Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler

11/24/2020 0 Yazar: bilgisitem

Hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler olarak tanımlanan besin grupları hamileyken veya hamile kalmadan önce anne adaylarının tüketmesi gereken yiyecek gruplarıdır. Bu yazımızda gebelik öncesi ve gebelik sırasında tüketilmesi gereken faydalı besinleri listeledik.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler Var Mıdır?

Kadında üreme sağlığını arttıran yiyecekler genellikle hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler olarak tanımlanmaktadır. Doğru bir beslenme planı oluşturulup uygulanması ile kadınların hormonal sistemleri sağlıklı olarak çalışır. Jinekolojik ve yaş açısından herhangi bir sorunu olmayan her sağlıklı kadın, eşinde de sağlık açısından bir sorun yok ise gebe kalabilir.

Hamile kalmayı düşünen veya hamile olan her kadının aksi doktoru tarafından belirtilmediği sürece aşağıda listelediğimiz besinleri tüketebilir.

hamilileği kolaylaştıran yiyecekler

Hamilile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler nelerdir?

Kuruyemiş Grubu Yiyecekler

Omega 3 açısından faydalı olan ceviz gebelik öncesi ve sonrasında tüketilebilecek yiyeceklerdendir. Magnezyum ve lif açısından yüksek değerlere sahip olan bu yiyecek kadınların üreme sistemleri için gerekli bileşenleri içermektedir. Bu faydasının yanı sıra kalp sağlığı açısından da faydaları bulunmaktadır. Kan basıncını dengeleyici etkisi ile hamilelik döneminde anneye ve bebeğe destek sağlar.

Meyve Gurubu Yiyecekler

Limon, mandalina, portakal ve elma gibi meyveler içerdikleri C vitamini açısından hamile kalmadan önce ve hamilelik sırasında düzenli olarak tüketilmesi gereken meyveler arasında yer alır. Hamilelik sırasında düzenli meyve tüketimi hem anne adayına hem de bebeğe faydalıdır.

Sebze Grubu Yiyecekler

Taze meyveler kadar taze sebze tüketimi de anne olmak isteyen kadınların diyetlerinde yer almalıdır. Hamilelik sırasında da sebze tüketimi anne ve gelişmekte olan bebeğin sağlığı açısından önem taşır. Burada uzmanlar tarafından tavsiye edilen sebzelerin mümkün olduğunca taze ve mevsimine uygun zamanda tüketilmesi gerektiğidir.

Protein Zengini Yiyecekler

Hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecek grubundan bir diğeri de protein açısından zengin olan yiyeceklerdir. Et, baklagiller ve yumurta protein açısından zengin yiyeceklerdir. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği veya alerjik bir durum söz konusu olmadığı müddetçe hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında bu yiyecekler düzenli olarak beslenme listesinde yer almalıdır.

Süt Ürünü Grubu

Mineraller açısından zengin olan süt ürünü grubu yiyecekler hamile kalmak isteyen kadınların beslenme programında mutlaka yer almalıdır. Hamilelik sırasında ve sonrasında da düzenli olarak beslenmede rol alması gereken süt, yoğurt, peynir bu gruptaki gıdalar arasındadır.

hamilelik için yiyecekler

Hamilelik için yiyecekler

Demirden Zengin Yiyecekler Hamile Kalmayı Kolaylaştırır

Gebe kalabilmek ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilmek için demir kaynağı yiyecekler tüketilmelidir. Bu yiyeceklerden bazıları kırmızı et, yeşil yapraklardan oluşan sebzeler, katkısız tahıllar, bakliyatlar ve narenciyelerdir. Demir açısından zengin yiyecekler hamilelik döneminde bebek sağlığı için de önem taşır.

Çinko Bakımından Zengin Yiyecekler

Hamile kalabilmek için üreme sisteminin sağlıklı olması ve düzgün çalışması gerektiğini belirtmiştik. Çinko açısından zengin olan gıdalar kadınların üreme sitemlerinin sağlıklı olabilmesi için son derece değerlidir.

Deniz ürünleri, beyaz etlerden tavuk ve balık, süt, yoğurt, peynir, kuruyemiş ve çiğ kuruyemiş grubundan kaju, yer fıstığı, badem ve hemen hemen tüm sebzeler çinko kaynaklarındandır. Bu gıdalar sağlık açısından içerdikleri faydalı bileşenler sebebiyle faydalı olsalar da mutlaka hamile kalmayı düşünen kadınlar tarafından doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Sonuç olarak, hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler ile aslında tanımlanmak istenen gebe kalmayı düşünen kadınların sağlıklı beslenmeye daha fazla dikkat ederek üreme sistemlerinin sağlığını ve düzgün çalışmasını korumaları için tüketmeleri gereken gıda gruplarıdır. Yazımızda belirttiğimiz yiyecekler sağlıklı bir gebelik süreci için doktor kontrolünde tüketilmesi gereken yiyeceklerdir.

Hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler yazımızın ardından “sağlık” kategorisi altında yer alan diğer yazılarımızı da okumanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.