• DOLAR
  7,9436
 • EURO
  9,4016
 • ALTIN
  487,76
 • BIST
  1,1826
Hamile Kadınlar Nasıl Beslenmeli

Hamile Kadınlar Nasıl Beslenmeli

Bu hayatta yaşam, uzatılmak istenirse bunun yolu sağlıklı besinleri tüketmekten geçer. Herkes bunun bilincinde olmasına rağmen çok azımız yediklerimize dikkat ediyoruz. Hamile kadınların durumu ise biraz daha özeldir.  Hamile kadınların sorumluluğu daha fazladır ve onlar taşıdıkları hayatı da göze alarak beslenmek zorundadırlar. Biz de bu makalede, hamile kadınların günde kaç kalori alması gerektiği ve nasıl beslenmesi gerektiği konularında sizlere bilgi vermek istedik.

 

Hamile Kadının Günlük  Kalori İhtiyacı

 

Hamilelikte kadın ortalama 6 kg kilo alır. Hamilelikte, fetüs 3.5 kg, plasenta 0.7 kg ağırlığa sahiptir.  Amniyotik sıvı ve hamile kadının artan kanı da buna eklenir. O yüzden daha fazla folik asit içeren besinler tüketmek birinci hedeftir çünkü  eksik folik asit, bebekte nörolojik sorunlara yol açar. Bebeğin omurgasının sağlıklı gelişmesini engeller.  Ayrıca, pek çok doktor gebelikten bir süre önce folik asit ilavesi önermektedir. Kalsiyum ihtiyacı da hamile bir kadın için önem arz eder,  kalsiyum için hamile kadının ihtiyacı hamilelik sırasında artar, ancak aynı zamanda fetüsün kalsiyum için birçok gereksinimi vardır. Süt ve süt ürünlerinde kalsiyum bolca bulunur. Bununla birlikte, birçok hamile kadın bu tür yiyecekleri büyük miktarlarda almak istemediğinden, doktor genellikle haplarla bu ihtiyacı sağlar. Demir ihtiyacının da karşılanması gerekir. Yukarıda anlatıldığı gibi, hamilelikteki kan yaklaşık 1,7 kg artar. Kanın bunu yapabilmesi için demire ihtiyacı vardır. Bu nedenle doktor hamile kadına folik asit ve demir içerecek ilaçlar verir. Hamile kadınların Lif açısından zengin besinleri tüketmesi, metabolizma sağlığı için önerilir. Hamile kadınlar böylece kabız olmadan rahat bir süreç geçirirler. Bir de su en önemli temel ihtiyaç maddelerinden biridir. Hamile kadınların her gün 9 -10 bardak su içmesi önerilir. Ek olarak, hamile kadının protein, karbonhidrat, yağ, A, B6, B12, C, D vitaminleri açısından artış gösteren bir ihtiyacı vardır. Ama tüm bunlar, doktor onayı ile alınmalıdır.

 

Hamile Kadın Hiç Et Yemiyorsa Ne olacak?

 

Eğer hamile kadın vejeteryan ise, doktora bu konuda kesinlikle bilgi vermeli, çünkü onun daha da özel bir diyet programına ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle doktor özel olarak proteini bol besinleri önerebilir. Ya da protein takviyeleri verebilir.

 

Diğer Öneriler:

 • Hamile kadın tamamen alkolden uzak durmalıdır. Hiçbir miktarda alkol güvenli kabul edilemez.
 • Kafeini veya kafein içeren diğer meşrubatları azaltmak gerekir. . Yüksek kafein tüketimi düşük yapmasına yol açabilir.
 • Gebenin çiğ et, özellikle et veya yumurta yemesi çiğ olduğu zaman önerilmez. Pastörize süt ürünleri tüketin. Yukarıdaki gıdaları tüketmek, gıda zehirlenmesi riskini arttırır
 • Hamile iken doktor onayı olmadan vitamin veya bitkisel kürler kullanmak yanlıştır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM