Argan Yağının Faydaları

Argan Yağının Faydaları

06/14/2020 0 Yazar: bilgisitem

Doğa bize sağlıklı yaşamın tüm malzemelerini sınırsızca verir. Fakat bizim bilmediğimiz daha birçok bitki var. Argan yağı faydaları araştırılırken yeni keşfedilen bir yağ türüdür. Kozmetik ürünlerin hammaddesi olan argan yağı faydaları saç ve cilt için olduğu kadar stresi de engellemede çok yararlı.

Argan yağı cildi en iyi ve doğal hali ile nemlendiren sağlıklı bir yağdır. Yağlar cildi besler ve nemlendirir. Argan yağı mükemmel bir gece nemlendiricisidir. Ellerinize birkaç damla argan yağı damlatıp bunu yüzünüze sürün. Yatmadan önce bu kürü uygulayın ki cildiniz hem nemlensin hem de beslensin. Cildin parlak, pürüzsüz sağlıklı görünmesi için bunu kullanın.

Yağın cilt hastalıklarını tedavi etme yönü de var. Cildinizi rahatlatmak istiyorsanız, yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin argan yağı kullanmanızı öneririz. Derin siyah noktalardan sıkılan ve çare arayan gençler ve yaşlılar için,  akne izlerini tedavi etmek argan yağı faydaları arasındadır.

 

Saçlar için, cilt için çatlaklar için  Argan Yağı İşe Yarar mı?

 

Saç bakımı konusunda doğal yağlar en iyi başvurulacak malzemelerdir. Saç bakımı nasıl yapılır sorusunu soruyorsanız, size argan yağı ile diye kısa bir cevap verebiliriz. Çünkü;

Genellikle saçlarda yağ asitleri ve vitaminler bulunmaz,  saçlar bu nedenle kuru, donuk ve kırılganlığa eğilimli olurlar. Omega-3 yağ asitleri saçı ve  derisini nemlendirir ve besler. E vitamini saçı çevrenin olumsuz etkilerinden korur. Saç derimizdeki ince ve kılcal damarların yeteri kadar oksijen almaması saçların yıpranmasına yol açar. Dışarıdan saçlara uygulanacak böyle bir yöntem, saçları yeniden canlandıracaktır.

Saç daima özel bakım gerektirir, bu tür yağlar sadece cildi beslemekle kalmaz, aynı zamanda saçı iyileştirir. Haftada bir kez tedavi için argan yağı kullanın. Yatmadan önce saçınıza argan yağı sürebilirsiniz. Yağı saç derisine yedirmek için nazik bir masaj yapın Masajınız 10 dakika sürsün. Sabah uyandığınızda da güzel bir banyo yapın. Bu yağ tıraş sonrası cilt tahrişini de önler.  Yağı tırnaklarınıza sürdüğünüze sadece 1 hafta içinde sağlıklı tırnaklarınız olur. Argan yağı E vitamini açısından zengindir. Tırnaklara uygulandığında yağ onları güçlendirir ve daha sağlıklı hale getirir.

Ayak tırnaklarınızı ve ayak tırnaklarınızı beslemek için argan yağı kullanın. Argan yağı, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve tırnak enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olur. Bu yağı, cildinizdeki çatlakları onarmak için de kullanabilirsiniz.  Bu yağ cilt elastikiyetini arttırdığı için çatlakları önleyebilir. Ellerinizle birkaç damla yağı damlatın ve ardından göğüs, kalça, karın – streç izlerinin göründüğü bölgelere uygulamak için hafifçe masaj yapın. Argan yağı, nemlendirici ve yaşlanma karşıtı ajan olarak çalışan A vitaminini içerir. Yüksek seviyelerde E Vitamini ve yağ asitleri cildi beslemek için ideal bir üründür.

Argan yağı cildimiz tarafından  kolayca emilir, cildi tahriş etmez, bu da argan yağını  mükemmel bir doğal nemlendirici yapar. Dilerseniz saç kremi  niyetine de bunu kullanabilirsiniz. Kıvırcık saçları düzleştirmek için yine bu yağ işinizi görecektir. Argan yağının antioksidan etkisi var ve bu özellik onu ideal bir yaşlanmayı geciktirici ürün haline getirir. Argan yağı cilt bakımı uzmanı olarak,  elastikiyetini geri kazandırır, parlaklık verir ve görünür kırışıklıkları azaltır, pürüzsüz ve yumuşak hale getirir. Cildinizin kuru olduğundan şikayet ediyorsanız, argan yağını nemlendirici olarak gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Akneniz varsa onu yok etmek için yine iltihabı azaltıcı etkisi olan argan yağını tavsiye ediyoruz. Bu yağ hamile kadınlar için cilt bakımı kürü hazırlarken temel hammadde olarak kullanılabilir. Mesela Hamilelik sırasında göğüste, karnına ve uyluklara birkaç damla argan yağı sürmek, çatlakları önler. Argan yağının yumuşatıcı özellikleri sayesinde kırılgan tırnakların, kuru ellerin ve çatlakların ve ayaklardaki sert cildin bakımı kolayca yapılabilir. Yaz aylarının kuru havasında çatlayan dudakları korumak için vazelin değil argan yağını kullanın. Soğuk havalarda da aynı kürü deneyin.