Deprem Çantasında Neler Olmalıdır?

Deprem Çantasında Neler Olmalıdır?

02/03/2021 0 Yazar: bilgisitem

Deprem çantasında neler olmalıdır? Sorusu son birkaç yıldır Türkiye’de yaşanan depremlerle birlikte daha fazla araştırılmaya ve önem verilmeye başladı.

Ülkemizin önemli gerçeklerinden biri olan deprem, özellikle son 30 yıl içerisinde acı yüzünü birçok kez hatırlattı ve hatırlatmaya devam ediyor. Depreme hazırlıklı olmak için hazırlayacağınız deprem çantasında, kısa süreliğine ihtiyacınızı karşılayacak şeylere yer vermeniz hayat kurtarıcı olabilir.

Deprem Çantasında Neler Olmalıdır? Mutlaka Olması Gereken Malzemeler

deprem çantası

Deprem çantası

Deprem çantasında olması gerekenler acil durumlarda hayatta kalmanıza ve sağ salim bir şekilde bulunmanıza yardımcı olabilecek aletleri içermektedir.

Dünyada birçok deprem yaşanmış ve bu depremler sonucunda yüz binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybedenler gibi, günlerce enkaz altında kaldıktan sonra sağ çıkan insanların sayısı da oldukça fazladır. Bu yüzden enkaz altında kalma ihtimalinizi düşünerek çanta hazırlamak, hayatınızı kurtarabilir.

Özellikle depremde enkaz altında kalınması halinde ilk 72 saat, hayati önem taşıyor. Bu süre içerisinde enkazlar genellikle tamamen kaldırılmakta ve altında kalan canlılar kurtarılmaktadır.

Deprem Çantasında Olması Gereken İlkyardım Malzemeleri

deprem çantasında olması gerekenler

Deprem çantasında neler olmalıdır

Deprem çantasında olması gereken malzemeler arasında, ilkyardım malzemeleri önemli bir yere sahiptir. Ancak bu malzemeleri alırken abartıya kaçmamakta önemlidir. İlkyardım çantanızda ufak bir oksijen tüpü, tampon, sargı bezi, küçük bir makas, pamuk, ağrı kesiciler ve çakı gibi malzemelere yer vermeniz faydalı olacaktır.

Su

Enkaz altında hayatta kalabilmek için önemli ihtiyaçlarınızdan biri su olacaktır. En azından üç kişiye yeterli olabilecek şekilde 72 saat yetecek kadar su almanız önemlidir. 3-4 tane 1,5 litrelik su şişesi bulundurmanız, bir süre idare edecektir.

İhtiyacınız Olabilecek Belgeler – Deprem Çantasında Neler Olmalıdır?

Kimlik ve tapu fotokopisi ve aile bireylerine ait kimlik fotokopilerinin çantada olması deprem sonrası ihtiyaç anında kolaylık sağlayacaktır.

Bozulmayan Gıdalar

Normal şartlarda bir insan herhangi bir rahatsızlığı yoksa, 72 saat aç ve susuz hayatta kalabiliyor. Ancak deprem anında yaralanma ve depremin yaratacağı psikolojik etki, anlık olarak fiziksel gücünüzün düşmesine neden olabilir. Bu yüzden yanınızda az yer kaplayacak ve uzun ömürlü besleyici gıdaların olması, özellikle şok ve sonrasında açlıktan bilinç kaybını da önleyecektir. Bu nedenlerle deprem çantanızda besleyici özellikleri yüksek uzun ömürlü konserve veya paketli gıdalara yer vermeniz gerekir.

Pekmez, meyve suyu, bal, kuru yemiş gibi gıdalarda tok tutucu ve besleyicidir. Ayrıca kuru meyvelere de yer vermeniz az yer kaplayacağı gibi içerdikleri lif sayesinde tok kalmanıza yardımcı olacak ve enerji sağlayacaktır.

Deprem Çantasında Neler Olmalıdır? – Telefon, SIM Kartı ve Yedek Batarya

Şarjı daha uzun giden tuşlu telefonlardan temin edip SIM kartı ve yedek batarya bulundurmanız, şebekenin çekmesi durumunda deprem sonrası veya enkaz altında yararlanacağınız önemli şeylerdir.

Deprem Çantasında Olması Gereken Düdük ve El Feneri

Çantanızda bir tane düdük ve güçlü bir elektronik siren bulunması, enkaz çalışması sırasında yerinizi belli etmenize yardımcı olabilir. Aydınlatma ihtiyacınızı kısa sürede giderebilmek ve karanlıkta yerinizin daha kolay bulunmasını sağlamak için, çantanızda el feneri ve yedek pillere de yer verebilirsiniz.

Bunların yanı sıra sizin belirleyeceğiniz özel gereksinimlerde deprem çantasında bulunması gerekenler arasında sıralanabilir.

Depremde yanınızda bulundurmanız gereken şeylerin dışında hayatta kalmanızı sağlayacak şeylerden birinin de, panik yapmamak olduğunu unutmamalısınız.

Ülke coğrafyamız gereği depremler her zaman yaşanabilecek doğal olaylar arasında yer alıyor. Yazımızda belirttiğimiz şekilde her birey kendi yaşam önlemlerini doğru olarak yerine getirdiği takdirde depremlerin afet olması bir nebze olsun engellenebilir ve can kayıpları azaltılabilir.

Deprem çantasında neler olmalıdır? Sorusuna yanıt verdiğimiz bu yazımızın ardından “Sağlık” kategorisi altında yayınladığımız diğer içeriklerimize de göz gezdirmenizi öneririz.