Bilgisitem.com – Güncel Bilgi Sitesi
Beslenme Yetersizliği ve Önlenmesi
Sosyal Medyada Paylaş
8 Mart 2020

Beslenme Yetersizliği ve Önlenmesi

Yetersiz beslenme tüketilen besinin yeterli olmadığı durumlarda ortaya çıkar.  Az yemek yetersiz beslenmeye yol açar, aşırı yemek de obezite ye ve onun tetiklediği hastalıklara yol açar. Kötü bir beslenme biçimi genel olarak bir kişinin yeterli bir şekilde kalori, protein veya mikro besin almadığı zaman gerçekleşir ve biz bu duruma beslenme yetersizliği adını veririz. Gebelik esnasında ya da iki yaşından küçüklerde yetersiz beslenme fiziksel ve zihinsel gelişimde kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir. Açlık olarak adlandırılan yetersiz beslenme aşağıda bulunan bazı belirtileri gösterebilir

 

Yetersiz beslenme Belirtileri

 

İlk olarak kısa boylu olmaya, ince vücutlu olmaya, çok zayıf enerji seviyelerine ve bacaklarda şişmeye ve karında şişmeye neden olur.  Bu kusurlar yetersiz beslenmeden kaynaklanan hasarlardır. Bazı İnsanlar da çok sık bir şekilde sürekli enfeksiyon kaparlar. Bu da mikro besin eksikliklerinden ileri gelir. Yetersiz bir beslenme genel olarak yeterli ve yüksek kaliteli bir gıdanın tüketilmemesinden kaynaklanan bir durumdan ibarettir. Emzirme eksikliği besin ihtiyacını artıran gastroenterit, pnömoni sıtma ve kızamık gibi birden fazla bulaşıcı hastalığa yol açar. Genelde 2 tür temel beslenme yetersizliğinden söz edilebilir,  protein-enerji yetersiz beslenmesi ve diyet yetersizlikleri…

 

Yetersiz Beslenme Tedavisi

 

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda yetersiz beslenmeyi önlemenin en etkili yollarından biri, yetersiz beslenme riski taşıyan popülasyonlara demir, çinko ve iyot hapları, gıda takviyeleri ve beslenme eğitimi vermektir. Ek olarak aşırı beslenme riski altındaki küçük çocuklar ve yetişkinler için birçok sağlıklı gıda programları ve fiziksel aktiviteyi teşvik eden programlar uygulanarak aşırı kilo ve obezitenin önlenmesine yardım edilebilir.

Unutmayın ki Obezite de yetersiz beslenme kökenlidir. Hasta, bol bol ihtiyaç olmadığı halde, karbonhidratlara yumulur ve yağ biriktirir. Oysa protein mineral ve vitaminlerin de dengeli alınması gerekir. Yeterli karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su içeren çeşitli gıdaları diyetinize ekleyerek yetersiz beslenmenin önüne geçebilirsiniz. En iyi tedavi, sağlıklı bir diyet programı hazırlamak ve egzersizle desteklemektir. Obezite hastaları için, karbonhidrat alımının mutlaka düşürülmesi gerekir. En azından minimum seviyeye çekilmesi gerekir. 2 yaşına kadar çocuklarda yetersiz beslenme kalıcı hastalıklara ve gelişim bozukluklarına yol açacağı için, yetersiz beslenmenin önüne geçilmesi gerekiyor.

 

Yetersiz Beslenmenin Önüne Geçmek için

 

ABD Tıp Enstitüsüne göre yetişkin kadınların günde 25 gram lifli besinleri alması gerekiyor. Erkekler için bu oran 40 gramdır lifli besinleri meyvelerle sebzelerle fasulyelerle ve baklagillerle kolaylıkla alabilirsiniz. Lifli besinlerin insülin direncini düşürdüğü de araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Demek ki yetersiz beslenmenin önüne geçmek için mutlaka her gün belirtilen oranlarda lifli besinler tüketmek gerekiyor, ikinci yöntem de gerektiği kadar D vitamini alınmasıdır. D vitamini vücudumuz için bağışıklığı yükseltecek çok önemli bir vitamindir. Bu vitamin D D2 D3 gibi isimlerle anılıyor hayvan karaciğeri yumurta ve diğer hayvansal gıdalardan sağlanabilir.

Bu önlemlere ek olarak gıda endüstrisinin önerdiği yağlar yerine zeytinyağı fındık yağı kanola yağı gibi yağları tüketmemiz gerekiyor. Fındık yağı avokado yağı yararlı yağlardır ve kanımızdaki kan yağı olarak adlandırılan trigliserit oranlarını düşürür. Sağlıklı ve yeterli beslenme kanser gibi hastalıkları önleyici özellikler gösterir. Örneğin hücreleri korumaya yardımcı olan koyu yeşil sebzeler lahana patates üzüm kanser blokerleri olarak biliniyorlar ve bol miktarda antioksidan içeriyorlar. Bu nedenle bu tür besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Protein ihtiyacınız için doğal şartlarda yetişen kümes hayvanlarının etlerini tercih edebilirsiniz bunların yanı sıra fındık baklagil kepekli tahıllar yumurta yoğurt gibi hayvansal protein kaynakları protein ihtiyacımızı karşılayacak ve yetersiz beslenme sorununu ortadan kaldıracaktır.

Bir Yorum Bırak

Sol Üst Köşeden Menülere Ulaşabilirsiniz.
Tüm Hakları Saklıdır © 2020 Bilgisitem.com
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır”. H.Ş.