• DOLAR
  7,8959
 • EURO
  9,3092
 • ALTIN
  483,28
 • BIST
  1,1789
Pratik Korona Virüs Önlemleri

Pratik Korona Virüs Önlemleri

Koronavirüs enfeksiyonu insanlık için yeni bir form olan  koronavirüslerin neden olduğu akut bir viral hastalık olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlarda, koronavirüsler solunum sistemine ve gastrointestinal sisteme geri dönülemez zarar verir. İnsanlara ek olarak, korona virüs hayvanlara bulaştığında bu canlılara da zararlar verir, mesela virüs bulaşan domuzlar, sığırlar, kediler, köpekler, develer, yarasalar ve kuşlar bu virüsten olumsuz etkilenir.

 

İnsanları Enfekte Eden 2 tür Korona Virüs

 

Günümüzde insanlarda hastalıklara neden olabilen iki tip korona virüs vardır. Bunlardan birincisi SARS virüsüdür ve şiddetli solunum yolu hasarlarına yol açar. Diğeri ise MERS olarak bilinen ve yine solunum yollarına saldıran diğer bir virüs formu vardır. Bu virüsler, canlı hücrede aktive olurlar. Dış ortamlarda ise üreme imkanı bulamazlar. Hasta birine temas edildiğinde hemen başka bir insana kolayca bulaşabilen Korona virüsün yayılım imkanlarını ortadan kaldırmak, öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken konudur. Eşyalar üzerinde de pusuda yatan Korona virüs, 1-28 gün boyunca ölmeden beklemede kalabilir. O yüzden eşyalara dokunurken ellerin sabunla yıkanması öneriliyor. Bu enfeksiyon kaynağı çok yeni bir virüs formu olmasına karşın klinik görünümü, diğer patojenlerin neden olduğu akut solunum yolu viral enfeksiyonlarına benzer.

 

Korona virüs Belirtileri

 

Virüsün gösterdiği belirtiler arasında burun tıkanıklığı, burun solunumu zorluğu, hapşırma ve burundan bol miktarda sulu akıntı, nefes darlığı yüksek ateş öksürüktür. Çoğu hastalarda zatürreye neden olan bu virüs, bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda öldürücü olabiliyor. Virüsün zarar verdiği solunum yolları dışında yeni araştırmalar gösteriyor ki, Korona virüs Gastrointestinal sistemde hasara yol açıyor. Mide ağrısı, bulantı ve ishal ile akut bir gastroenterit olarak ilerleyebilir. Koronavirüs enfeksiyonu ile diğer akut solunum yolu viral enfeksiyonlarına özgü semptomlar da görülebilir ki bunlar, yutkunma zorluğu boğaz ağrısı ve ateş olarak sıralanabilir.

 

 

Corona virüs ise yeni ortaya çıkan bir patojendir. Çok hızlı olarak kişiden kişiye bulaşabilir. Bu yüzden etkili tedbirler almak gerekiyor. Örneğin;

 • Yabancı ülkelere seyahat edilmesinin askıya alınması gerekir.
 • Bireysel olarak alınacak tedbirler kapsamında hayvanların, deniz ürünlerinin satıldığı pazarları ziyaret etmemek gerekir.
 • Hayvanat bahçelerine gitmemek, hayvanları içeren kültürel etkinliklere katılmamak gerekir.
 • Solunum yolunu koruyucu ekipman olarak steril maske kullanılmalıdır.  2-3 saat kullandıktan sonra atılmalıdır.
 • Sadece temiz ve şişelenmiş su tüketilmelidir, sokakta yemek yememek de bir önlemdir.
 • Kalabalık yerleri ziyaret etmemek gerekir,  bu zorunlu ise korunaklı gitmek, kimse ile yakın temas kurmamak gerekir. Eve dönüldüğünde ilk iş elleri kolları iyice sabunladıktan sonra, yüzü de sabunlamaktır. Buradaki sıralama önemlidir. Ellerde korona virüs varsa yüze sürülmeden lavaboya gönderilmelidir. Sonra da yüze yapışmış olabileceğinden yüzü de sabunlamak gerekir.
 • Sık sık Korona virüs ile ilgili haberleri takip etmek, yeni belirtiler, aşılar ve ilaçlar takip edilmeli, sadece uzmanların verdiği bilgiler dikkate alınmalıdır. WHO dünya sağlık örgütü bu konuda her gün yeni haberler yayınlıyor.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM