• DOLAR
  7,9701
 • EURO
  9,4633
 • ALTIN
  487,38
 • BIST
  1,1861
Hepatit B virüsü nedir Nasıl Tedavi Edilir, Hepatit B Virüsü Engellenebilir mi?

Hepatit B virüsü nedir Nasıl Tedavi Edilir, Hepatit B Virüsü Engellenebilir mi?

Makale konumuz olan Hepatit B virüsü nedir sorusu insanların merak ettiği bir konudur ve son günlerde başka bir ölümcül etkisi olan Coronavirus yaygınlaşmasından sonra insanlar, bu saldırgan küçük canavarların ölümcül etkilerinden korunmaya çalışıyorlar.

Hepatit B virüsü nedir sorusuna cevap vermeden önce, bu mikrobun tam bir karaciğer düşmanı olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Bu konuyu anlamak için karaciğer nasıl çalışır sorusunu cevaplandıralım.

Karaciğer Nasıl Çalışır?

 

Karaciğerin işlevi, besin maddelerinin (şekerler, proteinler, yağlar, vitaminler) üretimi, depolanması ve metabolizması görevini yapmaktır ek olarak karaciğer kandaki hormonların, ilaçların ve toksik maddelerin metabolizması ve detoksifikasyonu ile ilgili organdır. Dahası kanamayı durdurmak için protein sentezini de yapan organ karaciğerimizdir. Safra üretimi ve safra asidi sentezini karaciğer üstlenir. Vücuda giren viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan temel silahımız karaciğerimizdir. Hayatta kalmak için sağlıklı bir karaciğere sahip olmamız şarttır. Ancak Hepatit B ve Hepatit C gibi öldürücü virüsler karaciğeri felç edebilir.

 

Hepatit B Nedir?

 

Hepatit B, hepatit B virüsü diğer adıyla  (HBV) enfeksiyonunun neden olduğu bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit, karaciğer hücrelerini parçalayarak 20 yıl içinde onu kullanılmaz hale getirir, hastada ağrı sızı belirti olmaz. Bu yüzden en sinsi mikroptur. Hepatit B sınıflandırması şöyledir;  akut hepatit B ve kronik hepatit B Akut hepatit B, hepatit B virüsü ile enfekte olan hastalar için kullanılan tabirdir.

Kronik  hepatit B virüsü ise sürekli enfekte olmuş bir kişiyi tarif eder. Kronik hepatit B tedavi edilmezse, hastalık ilerler ve siroz ve karaciğer kanserine yol açar. Başka bir ifade ile Hepatit B ya da kronik hepatit B, siroz ve karaciğer kanseri yapar, bu hastalıklar hepatit B virüsünün neden olduğu bir dizi hastalıktır. Karaciğere sessiz organ denir, çünkü yüksek rezerv kapasitesine sahiptir ve kronik hepatit veya sirozda bile subjektif semptomlar üretmez.

 

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

 

 • Şırınga ile bulaşır
 • Kan nakli ile bulaşır
 • Organ nakli ile bulaşır
 • Hepatit B olan biri ile cinsel ilişki ile bulaşır
 • El sıkışma, hasta bardağından içme ile bulaşır

 

Hepatit B Nasıl Test Ediliyor?

 

Virüsün varlığı kan testi ile kolayca yapılabilir, Hepatit B virüsü olup olmadığını görmek için kan testi yeterlidir, bir kan testinde, önce HBs antijeni (hepatit B virüsünü oluşturan proteinin bir parçası) test edilir. Test HBsAg tespit edilirse, hepatit B virüsünün kişinin karaciğerinde büyüdüğü anlaşılır.

 

Hepatit B Virüsünden Korunma Yolu Hepatit B Aşısı

 

En yakın sağlık ocağına giderek, doktora Hepatit B testi yaptırmak istediğiniz söyleyebilirsiniz. Bu kan testinde sonuçlar negatif çıkarsa aşı yaptırmalısınız ki daha sonra bu mikrobu aldığınızda vücut onu yok edebilsin. Bu aşı 3 farklı zamanda 3 doz olarak yapılır. İlki hemen yapılır, sonraki 1 ay sonra ve sonuncu da 6 ay sonra yapılır. Yaş ve cinsiyet farkı önemli değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM