• DOLAR
  7,9293
 • EURO
  9,3865
 • ALTIN
  484,43
 • BIST
  1,1830
Çocuklarda Bulantı ve Kusma

Çocuklarda Bulantı ve Kusma

Çocuklarda Kusma

 

Bulantı ile beraber veya bağımsız olarak ortaya çıkabilir. Birçok durumda bulantı ve kusma geçici bir rahatsızlığın belirtileridir ve önemsizdir. Ancak dehidrasyona yol açabileceklerinden Bu durumun doktorlar tarafından değerlendirilmesi faydalıdır.

Çocuklarda bulantı Öncelikle iştahsızlık sorunun ortaya çıkarır. Ondan sonra gelen kusma mide kaslarının / midenin şiddetli kasılmaların dan sonra ortaya çıkmaktadır. Birçok vakada bulantı ve kusma sık görülen boğaz ağrılarında daha fazla görülmektedir. Kusma sonrası çocuklar genellikle kendilerini daha iyi hissetmektedirler. Eğer sürekli devam ederse ciddi bir hastalığın belirtisi olabilirler, tekrarlanan kusmaya ishal eşlik ederse ve çocuk yemek yemeyi ve su içmeyi reddederse hayati organların tehlikeye girmesi söz konusudur. Durumun ciddi olması nedeniyle bu komplikasyonların tedavi edilmesi gerekir.

 

Bebeklerde Bulantı ve Kusma

 

Bebeklerde kusma ise larenjit bronşit gibi sebeplerden kaynaklanabileceği gibi, yemek borusunun iltihaplanması nedeniyle de olabilir. Çocuklarda hiperaktivite, besinlerin aşırı zor sindirilmesi, reflü besin alerjisi besin zehirlenmesi, bazı ilaçların yan etkisi, gastroenteriti migren streptokok bakterisi enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, Apandisit Bağırsak tıkanması menenjit hepatit gibi hastalıklar, ortak bulantı ve kusma nedenleridir.

 

Anne ve Babanın Alacağı Önlemler

 

Anne ve babanın bebeklerde kusmayı azaltmak için alacağı basit tedbirlerden biri onu oturarak beslemek ve sevmediği yemekleri zorla yedirmemektir. Yiyecekleri çocuğa hızlı bir şekilde yedirmemek, yavaş yavaş yedirmek gerekir. Bebeklerde kusarken boğulma gibi bir tehlike söz konusu olacağından anne ve babanın gözü sürekli bebeğin üzerinde olmalıdır. Mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olarak, besinleri çok az miktarda zorlamadan yedirmek yararlı olabilir. Eğer çocukta apandisit varsa bu çocuğun su içmemesi ve yemek yememesi gerekir. Eğer bulantı ve kusmanın nedeni endişe, korku, stres gibi kaynaklardan besleniyorsa bu durumda çocuğa psikolojik olarak onu rahatlatacak bir yaklaşım gereklidir.

 

Kusma Bulantının Tehlikeleri

 

Bebeklerde Kusma ve bulantının tehlikeli olabileceğine dair bazı işaretler vardır: Eğer kusma ve bulantı ile beraber çocukta baş ağrısı, boyun ağrısı, vücutta kırmızı lekeler oluştuysa, bu tehlikeli bir hastalığın belirtisidir. Ek olarak çocuğun şiddetli karın ağrısı ateş ve ishali varsa 2 günden fazla kabızlığı varsa, çocuk kan kusuyorsa ve kusma sürekli ise mutlaka doktora götürmeniz gerekir. Eğer kusma bir iki defa sürüyorsa ve kesiliyorsa korkacak bir şey yoktur. Çocuğun karın ağrısının 3 saatten fazla sürmesi ve kesintisiz olması önemli bir hastalığı işaret edebilir. Çocuğu doktora götürdüğünüzde öncelikle bunun nedenini ortaya çıkarmaya çalışacaktır. Sindirim bandajı ya da antispazmodik ilaçlar verebilir, çocuk çok küçükse biberona karıştırılacak bazı ilaçlar verilebilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM