En İyi Yumurta Nasıl Seçilir?

En İyi Yumurta Nasıl Seçilir?

11/10/2020 0 Yazar: bilgisitem

En iyi yumurta nasıl seçilir? başlıklı içeriğimizde sağlıklı ve doğal bir yumurta tüketmek için nasıl seçim yapmanız gerektiğine dair bilgiler bulabilir ve daha sağlıklı bir beslenme için önemli bir adım atabilirsiniz.

Sağlığa olan faydaları nedeniyle alerjik bir reaksiyon olmadığı müddetçe uzmanlar tarafından günlük olarak tüketilmesi gereken yumurta, dikkatli seçilip alınması gereken bir gıdadır. En iyi yumurta nasıl seçilir? sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Organik ve doğallık kavramlarının daha fazla yaşamımızda olduğu şu günlerde organik arayışında bulunduğumuz gıdalardan biri de yumurtadır. Piyasada; köy yumurtası, vitaminli, selenyumlu, bebekler için olanı şeklinde uzayıp giden çeşitteki adlar altında yumurta tüketiciler ile buluşuyor. Peki, bu yumurtaların hangisi bizim için daha faydalıdır?

yumurta nasıl seçilir

Yumurta nasıl seçilir

Yumurta Ambalajları Üzerindeki Etiketlerin Anlamları Nelerdir?

Yumurta üzerine basılı olan rakamların anlamlarını hiç merak ettiniz mi? Bu rakamlar yumurtanın kalitesi hakkında önemli bilgileri vermek için basılmaktadır. Dolayısıyla “En iyi yumurta nasıl seçilir?” konusunu bilmek istiyorsak bu rakamlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak mühimdir.

“0” Ambalaj Kodu

Yumurta ambalajları üzerinde bulunan “0” ambalaj kodu organik yetiştiricilik için kullanılmaktadır. Bu şekilde yetiştirilen tavuklara verilen yemler organik içerikli yemlerdir. Sağlıklıdır ve fiyat olarak diğer yumurta çeşitlerinden genellikle daha pahalı olmaktadır.

“1” Ambalaj Kodu

Yumurta ambalajında eğer “1” ambalaj kodu görüyorsanız o yumurtalar serbest dolaşan tavukların yumurtalarıdır. Diğer adı ile gezen tavuk yumurtaları olarak lanse edilen bu tavuklara içinde GDO yem kısıtlaması veya hormonsuz yem kısıtlaması yapılmamaktadır.

“2” Ambalaj Kodu

Eğer yumurta ambalajında “2” ambalaj kodu varsa o ambalajda yer alan yumurtalar kafessiz, özgür ortamda yetişen tavuklardan elde edilen yumurtalar anlamında gelmektedir. Diğer bir açıklama ile bu tavuklar kümes içinde rahatça dolaşarak yetiştirilen tavuklardır. Bu tavukların yemlerinde de GDO’ suz veya hormonsuz yem kısıtlanması uygulanmamaktadır.

“3” Kodu

3 numaralı yumurta ambalaj kodu kafes yumurta tavuklarından elde edilen yumurtalar anlamına gelmektedir. Kafesler içinde büyütülen tavukların yumurtaları sağlıklı olarak nitelendirilmemektedir. İyi yumurta seçiminde bu kodları doğru algılayabilmek ve seçiminizi ona göre yapmak önem taşımaktadır.

Yumurta seçerken bu kodları incelemek ve elbette güvenilir mağazalardan alışveriş yapmak “En iyi yumurta nasıl seçilir?” konusu hakkında bilgi sahibi olmak için ilk kriterlerden biridir.

yumurta seçimi

Yumurta seçimi

En İyi Yumurta Seçiminde Tazelik Önemlidir

En iyi yumurta nasıl seçilir sorusunun en önemli cevaplarından biri de tazeliğinin kontrol edilmesidir. Bunun için mutlaka alacağınız yumurtanın ambalajının üzerindeki üretim ve son tüketim tarihlerinin kontrol edilmesi gereklidir.

Eğer ambalajsız yumurta almayı tercih ediyorsanız tazeliğini anlamak için yumurtayı hafifçe sallayıp içinden sıvı sesi gelip gelmediğine bakmanız gerekir. Eğer sıvı sesi duyuyorsanız o yumurtayı almamanız gerekir. Yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için kullanılan bir diğer yöntem ise yumurtayı su dolu bir kaba koymanızdır. Eğer yumurta tazeyse kabın dibine çökmemesi gerekir.

Yumurta Kabuğunun Kontrolüne Dikkat Edilmeli

Yumurta alırken kontrol etmeniz gereken bir başka husus da yumurta kabuğunun sağlam olması gerektiğidir. Kabukta olabilecek küçük çatlaklar veya kırılmalar yumurtanın sağlıksız diğer bir deyişle bayat olduğunu gösterir.

Yumurta kabuğu parlak değildir. Satın alma alışkanlıkları içinde yanlış ve sağlıksız bir alışkanlık olan parlak renkli kabuğa sahip yumurta almak kimyasala maruz kalmış yumurta almak demektir. Yumurta kabuğu mat ve yüzeyi pürüzsüz olmalıdır.

Muhafaza Şekli Yumurta Seçiminde Önemlidir

Yumurta bozulabilen veya bayatlayabilen bir gıda olduğu için 5 santigrat dereceden daha düşük seviyede korunmalıdır. Oda sıcaklığında muhafaza edilen yumurtaların bozuk olma oranları son derece yüksektir.

Sıcaklık seviyesi dışında yumurta muhafaza yerlerinin çevresinde temizlik malzemeleri veya beyaz, kırmızı et türlerinin bulunmaması, süt ürünlerinin olmaması gerekmektedir. Koku izi bırakan, kontaminasyona neden olabilecek yiyeceklerin yanında muhafaza edilmemiş yumurtaları almanız sağlığınız açısından önem taşır.

Artık “En iyi yumurta nasıl seçilir?” sorusunun cevabını biliyorsunuz ve yumurta seçimi yaparken hataya düşme olasılığınız çok daha az. “Zinde tutan bitki çayları hangileridir?” başlıklı içeriğimizi de inceleyerek sağlıklı yaşam konusunda bilgilenmeye devam edebilirsiniz.