Amla Yağı (Bektaşi Üzümü) Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Amla Yağı (Bektaşi Üzümü) Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

05/30/2021 0 Yazar: bilgisitem

Amla yağı (Bektaşi üzümü yağı) saça faydaları ile adını duyuran doğal bir üründür. Bu yazımızda amla yağının saça faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır? Sorularını yanıtlayacağız.

Amla Yağı (Bektaşi Üzümü)  Nedir?

Günümüzde hemen hemen her gün yeni bir saç bakım kürünün adını duymaktayız. Bunlardan birisi de Hindistan kökenli olan ‘’Amla Yağı’’dır.

Amla yağının diğer bir ismi de ‘’Bektaşi Üzümü’’dür. Özellikle bu yağı kullanan bazı insanlar saçlarının daha nemli ve parlak olduğunu söylemektedirler. Ayrıca bu yağın faydaları da bilimsel olarak ispatlanmıştır. Amla yağı saç ve sakal bakımında kullanılmasının yanı sıra cilt bakımında kullanılmaktadır. Özellikle içerisinde yer alan antioksidanlar ve C vitamini cilde çok fazla etki sağlar. Bu yüzden son yıllarda saç bakım ürünlerinde adını sıklıkla duymaktayız.

Amla yağı doğal bir saç toniğidir. Bu yüzden hem şampuan hem de bakım kremi olarak kullanılır.

Faydaları Nelerdir?

Amla yağı faydaları

Amla yağının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Saç derisini çok iyi şekilde güçlendirir. Bu sayede sağlıklı bir görünüme sahip olursunuz.
  • Saç derisini güçlendirici etkisi olduğu için dökülmelerin önüne geçer.
  • Saçlarınız beklenildiğinden daha hızlı bir biçimde uzamaya başlar.
  • Saçlarınızda kopmaya bağlı olarak gerçekleşen dökülmelerin önüne geçer.
  • Saç düzleştirme, keratin işlemi ve kıvırcıklaştırma işlemleri yüzünden dökülen saçları hızlı bir biçimde onarır.
  • Yumuşak ve parlak bir saça sahip olursunuz.
  • Dalgalı saçların buklelerini daha da belirginleştirir.

Diğer bir faydası ise sakal uzamasına katkı sunmasıdır. Organik olarak satılan, diğer bir adı ile Bektaşi üzümü yağını yüzünüze masaj yaparak sürüp, 15 dakika kadar beklemenin ardından yüzünüzü durulayın. Bu şekilde haftada 4 kez bu uygulamayı yaparsanız ilerleyen süreçte sakallarınızın daha fazla uzadığını fark edeceksiniz.

Ayrıca bu yağ cilde de etki etmesi nedeniyle masaj yağı olarak da kullanılmaktadır.

Amla Yağının Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

Bu zamana kadar kullanıcılar tarafından bildirilen bir yan etkisi veya da zararı bulunmamaktadır. Ama yine de bunu kendiniz de test edebilirsiniz. Bileğinizin içine biraz  yağ sürüp bekletiniz.

Sürdüğünüz bölgede herhangi bir kızarıklık, kabarma veya kaşıntı gibi bir yan etki görmeye başlarsanız ürünü kullanmayı bırakınız. Bunun yanı sıra hamile veya emziren kadınların bu ürünü doktor tavsiyesi ile kullanması önerilmektedir. Bu yağı alacaksanız son kullanma tarihine bakmanızda fayda vardır.

Amla Yağı Nasıl Kullanılır?

Amla yağı kullanımı oldukça pratiktir. Ürünü haftada bir defa saçlarınıza parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulamanız tavsiye edilmektedir. Uygulamanın ardından bir saat kadar beklemeniz gerekmektedir. Ürününün kullanımı akabinde doğal olan bir şampuanla yıkanması da yine tavsiye edilmektedir.

Ayrıca bu ürünü saçınızın tümüne uygulamanız tavsiye edilmez. Saç uçlarınıza, saç derinizi besleyecek şekilde uygulamanız daha faydalı olmaktadır. Ürünü sık sık kullanmanız yine saçlarınızın çok bakımlı olacağı anlamına gelmemektedir.

Bu yüzden daha önce belirtildiği gibi haftada bir kez kullanmanızda fayda vardır. Ayrıca ürünün kokusunu beğenmezseniz bu bileşenleri içeren saç bakım ürünleri satılmaktadır. Onları satın alarak yine saçlarınızı Bektaşi Üzümü ile besleyebilirsiniz.

Bu içeriğimizin ardından “Saç için faydalı 5 yağ” içeriğimiz de ilginizi çekebilir.