• DOLAR
  7,9378
 • EURO
  9,3979
 • ALTIN
  485,45
 • BIST
  1,1829
Biberiye Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Biberiye Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Biberiye bitkisi kalın ve aromatik yapraklara sahip olan ve yaprak dökmeyen çalı olarak büyüyen bir bitki türüdür. Biberiye bitkisi kış sonu ve ilkbahar zamanlarında çiçek açar, küçük ve soluk mavi renkte çiçekleri vardır. Biberiye bitkisi Akdeniz’e özgü olmasına rağmen, şimdi nerede ise dünyanın her yerinde yetiştirilen bir bitki türüdür. Diğer biberiye bitkisinin çeşitleri arasında bataklık biberiye Andromeda türleri ve vahşi yaşam bataklıklarında yetişen Ledum palustre latin adını taşıyan türleri vardır.

 

Biberiye Faydaları Nelerdir?

 

Biberiye bitkisinin çeşitli renklerde yaprakları vardır. Biberiye bitkisinin yeni keşfedilen birçok faydası vardır. Bu makalede biberiye bitkisinin faydaları üzerinde duracağız. Biberiye bitkisi vücudun dayanım sistemini ve mikroplarla savaşım gücünü arttırır. Bitki antioksidanlar açısından zengin olduğu için dikkatleri üzerine toplamıştır.

 

Biberiye Bitkisi Sindirim Sistemini Güçlendirir

 

Avrupa’da insanlar biberiye bitkisini hazımsızlığı gidermek için çok sık olarak, bitki tabletleri formunda kullanıyor.  Almanya’da bazı  araştırma merkezleri de bu bitkinin hazımsızlığa iyi geldiği yönünde bulgulara sahipler.

 

Biberiye Bitkisi Zekayı güçlendirir

 

Biberiye bitkisindeki  aromalar insanlarda rahatlatıcı olmayı ve sakin düşünmeyi sağlayacak bazı hormonların daha az salgılanmasını sağlıyorlar. İnsanların konsantrasyonunu yükseltir.

 

Biberiye Kanser Riskini Azaltır

 

Onkoloji  alanında yayınlanmış olan bazı araştırmalar gösteriyor ki, ham etanolik biberiye özütü, insanda lösemi ve meme karsinom hücrelerinin gelişmesini yavaşlatıyor.

 

Biberiye Bitkisi Beynin Yaşlanmasını Yavaşlatır

 

Bazı çalışmalar sonucunda biberiye bitkisinin beyin yaşlanmasını önlediği de ortaya çıktı. Biberiye bitkisinin, çağımızın tedavisiz hastalığı olan Alzheimer hastalığını önleyici bileşikler barındırdığı da biliniyor.

 

Nörolojik koruma Sağlar

 

Bazı bilim adamları biberiye bitkisinin beyin için de çok faydalı olduğunu söylüyor. Biberiye bitkisinin beynin içindeki serbest radikalleri baskıladığı düşünülüyor. Farelerin üzerinde yapılan bazı çalışmalar biberiye bitkisinin felci de önlediğini gösteriyor.

 

Biberiye Nasıl kullanılır?

 

Yemek pişirirken biberiye bitkisi çorba, güveç, salata ve birden fazla yemek ve salata gibi birçok çeşitli yemeklerde de baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Biberiye tavuk ve diğer kümes hayvanları, av, kuzu, domuz eti, biftek ve balık, özellikle yağlı balık pişirildiği zaman biberiye bitkisi onun yanında çok güzel bir tat verir.  Aynı zamanda tahıllar, mantarlar, soğan, bezelye, patates ve ıspanak gibi birçok sebze yemeklerinde de çok kullanıyor, ayrıca çok sağlıklı bir bitkidir.

 

Biberiye Neye İyi Gelir?

 

Biberiye bitkisi tavuk ve kuzu gibi etli yemeklerde hem lezzeti arttırmak hem de bu  besinlerin sağladığı proteinlere ek olarak, demir, kalsiyum ve B-6 vitamini sağlamak gibi faydaları var. Biberiye bitkisi kas ağrısını hafifletmeye, hafızayı güçlendirmeye ve bağışıklık ve dolaşım sistemini hızlandırmaya yarar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM