• DOLAR
  7,9639
 • EURO
  9,4422
 • ALTIN
  487,75
 • BIST
  1,1857
Korona Virüs Son Gelişmeler ve Alınacak Etkili Önlemler

Korona Virüs Son Gelişmeler ve Alınacak Etkili Önlemler

Korona virüs 2020 yılında en güncel formu ile ortaya çıkan ve tüm dünyada insanların ölümüne yol açan korkunç bir virüs olarak karşımıza çıktı. Dünyanın dengesini alt üst eden, olağan üstü önlemler alınmasına yol açan bu virüsün yayılmasını yavaşlatmak veya ötelemek için çalışmalar hızla devam ediyor ki buna eğri bastırma deniyor. Öte yandan hastalığın ilacının bulunması ve Korona aşısı geliştirilmesi çalışmalarına hızla devam ediliyor. Dünya hükümetleri virüsün evrenden tamamen silinmesinin imkansız olduğunun farkındalar. Ama en azından sağlık kollarına binen ağır yükü hafifletmek, hastalanma hızını azaltmak için tedbirler alınıyor.

 

Corona Virüs Vakalarının Yüzde 80’i kendi kendine İyileşiyor

 

Gribe benzer bir virüs olan Korona virüs genç hastaların yüzde sekseninde kendi kendine iyileşiyor. Bu hastalığa vücudun bağışıklık kazanması en büyük beklentidir. Dünya genelinde bu başarılırsa salgının önü kesilebilir. Ancak hem bireysel hem de toplumsal olarak Korona virüs önlemleri almak gerekiyor. Öncelikle sağlık personellerinin sağlığının korunması önceliklidir. Onlar bu mücadelede büyük bir rol alıyorlar.

Dünya genelinde vakaların yüzde seksen civarı hafif orta şiddette yani hastaneye yatmayı gerektirmeyen vakalar olması sebebi ile hastanelere aşırı yığılma olmuyor ki bu da iyi bir gelişmedir. Bazı ülkelerde özellikle genç nüfusta Korona virüs testi pozitif çıksa bile, doktorlar evin rahat koşullarında karantina öneriyorlar.  Özellikle hassas ve bilinçli hastalara bu öneri yapılıyor. Ancak ipin ucunu kaçırmamak için korona önlemleri kesinlikle uygulanmalı. Hele ki aynı evde yaşayan kalabalık ailelerin işi daha da zor. Tek bir vaka tüm aileye virüsü bulaştırabilir ve hatta tüm mahalleyi etkileyebilir.

 

Karantina Korona Virüsünü Önleyecek

 

Karantina ise hasta olan ve hastalık şüphesi bulunan kişilerin sosyal mesafe kurallarına uyması, kendini dış dünyadan izole etmesi dinlenmesi anlamına geliyor.  Bu durumda olan aile bireylerinin evde ayrı bir odada kalmaları, ayrı tabak çanaklar kullanmaları hatta tuvaletlerinin bile ayrı olması gerekiyor. Ortak dokunulan kapı kolları kumandalar, klavyeler, fareler, merdiven korkulukları ve tüm ortak noktaların günde 2 kez çamaşır suyu ile dezenfekte edilmesi önemlidir. Bu noktada temizlik yapacak insanlara çok nemli bir önerimiz var. Kesinlikle çamaşır suyu ile tuz ruhunu bir arada kullanmayın. Bu çok tehlikeli gazların( klor gazı)  ortaya çıkmasına ve zehirlenmeye yol açacaktır.

 

İhtiyaçları Nasıl Karşılayacağız?

 

Telefonla evlere kadar eşya getiren marketler var. Onları arayın ve gıda ekmek yağ şeker gibi temel maddelerin eve getirilmesini temin edebilirsiniz. Bu salgın sürecinde en önemli olan şey sosyal izolasyon kurallarına ve kişisel hijyen kurallarına riayet etmektir. Bu arada yaşadığımız evlerimizde de günlük olarak temizliği ihmal etmemeliyiz. Her tuvaletten çıktığımızda ellerimizi sabunlamak ( 30 saniye) ve yıkamak sonra da kurulamak alışkanlık haline getirilmelidir.  Evde dokunduğunuz yüzeyleri sık sık dezenfekte edin. Odanızı aralıklarla havalandırın bol bol dinlenin ve hastalığı geçirmeye çalışın. Tıpkı grip ve nezlede olduğu gibi hastaneye gitmek zorunda kalmak gibi durumlar haricinde kesinlikle dışarı çıkmamanızı öneriyoruz.

Ölüm kalım düzeyinde bir gereksinim olursa ve dışarı çıkmanız gerekirse mutlaka maske ve eldiven takın ve 2 m sosyal mesafe kuralına uyum. Mümkünse kalabalık yerlerden uzak durun. Şehir içi minibüs otobüs gibi toplu taşıma araçlarını bu süreçte kullanmayın. Eğer evinizde sizden başka birileri yaşıyorsa o zaman önlemleri birazcık daha katılaştırmalısınız.  Evde ortak kullanılan bilgisayar Televizyon radyo cep telefonu tablet gibi araçları her gün dezenfekte edin. Mümkünse herkes bir odada kalarak herkes kendi çöp kutusunu tedarik edebilirse ve günlük olarak çöpü boşaltırlarsa bu iyi bir önlem olacaktır.

Evdeki eşyaları dezenfektasyon için normalde kullandığınız temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Günlük olarak yatak çarşaflarınızı çamaşır makinesi ile yıkayın. Koronavirüs tedbirleri yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde de aksatılmamalı, çünkü virüs insanları kesintisiz olarak öldürmeye devam ediyor. Serbest edildi diye Koronavirüs öncesi tutum ve davranışlara yeniden dönmek, virüsün daha hızlı yayılmasını sağlayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM