Vücudu Sıcak Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Vücudu Sıcak Tutan Yiyecekler Nelerdir?

01/14/2021 0 Yazar: bilgisitem

Vücudu sıcak tutan yiyecekler özellikler kış aylarında birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu sebeple havaların soğumasıyla birlikte daha çok tüketmeye başlayacağınızı düşündüğümüz vücudu sıcak tutan yiyecekleri listelemek istedik.

Vücudu Sıcak Tutan Yiyecekler

vücut ısısını arttıran yiyecekler

Vücut ısısını arttıran yiyeceklerücut ısısını arttıran yiyecekler

Kış aylarında soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarından korunmak hem de soğuktan korunmak için vücudu sıcak tutan yiyecekler beslenme listelerimizde üst sıralarda yer almalıdır. Vücut ısısının kış aylarının soğuğu nedeniyle düşmesi soğuk algınlığı ve üst solunum yolları enfeksiyonlarına davetiye çıkaran bağışıklık siteminin yavaşlamasına veya diğer bir ifade ile bağışıklık sistemimizin azalmasına sebep olur.

Tarçın

Hemen hepimizin bildiği üzere tarçın insan sağlığında yüzyıllardır kullanılan ve alternatif tıpta da önemli bir yere sahip olan baharatlardan biridir. Vücudu ısıtma özelliğine de sahip olan bu baharat toz halindeyken soğuk havaya çıkmadan önce dil üzerine bir miktar konur ise kan akışını hızlandırarak vücudu sıcak tutmaktadır. Kış aylarının sevilen ve vücudu ısıtan içeceği sahlebin üzerine konulduğunda ise etkisi daha da artmaktadır.

Bu kullanımları dışında kış çayları içerisinde veya meyve çaylarında kabul olarak kullanıldığında da vücudu ısıtıcı etkileri rahatlıkla hissedilebilir.

Ihlamur

Aynı tarçın gibi yüzlerce yıldır kullanılan, hemen her soğuk havada veya soğuk algınlığı görülmesi durumunda büyüklerimizin kiler dolaplarından çıkarıp demlediği Ihlamur da vücudu sıcak tutan yiyecekler arasındadır. Tanen, hesperidin, saponin ve uçucu yağ içeren Ihlamur, bağışık sistemini de güçlendirmektedir. İçerisinde yer alan musilaj ise göğüs yumuşatarak sıcaklık etkisi oluşturur.

Havlıcan

havlıcan

Havlıcan

Zencefilgiller ailesine ait olan Havlıcan’ ın kökleri baharat olarak kullanılmaktadır. Çoğu zaman da bu köklerin sap kısımları demlenerek çay olarak da tüketilmektedir. Acı bir tadı olduğu için genellikle bu çay içerisine çok az olacak şekilde bal da ilave edilmektedir.

Zerdeçal

Etken maddesi kurkumin olan Zerdeçal, termojenik yani vücut ısısını yükselten bir baharattır. Günlük olarak 1 ile 3 gr arasında kullanılmasının yeterli olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Zerdeçal ilave edeceğiniz ılık süt içmek veya yemeklerinize özellikle de çorbalarınıza zerdeçal ilave etmek vücut ısınızın yükselmesinde faydalı olacaktır.

Karabiber

İçeriğinde bulunan piperin maddesi sinir sistemini uyardığı ve vücut ısısını yükselttiği için karabiber vücudu sıcak tutan yiyecekler arasında yer alıyor. Metabolizma hızını da artıran bu baharat aynı zamanda bakterilere karşı da vücudu korumaya destek oluyor.

Acı Biber

Kapsaisin maddesinin termojenik etkisi ile vücut sıcaklığı artmaktadır. Acı biber yendikten bir süre sonra vücut daha fazla enerji harcamaya başlar. Böylece vücut ısısı yükselir.

Taze Zencefil

Zencefil de uzun yıllardır vücuda olumlu faydaları ile bilinir. Bitki kökü olan taze zencefil, vücut ısısını dengede tutar ve üşüme hissini en aza indirir. Toz halinde bir kaşık olacak şekilde çorbalara katıldığında özellikle kış aylarında yaşanan üşüme sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Soğan

Geleneksel tıpta önemli bir yeri olan soğan terlemeyi artırır ve üşüme hissini azaltır. Vücut sıcaklığını artıran soğan aynı zamanda soğuk algınlığına da iyi gelir.

Vücut Isısını Artıran Diğer Yiyecekler Nelerdir?

Vücut ısısını artıran diğer yiyecekler ise şunlardır,

  • Pekmez
  • Kırmızı Et
  • Siyah Çekirdekli Kuru Üzüm
  • Safran
  • Bal
  • Turp
  • Şalgam
  • Badem
  • Kaju
  • Yumurta gibi yiyecekler de vücut ısısını artırmaktadır.

Aynı zamanda demir eksikliğinden oluşan kansızlığın da azaltılmasına yardımcı olan bu yiyecekler anemi nedeniyle oluşan üşüme hissini de azaltmaktadır.

Vücudu sıcak tutan yiyecekler üzerine bilgi edinmemizin ardından sağlık beslenme üzerine daha çok bilgi edinmek adına “Sağlık” kategorimiz altında yayınlanan diğer içeriklerimizi de okumak isteyebilirsiniz.