• DOLAR
  7,9036
 • EURO
  9,3052
 • ALTIN
  483,14
 • BIST
  1,1773
Covid 19 ve Sıcaklık Etkisi

Covid 19 ve Sıcaklık Etkisi

Covid 19 hakkında yapılan araştırmalar ve bilimsel bulgular artmaya devam ediyor. Uzmanlar bu virüsü yakından tanımak için bazı testler yapıyorlar. Covid 19 sıcağa dayanır mı sorusu hazır gündemde iken bu konuda yapılan araştırmalara değinmek istedik. Bu bilgilerle bir önceki form olan SARS virüsünün davranışları hakkındaki bilgileri bilim insanları karşılaştırıyorlar. SARS virüsünün 60 derece sıcaklıkta 1 saat dayanabildiğini ardından da tamamen etkisiz kaldığını ortaya çıkaran araştırmacılar, daha sonra Koronavirüs üzerinde de sıcaklık etkisini gözlemlemek için bazı deneyler yapmaya başladılar.

 

Korona Virüs Ne Kadar Dayanıyor?

 

Koronavirüs ve sıcaklık etkisi üzerinde araştırmalar yapıldı. Bilim adamları 92 derece sıcaklıkta bu virüsün 15 dakika dayanabildiğini gözlemlediler.16. dakikada virüs tamamen ölüyor. Hong Kong üniversitesi de tıpkı Rusya’daki üniversite gibi aynı sonuçlara vardı. En güncel bilgi ile virüs şu ana kadar 2 milyon insana bulaştı ve farklı coğrafyalarda 130 bin insanı öldürdü. Virüsün sağlık sistemleri üzerindeki baskısını azaltmak için her ülke kendi çapında yapabildiği kadar virüsle mücadele etmeye çalışıyor.

Virüs her ne kadar Çin- Wuhan kentinde ortaya çıktıysa da sanılanın aksine hayvan pazarında değil, bu pazardan 50 km uzakta bir noktadan yayıldı. Bu hayvan pazarında yarasa etinin satılmadığı bilgisi de gündeme geldi. Bu gelişmeler, acaba bilimsel bir çalışma yapılırken kaza mı oldu gibi soruları akla getiriyor. Özetle bu virüs nereden geldiyse tüm dünyayı etkisi altına alacak kadar yayıldı ve virüsün önünün alınması mayıs-haziran aylarına kadar sürebilecek. Bunun milyarlarca dolar mali yükü de var. Ayrıca bilinmesi gereken bir başka bilgi de şu: Yaz aylarının gelmesi ve havaların ısınması ile virüs sıcak havada hemencecik ölmeyecek. Virüsün ölebilmesi için, 92 derecede 15 dakika kaynatmak gerekiyor.  O halde izolasyon ve sosyal mesafe önlemine daha uzun süre devam edilecek gibi görünüyor.

 

Covid 19 ve Korunma yolları

 

Bilim insanları şu ana kadar, koronavirüs korunma yolları olarak,  temastan kaçınma, kişisel hijyene dikkat etme gibi önemli önlemlerin alınması gerektiğinin altını çiziyorlar. Bu virüs antiseptiklerle karşı kaşıya kaldığında lipit zarı bozuluyor ve virüs etkisiz kalıyor. O nedenle hem elleri sık sabunlamak ve dezenfekte etmek gerekiyor hem de alkol bazlı ürünlerle ( mümkünse 80 derece) virüsü etkisiz hale getirmek gerekiyor.

Hong Kong üniversitesi araştırmacıları yeni bir bilgiyi daha ortaya çıkardılar. Virüs 37 derece sıcaklığa maruz kaldığında 24 saat dayanabiliyor.  Eğer sıcaklığı 56 dereceye getirirsek virüs sadece 10 dakika dayanabiliyor. 70 derecelik bir ortamda dayanma ömrü sadece 5 dakikadır. Bu bilgiler bize virüsün yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olmadığını gösteriyor. Salgının yer yüzünden tamamen yok olması mümkün görünmese de, biz insanlar sıkı izolasyon tedbirleri ile kendini bu beladan korumaya devam edebilir.

Kavurucu yaz sıcaklarında ortam hava sıcaklığı hiçbir zaman 56 dereceye kadar ulaşamayacak en azından kuzey yarım kürede bu sıcaklığı 24 saat temin etmek mümkün olmayacak. Bir diğer sorun da serin havalarda hızla çoğalan bu virüsün, bizde yaz ayları başlarken güney yarım kürede kış başlayacağı için oralarda aktifleşmeye başlama tehlikesi… Yani bir tarafta kış yaşanırken diğer yarım kürede yaz yaşanacak ve virüs sevdiği nemli ve kirli ortamları her zaman  bulabilecek. Yapabileceğimiz en iyi şey, sağlık alanındaki uzmanların ve yetkililerin tavsiyeleri doğrultusunda tedbirleri alarak bununla yaşamaya devam etmektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM