• DOLAR
  7,9293
 • EURO
  9,3865
 • ALTIN
  484,43
 • BIST
  1,1830
Ağız Kuruluğunu Önleyecek Bitkisel Tedaviler

Ağız Kuruluğunu Önleyecek Bitkisel Tedaviler

Bu makalede ağız kuruluğu nedir, ağız kuruluğu kimlerde görülür ve ağız kuruluğu tedavisi nasıl yapılır konularına değineceğiz. Her 5 kişiden biri ağız kuruluğu sorununu yaşıyor. Bu sorunun, kronik hastalıklardan kaynaklanmaması durumunda alternatif bitkisel çözümler yardımcı olabilir, ancak sorun kronik hastalık kaynaklı ise, tıbbi ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir. En çok diyabet hastalarında ağız kuruluğu sorunu görülür.

Tıbbi dilde kserostomi olarak adlandırılan bu rahatsızlık, dilde kuruma, boğazda ağrı, yutkunma zorluğu ve neredeyse 1 L su içme isteğine yol açabiliyor.  Bilimsel olarak açıklamak gerekirse, ağız kuruluğu, tükürük miktarında hiposiali veya tükürük yokluğunda  asialia  olarak adlandırılır ve bu durum normal değildir. Bu durum, bir otoimmün hastalık kaynaklı olabilir,  ya da inme veya travma sonrası sinir sisteminin işlev bozukluğu kaynaklı da olabilir. Bazen tükürük üretimindeki azalma, anksiyete veya depresyona bağlıdır bazen de yaşlılıkla birlikte gelir. Bir başka ağız kuruluğu nedeni de, ilaçların yan etkileri ve radyoterapi etkileridir.

Ağız kuruluğu, yenilen yemeğin  tadını değiştirir ve bazı hastalar konuşmada ve yutmada zorluk çekebilirler.  Sonuç olarak, ağız kuruluğu tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü ağız sağlığı da tehlikeye girmektedir.  Tükürük birçok koruyucu element içermektedir.  Tükürük bezinde,enzimler, immünoglobulinler, antibakteriyel ürünler bulunmaktadır. Tükürük eksikse,  dişeti iltihapları ve enfeksiyonlar ortaya çıkar.

 

Ağız kuruluğu için Bitkisel Tedaviler

 

Jaborandi bitkisi, eğer bulabilirseniz,  Güney Amerika kökenli bir bitki olarak, pilokarbin içeren bir bitkidir ve ağız kuruluğunu yok eder.. Bu bitki maddesi parasempatik sinir sistemini uyarır ve tükürüğün yanı sıra ter üretimini arttırıcı etkiye sahiptir. 1 L su içine bu bitkiden bir çorba kaşığı ekleyip, demleyin ve sabah -akşam 1 bardak Jaborandi çayı için. Bir diğer ağız kuruluğu tedavi yöntemi de nane yapraklarını çiğnemek olabilir. Hem nefesinizi açar hem de tükürük bezlerini uyarır.  Gargara yapmak için eczanelerde satılan bikarbonat suyunu da kullanabilirsiniz.  Bu sıvı ağız boşluğunu alkalize eder. Bu da maya enfeksiyonlarının üremesini engeller. Ağız kuruluğu olanlar, asitli içecek içmemelidir. Bazı araştırmalara göre, tükürük bezlerini uyarmak için akupunktur tedavisinin işe yaradığı görülmüştür.

 

Diyetinizi Değiştirin

 

Ağız kuruluğu yanlış diyet uygulamaları sonucu da oluşabilir.  Kahve ve alkolün yanı sıra ağız kuruluğunu artırabilen ve mukoza zarını hassas hale getiren tüm asidik, keskin ve çok tuzlu yiyecekleri sınırlamanız önerilir.  Ağız kuruluğu kadınlarda,  Gougerot-Sjögren sendromu kaynaklı da olabilir., vücudun tükürük, gözyaşı ve diğer salgıları üreten bezleri nötralize eden antikorlar üreten bu hastalıklar, tedavi edilmelidir. Ağız kuruluğuna yol açabilen başka bir otoimmün hastalık olan romatoid artrit, kadınları üç kat daha sık etkiler.

 

Alınacak Önlemler Ağız kuruluğu Nasıl Giderilir?

 

Sigarayı azaltın veya bırakın çünkü tütün ağzı kurutur. Elinize bir su şişesi alarak dolaşın. Yatak odanızdaki havayı nemlendirin kuru hava ağzınızı kurutur. Flörür içeren diş macunları da ağzı kurutur.  Ek olarak sodyum lauril sülfat içeren temizlik ürünlerinden kaçının. Çünkü bu ürünler tahrişi daha da kötüleştiriyorlar.  Tükürük salgısını uyarmak için şekersiz pastilleri tüketin hatta tercihen nane veya limonlu sakızları çok yararlıdır.

 

Ağız Kuruluğuna yol açan ilaçlar

 

İlaç, ağız kuruluğundan sorumlu ana faktörlerden biridir. Bu durum, bazı anti-hipertansif ilaçlar, anksiyolitikler, antidiyare ilaçları, bulantı  önleyici ilaçları, uyku hapları ve antidepresanlar için geçerlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM