Kepeği Gidermenin Doğal Yolları

Kepeği Gidermenin Doğal Yolları

12/25/2020 0 Yazar: bilgisitem

Kepeği gidermenin doğal yolları arasında evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri düzenli olarak kullanmanız halinde, kepek problemini ortadan kaldırmaktadır.

Kadın erkek fark etmeksizin toplumun önemli bir kısmında görülen kepek problemi, evde doğal yöntemler ile giderilebilir.

Kepeği Gidermenin Doğal Yolları

kepeği gidermek

Kepeği gidermek

Kepeği gidermenin doğal yollarını başlıklar halinde ele alacağız.

Sarımsak ile Kepeği Gidermenin Doğal Yolları

Saç ve saç derisi bakımında uzun yıllardır etkisi tartışılan sarımsak, kepeğin önlenmesinde faydalı doğal besin maddelerinden biridir. Mikropları yok ederek mantar gibi oluşumların önüne geçen sarımsağın, uygun bir şekilde saç derisine uygulanması, kepeğin önlenmesi için olumlu etkiler göstermektedir.

Birkaç diş sarımsağı iyice ezdikten sonra, içerisine 2 çorba kaşığı süzme bal ekleyip iyice karıştırın. Ardından karışımı saç derinize masaj yapar şekilde uygulayarak, 20 dakika sonra temizlenin. Uygulamanın haftada iki kez düzenli olarak yapılması, kepek sorununun ortadan kalkması için önemli faydalar sağlar.

Elma Sirkesi ve Muz Karışımı ile Kepeği Gidermenin Doğal Yolları

Elma sirkesi ve muzun saç ve saç derisi üzerindeki faydaları bilinmektedir. B vitamini bakımından zengin olan muz, elma sirkesi ile birlikte saç derisinde kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayarak kepeği önlemektedir.

Mikrop öldürücü etkisi ve mantar oluşumunu önlemesi ile karışım, kepeklerin önüne geçmek için düzenli olarak kullanılmalıdır. Bir büyük muz ve 2 bardak elma sirkesini karıştırarak elde edeceğiniz elma sirkeli muz karışımı, saçların daha sağlıklı görünmesine de yardımcı olmaktadır.

Muzu iyice ezdikten sonra, 2 çay bardağı elma sirkesini karıştırın. Karışım tamamlandıktan sonra macun kıvamına gelen elma sirkeli muz karışımını, saçlarınıza doğrudan masaj yapar şekilde uygulayın. Uygulama tamamlandıktan sonra 20 dakika bekleyerek, saç ve saç derinizi yıkayarak temizleyin. Mümkünse karışımı sabah duştan önce uygulamanız, daha fazla etkili olacaktır.

Zeytinyağı Uygulaması

Bilindiği üzere bitkisel yağlar arasında zeytinyağı saç ve cilt bakımı için vazgeçilmez kaynaklardan biridir. Kepeği gidermenin doğal yolları arasında, zeytinyağı yine olmazsa olmaz yöntemlerden biridir.

Herhangi bir katkı maddesi kullanmadan zeytinyağını saçlarınıza uygulayabileceğiniz gibi, birazcık bal karıştırarak uygulamanızda faydalı olacaktır.

Saçlarınız nemliyken avucunuza bir miktar zeytinyağı döküp, saç ve saç derinize masaj yaparak yedirin. 10 veya 15 dakika bekledikten sonra, saçlarınızı doğal içerikli şampuan ile yıkayıp temizlenin.

Zeytinyağı uygulamasını haftada 2 veya 3 kez düzenli olarak kullanmanız halinde, kepek probleminin önemli ölçüde ortadan kalktığını görebilirsiniz. Zeytinyağı aynı zamanda saçları besleyerek, canlı görülmesine ve saç tellerinin kalınlaşmasına yardımcı olur. Saç dökülmesini önleyici özelliklere sahip olması nedeniyle de kozmetik saç bakım ürünlerinde, genellikle zeytinyağı içeriğine yer verilir.

Fesleğen Yapraklarının Muhteşem Etkileri

Kepeği önlemenin doğal yolları arasında tavsiye edilen yöntemlerden biri de, fesleğen yapraklarıdır. Antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile fesleğen yaprakları, kepek probleminin dışında birçok saç problemine de iyi gelmektedir.

3 su bardağı suyun içerisine fesleğen yapraklarını atarak, 10 dakika kaynatın. Daha sonra sıcak suyun içerisine bir miktar bal karıştırarak, karışımın suyunu süzün.

Elde ettiğiniz suyu saç derinize dökerek 5 dakika masaj yapın. Son olarak 15 dakika bekledikten sonra, saçlarınızı doğal içerikli ürünler ile temizleyin. Bu uygulamayı düzenli olarak yapmanız halinde, kepeğin azaldığı gibi saçlarınıza canlılık geldiğini de görebilirsiniz.

kepek sorunu

Kepek sorunu

Yeşil Çay

Sağlık açısından birçok faydası bulunan yeşil çay, kepekten kurtulmanın doğal yolları arasında da yer alıyor. Antifungal özelliğe sahip olması, yeşil çayın saç ve saç derisi üzerinde etkili olmasını sağlamaktadır.

2 yeşil çay poşeti sıcak suyla demlendikten sonra, bir süre soğutulup doğrudan saç derisine uygulanır. Yarım saat bu şekilde bekleyerek, saç ve saç derinizi yıkayıp uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Kepeği gidermenin doğal yolları üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Saç için faydalı 5 yağ” içeriğimizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.