• DOLAR
  7,9741
 • EURO
  9,4552
 • ALTIN
  487,75
 • BIST
  1,1857
Lassa Virüsü

Lassa Virüsü

Coronavirüs salgını hayatımızı kökten etkilerken Nijerya’da bulunan Lassa virüsü de birçok can aldı. Lassa virüsü, Coronavirüs gibi insandan insana bulaşabilen bir rahatsızlık olup bunun yanı sıra kemirgen hayvanlardan insanlara bulaşan ve yüksek ateşe neden olan bir virüstür.

Nijerya’da ortaya çıkan bu virüs nedeni ile 41 kişi hayatını kaybetmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, bu vakaların görülmesi ve yaygınlık göstermesi nedeni ile ülkede acil durum ilanına karar vermiştir.
1969 senesinde Nijerya’da iki hemşirenin vefat etmesi ile tespit edilen bu virüs öldürücü hale gelebilen viral bir hastalığa neden olmaktadır. Günümüze kadar yalnızca 7 ülkede gözlemlenen bu virüs yıllık ortalama olarak 5 bin kişinin ölümüne sebep olmaktadır.

 

Lassa Virüsü Nasıl Bulaşır?

 

Lassa virüsü, hayvan kaynaklı virüslerden biridir. Bu virüsün taşıyıcısı kemirgen hayvanlardır. Kemirgen hayvanların bu virüs ile enfekte olmaları ömürlerinin geri kalanı boyunca bu virüsün doğada bulunmasına neden olurlar. Kemirgen hayvanlar virüsü, bulundukları yerlere götürerek yiyeceklerin ve depoların virüs ile kaplanmasına sebep olmaktadır.
Virüsün yiyeceklere ve depolara yayılması ile birlikte enfekte olan gıdaları soluyan veya yutan insanlar da virüs taşıyıcısı haline gelir. Virüsü taşıyan kemirgenle direkt temas halinde bulunan insanlar da enfekte olur. Enfekte olan insanın kanı, salgısı, idrarı veya dışkısı ile muhatap olan insanların da enfekte olma olasılığı söz konusudur. Temas ile bulaşmayan bu rahatsızlık, daha önce kullanılan tıbbi malzemelerin tekrar kullanılması ile de bulaşabilir.

 

Lassa Virüsü Belirtileri

 

Lassa virüsü ile enfekte olan insanların belirti gösterme süreleri 15 ile 21 gün arasında değişim göstermektedir. Enfekte olan insanların %80’i bu süreci semptom göstermeden veya hafif semptomlarla geçirir. Hafif semptomlar yalnızca baş ağrısı ve halsizlik olarak gözlemlenmektedir.
Geri kalan %20’lik kısım ise solunum sıkıntısı, diş etlerinde veya gözlerde meydana gelen kanama, yüzde şişlik, işitme kaybı, vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrılar meydana gelmektedir. Bu semptomların yanı sıra çoğu hastada şiddetli şekilde kusma gözlemlenir. Solunum sıkıntısının meydana gelmesi de görülen belirtiler arasında yer alır.
Bu şikayetlerin gözlemlenmesinden 2 hafta sonra çoklu organ yetmezliği ve ölüm gözlemlenmektedir. Bu nedenle Lassa Virüsü oldukça kötü sonuçlar doğuran virüsler arasında yer alır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM