Yumurta Akının Yüze Zararları ve Faydaları

Yumurta Akının Yüze Zararları ve Faydaları

06/08/2021 0 Yazar: bilgisitem

Yumurta akının yüze zararları ve faydaları üzerine hazırladığımız bu içeriğimizde yumurtayla cilt maskesi yapımı üzerine bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yumurta Akının Zararları ve Faydaları

Genellikle kırışıklıklara iyi geldiği düşünülen yumurta akı, farklı şekillerde maske olarak kullanılabilmektedir. Geçmişten günümüze, çoğu güzellik ürünün yapımında kullanılan yumurta akının faydalarının olduğu bilinmektedir. Günümüzde pek çok ev yapımı cilt bakım ürünü maskesinde de yumurta akı ön plandadır. Yumurta akının cilt için çok fazla yararı olduğu bilinse de yüzde kullanımında bazı olumsuz durumlar ile karşılaşılabilir.

Yumurta akının içerisinde bol protein, kalsiyum ve magnezyum mineralleri bulunmaktadır. Bu bakımdan zengin bir besleyici içeriğe sahip olduğu söylenebilir. Cilt için yararlı olduğu bilinen bu besinleri barındırması, yumurta akı maskelerinin, kimyasal içerikli cilt maskeleri yerine kullanımını yaygınlaştırmaktadır. Özellikle mineral ve proteine ek olarak barındırdığı vitamin içeriği de cilt gelişimine birçok katkı sağlamaktadır.

Vücudumuzdaki birçok uzvumuza nazaran daha çok önem arz eden yüzümüz, toplum içerisine çıktığımızda bizim için önemli bir vücut parçamız olmaktadır. Bu nedenle kullanılan yumurta akının doğal olması önemli bir etken iken; yumurta akının yüze zararları ve faydalarına iyi odaklanılmalıdır.

Yumurta Akının Yüze Faydaları

Yumurta akının yüze faydaları

Yumurta akının yüze faydaları cildine ve görünümüne özen gösteren birçok kişi tarafından bilinmekte ve uzun süredir uygulanmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralanabilir; 

 • İçerdiği protein ve aminoasit sayesinde cildin gereksinim duyduğu proteinin doğal ve harici bir biçimde alınmasını sağlamaktadır.
 • En çok kullanılma nedeni yaşlanmaya ya da mimik hareketlerine bağlı kırışmalara iyi gelmesidir.
 • Yüz derisinde yer alan gözeneklerin sıkışarak içerisine giren kirlerden dolayı siyah noktalar oluşturmasının önüne geçilmesine ve cilt gözeneklerinin temizlenerek açılmasına olanak sağlar.
 • Özellikle yağlı ciltlerde gözenek kirliliğinin artması, yumurta akının sebum maddesinin salgılanmasını kolaylaştırması ile engellenebilmektedir.
 • Protein içeriğinin bol olması nedeniyle, ciltteki yağı emdiği ve birçok cilt hastalığının önüne geçtiği bilinmektedir.

Bu yararlar doğru, düzenli ve belirli ölçülerde uygulandığında söz konusu olabilmektedir. Yumurta akını yüzünüze uygulayabileceğiniz özel bir maske tarifi yazımızın ilerleyen kısmında yer almaktadır.

Yumurta Akının Yüze Zararları

yumurta akının yüze faydaları ve zararları

Yumurta akının yüze zararları ve faydaları

 Faydalı ve doğal olmasına rağmen yumurta akının kullanımında aşırıya gitmek ya da alerjiye sahip olmak cildinizin zarar görmesine neden olabilmektedir.

Aşırı kullanım uygulandığında yumurta akının yüze zararları şunlardır;

 • Yumurta akının yüze zararları arasında en önemli etkisi, alerjik reaksiyonlardır. Çoğunlukla yiyecek alerjisi olarak çocuklarda görülebilir. Bu nedenle kullanan kişinin alerjiye sahip olup olmadığı önceden bilinmelidir. Ya da yumurta akını vücudunuzun görünmeyen bir bölgesine sürüp bir müddet bekledikten sonra cildin verdiği reaksiyona göre kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.
 • Özellikle pişmemiş protein içerikli besinlerin, tek hücreli hastalık yapıcı organizmalar ve genellikle bakteriler için ortam sağladığı bilinmektedir. Yumurta akının vücut içine pişmemiş bir şekilde girmesi enfeksiyon riski taşır. Bu risk, yüzde bir yara olması ve bu yaranın üzerine yumurta akının ya da maskesinin sürülmesi ile ortaya çıkabilir.
 • Yumurta, içerisinde bir takım mineral ve tuzlar barındırır. Bu tuzlar, cildin sahip olduğu doğal nemin kaybolmasına neden olabilir.
 • Yüz derisinin sahip olduğu pH oranı ve yağ dengesi, hassas cilde sahip olan kişilerde yumurta akının sürülmesi ile bozulabilir.

Yumurta Akı ile Doğal Cilt Maskesi Yapımı

Alerjinizin olmadığı ve zararlarının ortaya çıkmayacağı şekilde kullanımını gerçekleştireceğiniz düşünülürse, aşağıda yer alan tarifi kullanarak bir yumurta akı maskesi yapabilirsiniz.

 • 1 adet yumurtanın beyaz kısmı
 • Yaklaşık 10 gr buğday unu
 • 20 gr bal

Yukarıda yer alan malzemeleri bir kap içerisinde iyice karıştırın. Karışımı yaklaşık 10 dakika dinlendirirken, zeytinyağ içerikli doğal bir sabun ile yüzünüzü yıkayın. Ardından bu karışımı yüz derinizde yayarak uygulayın. Uygulama, masaj yapar şekilde gerçekleştirilmelidir. Karışımı uyguladıktan yaklaşık 12 dakika sonra yüzünüzden çıkarmak amacıyla ılık su kullanarak yıkama işlemi gerçekleştirmelisiniz. Yüzünüzü kuruladıktan sonra cildinizin daha ferah bir hal aldığına şahit olacaksınız.

Yumurta akını yüzünüze ya da cildinizin herhangi bir bölgesine uygulamadan önce yumurtaya alerjiniz olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlarla karşı karşıya kalmanız ne yazık ki kaçınılmazdır.

Yumurta akının yüze zararları ve faydaları üzerine hazırladığımız içeriğimizin ardından “Nar çekirdeği yağı nasıl kullanılır?” başlıklı içeriğimizi de okumanızı öneririz.