Ayak Tabanı Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Tabanı Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

07/27/2021 0 Yazar: bilgisitem

Ayak tabanı ağrısı günümüzde sık karşılaşılan bir problemdir. Bu ağrılar neden olur, tedavisi nasıl gerçekleşir, ne iyi gelir? gibi başlıca soruların yanıtlarına yazımızın ilerleyen satırlarından ulaşabilirsiniz.

Ayak Tabanı Ağrısı

Ayak tabanı ağrıları kişilerin yaşam kalitesini en dibe indiren ve fiziksel aktivitelerini engelleyen sorunların başında gelmektedir. Ayak tabanı ağrısında oluşan ağrıların ana nedeni genellikleyere yanlış basmaktan kaynaklanmaktadır. Eğer ayak tabanında kronik olarak ağrı yaşıyorsanız vakit geçirmeden önlemini mutlaka almalısınız.

Ayak Tabanı Ağrısı Nedenleri

Ayak tabanı ağrısı nedenleri

Ayak tabanı ağrısı nedenleri

Ayak tabanı ağrısı nedenleri arasında yürüme bozuklukları, aşırı kilo ve yanlış ayakkabı seçimleri ilk sıraları alsa da bu sorun birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir.

Yanlış basmaktan kaynaklanan ayak tabanı ağrılarında genellikle yük ayak tabanının tamamına aktarılmak yerine belli bir bölgede toplanır ve beyin bu bölgede toplanan basıncı bir şok olarak algılar. Aynı bir binanın dengelenmesi gibi böyle bir durumda ayak tabanı ağrısı ortaya çıkar.

Çoğu zaman ayak tabanı ağrısının yanında taban altında yanmalar ve günün sonunda kramplar da eşlik etmektedir. Örneğin yüksek kavisli ayak şekline sahip olan bir kişi hareket ederken tüm vücut ağırlığını ön ayak ve topuk bölgesine vermektedir. Bu tür doğuştan gelen rahatsızlıklar engellemediği takdirde uzun vadede çeşitli sakatlıklar gibi sorunları da beraberinde getirmektedir.

Planterfasciitis topuk altında oluşan ağrıların en yaygın nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayakta bulunan fasya adındaki kalın bir bağ olan doku, topuk kemiğinin parmaklara bağlamaktadır. Bu rahatsızlıkfasyaadındaki dokuyu zedeleyerek ayak tabanı ağrısının oluşmasına neden olur. Fasya dokusu ayağın taşıdığı yük ve darbeleriabsorbe etmek için orada bulunmaktadır. Ayağa binen yükün eşit olmadığı durumlarda fazla basınç bu dokuyu tahrip eder zedelenmesine veya iltihap oluşmasına neden olur. Bu durumda kişide şiddetli bir şekilde topuk ağrısı oluşmasına neden olur.

Plantarfasciiist hastalığının nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Ayak üzerinde gergin bir kas yapısının bulunması,
  • Fazla kilo,
  • Çukur taban ve düz taban gibi kalıtsal hastalıklar,
  • Ağır bir şekilde antrenman yapılması.

Bir başka ayak tabanı ağrısına neden olan hastalıklardan biri de topuk dikenidir. Topuk dikeni topuk kemiği altında bulunan kalsiyum depolanmasına yarayan kemiğin içerisinde sivri bir çıkıntı oluşması sonucunda ortaya çıkan hastalıklardan biridir. Kemik sevildikçe sinirler ve etrafında bulunan dokular basınç altında kalır ve ayak tabanı ağrısı ortaya çıkar.

Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik bir şekilde yaşanan ayak tabanı ağrıları mutlaka bir doktor eşliğinde tedavi edilmelidir. Bunun dışında gün içerisinde yoğun olarak antrenman yapan biri iseniz antrenman sıklığını azaltmak ayak tabanı ağrısına iyi gelecektir.

Ayak sağlığını korumak ve ayak üzerine binen basıncın tek bir yerde toplanmasını önlemek için ortopedik ayakkabılar tercih etmek de önemlidir. Ortopedik ayakkabılar kullanmak ayrıca topuk dikenine önlemektedir. Topuk dikeni hastalığına sahipseniz büyük ihtimalle ameliyat olmanız gerekecektir.

Bu içeriğimizin ardından “Sağlık” kategorisinde yayınlanan diğer yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.