Vücut Isısını Düşüren Besinler Nelerdir?

Vücut Isısını Düşüren Besinler Nelerdir?

03/29/2021 0 Yazar: bilgisitem

Vücut ısısını düşüren besinler özellikle havaların ısınmasıyla birlikte daha çok merak ediliyor. Yaz aylarında bu besinlerden tüketerek vücut ısınızı dengeleyebilirsiniz. Elbette herhangi bir ürüne karşı alerjiniz varsa da bu durumu göz önünde bulundurmanız gerektiğini en başta söylemiş olalım.

Vücut Isısını Düşüren Besinler

Özellikle sıcak yaz günlerinde vücut hararet yaptığında su bile işe yaramaz. Böyle durumlarda çoğu kişi vücut ısısını düşüren besinler konusuna yönelir. Vücut ısısını düşüren besinler, terlemeyi azaltarak kişilerin daha ferah hissetmesini sağlar. Çok terleyen kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Peki vücut ısısını düşüren besinler nelerdir?

Vücut ısısını düşüren besinler arasında ön plana çıkan 6 besini aşağıda sizler için listeledik.

1.      Zerdeçal

Zerdeçal - Vücut Isısını Düşüren Besinler

Zerdeçal – Vücut Isısını Düşüren Besinler

Zerdeçal esasında kış aylarında da tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasındadır. Bununla birlikte yaz aylarında ise özellikle terlemeyi azaltıcı özellikleri sayesinde tercih edilmektedir. Dilerseniz zerdeçalı demleyerek çay şeklinde veya yoğurt – süt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Günde bir yemek kaşığı zerdeçal tüketmek, terlemeyi azalttığı gibi kötü ter kokusuna karşı da koruma sağlamaktadır.

2.      Nane

vücut ısısını düşüren besinler - nane

Vücut ısısını düşüren besinler – nane

Nane, zaten tüm yaz içeceklerinin içinde bulunan bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Nane, içeriğinde bulunan antioksidanlar ile de ayrıca hastalıklara karşı koruyan bir bitkidir. Dilerseniz naneyi demleyerek çay şeklinde tüketebilirsiniz. Dilerseniz limonatanın içerisine karıştırdığınız nane yaprakları sayesinde de ferahlayabilirsiniz.

3.      Gül Suyu

gül suyu

Gül suyu

Gül suyu, güzel kokusunun yanı sıra vücut ısısını düşürmesiyle de bilinmektedir. Ferahlamak için en iyi seçenekler arasında yer almaktadır. Ferahlamak istediğinizde gül suyu farklı tekniklerle imdadınıza koşabilir.

Gül suyunu direkt olarak bilek içlerinize veya boynunuza sürebilirsiniz. Gül suyu tüketmek isterseniz, içilebilir bir gül suyu olduğundan emin olmanız gerekmektedir. İçilebilir gül suyunu hazırladınız meyve kokteyllerinin veya çayların içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz.

4.      Lavanta

lavanta

Lavanta

Vücut ısısını düşüren besinler listesinde en hızlı etki eden bitki lavanta bitkisidir. Ancak lavanta aynı zamanda dikkatli bir biçimde tüketilmesi gereken bir bitkidir. Herhangi bir kronik rahatsızlığınız bulunuyorsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir. Ayrıca günde 1 yemek kaşığından fazla lavanta tüketmek, toksin etki yaratabilir. Bununla birlikte lavanta alerjen bir madde olduğundan, alerjisi bulunan kişilerin asla tüketmemesi gerekmektedir.

5.      Limon

limon

Limon

Limon, her mevsim tüketilen ve adeta mucizevi bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Kışın hastalıklara karşı bizi koruyan limon, yazın vücut ısısını düşürmekte görev yapıyor. Bu meyve yüzyıllardır ferahlamak denildiğinde akla ilk gelen besinler arasında yer alıyor.

Özellikle yaz aylarında serinletici bir limonata ile vücut ısınızı düşürebilirsiniz. Dilerseniz limon suyunu buz kalıplarında dondurarak suyun içerisine atarak tüketebilirsiniz.

6.      Yasemin

yasemin

Yasemin

Yasemin bitkisi, keskin aroması ile çok fazla tüketilmese de çeşitli kokteyllere ve içeceklere ekleyeceğiniz birkaç adet yasemin yaprağı veya yasemin esansı ile vücut ısınızı düşürebilirsiniz. Öyle ki su ve yasemin yapraklarını buz kalıplarında dondurarak farklı meyve suları ile de tüketebilirsiniz.

Vücut ısısını düşüren besinler yazımızın ardından sağlıklı beslenme üzerine daha fazla bilgi edinmek için “Vücudu sıcak tutan yiyecekler” yazımızı da okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz.