  487,38
 • BIST
  1,1861
Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz Diyeti Kilo Verdirir mi?

 

Yaz aylarında hiç kimse fazla kilolarının belli olmasını istemiyor, herkes hızlı ve sağlıklı biçimde kilo vermek istiyor.  Ancak Akdeniz diyeti ömür boyu kullanılabilecek, kalori saymayı gerektirmeyen, Akdeniz ikliminin sunduğu sağlıklı yiyeceklerden oluşan doğal bir diyet olması sebebi ile Akdeniz’e komşu olan tüm ülkelerde doğal olarak kullanılıyor. İsmine rağmen, Akdeniz diyeti, belirli bir sistem veya diyet talimatı değil de bundan ziyade bir yeme alışkanlığı koleksiyonuna benziyor.

 

Akdeniz Diyetinin Karakteristiği

 

Bu beslenme ilkeleri, diyetin adını aldığı Akdeniz sakinlerinin karakteristiğidir.  Akdeniz iklimi olan bütün coğrafyalarda kardiyovasküler hastalıkların oranının az olması tesadüf değildir.  Akdeniz diyetinin temelinde, Akdeniz ülkelerinin gıda gelenekleri kültür, etnik köken ve din nedeniyle farklılık göstermektedir. Bununla birlikte, benzer özelliklere sahiptirler.

 

Akdeniz Diyet İçerikleri

 

Akdeniz diyeti içerikleri taze meyve, sebze, patates, fasulye, fındık, gibi besinlerden oluşuyor. Ekmek, makarna ve diğer tahıl bazlı ürünlerle çok zengin bir mutfak söz konusu… Zeytinyağı ve diğer yağ kaynakları, yağ asitleri değil, ana enerji kaynaklarıdır. Süt ürünleri çoğunlukla yoğurt ve peynirden oluşur. Yumurta tüketimi azdır. Hayvan eti de neredeyse hiç tüketilmez. Daha çok balık tüketiliyor. Kırmızı şarap genellikle günlük diyete dahil edilir.

 

Akdeniz Diyeti Temel Besinler

 

Akdeniz diyeti ayrılmaz bir şekilde aktif bir yaşam tarzıyla bağlantılıdır. Bilim adamları ve beslenme uzmanları, bu kadar güçlü bir tıbbi etki veren diyet bileşenlerini araştırmak için tekrar tekrar çalışmalar yaptılar. Yağlı balık, deniz ürünleri, zeytinyağı, kırmızı şarap sağlığın temel anahtarları olarak görülüyor.

 

Tipik Akdeniz Diyetindeki Besinler

 

 • zeytinyağı ve zeytin
 • taze sebzeler, domates, patlıcan, dolmalık biber, kabak
 • sarımsak ve soğan
 • balık ve diğer deniz ürünleri
 • yeşillikler kekik, biberiye, fesleğen
 • beyaz ekmek, makarna, pirinç
 • kırmızı şarap

bu diyetin en temel besinleridir.

 

Akdeniz Diyetinin Önemi

 

Akdeniz diyeti içerisinde olan ürünler sağlıklı besinlerle doludur ve her yaştan insanın beslenme ihtiyaçlarını karşılar. Akdeniz diyetinin temel prensipleri denge, ölçü, çeşitliliktir.  Böyle bir diyet meyve, sebze ve tam tahıl ürünleri bakımından zengindir. Günlük süt tüketimini ve ana yağ kaynağı olarak zeytinyağı kullanımını içerir. Diyet ayrıca haftalık olarak balık, kümes hayvanları ve baklagilleri tüketmeyi gerekli kılar daha az kırmızı et yemeyi önerir.

 

Akdeniz Diyeti Hastalıkları Önler

 

Tahıllar ve tahıl türevleri az yağlı yiyecekler,  insanlarda bağırsak fonksiyonunu ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olan yeterli lifleri sağlar. Yüksek lif içeriği nedeniyle sebzeler yağ emilimini azaltır ve vücut ağırlığını normal seviyeye ayarlar. Bunun nedeni tokluğu arttırması ve uzun süre açlık hissini bastırmasıdır. Ek olarak, yüksek su içeriği nedeniyle sebzeler vücudun hidrasyonunu iyileştirir. Çok düşük kalorili içeriğe sahiptirler ve yağ ve kolesterol içermezler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM