Hindistan Cevizinin Bilinmeyen Yararları

Hindistan Cevizinin Bilinmeyen Yararları

03/16/2020 0 Yazar: bilgisitem

Hindistan cevizi Cocos nucifera ailesine ait lezzetli ve birçok şifa barındıran bir meyvedir. Hindistan cevizi meyvesi tropik olan bölgelerde 6.000 yıldan çok daha fazla bir süredir biliniyor ve kullanılıyor. Demir, magnezyum ve potasyum içeren bu meyve, kabızlığı önleyen ve ideal tokluk hissi veren diyet lifi açısından çok zengindir.

Bu meyve, yüksek doymuş yağ asitleri içeriği, yüksek laurik asit konsantrasyonu ile kötü bir üne kavuşmuştur. Bu az bilinen doymuş yağ asidi aslında HDL- iyi kolesterolü arttırıyor. Ek olarak Hindistan cevizinin bilinmeyen yararları arasında saç bakımı malzemesi, cilt bakımı malzemesi, çeşitli tatlıların yapımında ve çeşitli hastalıkların önlenmesinde bile kullanılması yer alıyor. Mesela saç bakım kürünü doğal olarak hazırlayacaksanız evde losyon hazırlayabilirsiniz.

 

Hindistan Cevizi yağı Saç ve Cilt Bakımı

 

25 damla çay ağacı esansiyel yağını aynı miktarda lavanta yağı ve 100 ml Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Bir losyon hazırlayın, losyonun yarısını saç derinize yedirin. Saçlarınız havlu ile kapatın ve sabah kalktığınızda saçlarınızı durulayın. Işıl ışıl ve sağlıklı saçlara kavuştuğunuzu 5 seansta göreceksiniz.

Hindistan cevizi, sindirime yardımcı olan yağ asitleri bakımından zengindir. Hindistan cevizi özellikle ilginç iki bileşik içerir, bunlar orta zincirli trigliseritler ve laurik asitlerdir. Genellikle doymuş yağlar uzun zincirli ve sindirimleri daha zordur ve vücutta parçalanması daha uzun sürer.

Bununla birlikte, Hindistan cevizi içerisindeki yağ türü esas olarak orta zincirli trigliseritlerden oluşur, bu nedenle sindirimi daha kolaydır ve daha az yağ olarak depolanabilir. 100 g Hindistan cevizi 354 kalori enerji içerir, 33g yağ, 15g karbonhidrat ve 3.3g protein içerir. Hindistan cevizi tokluk hissi verir ve açlığı giderir. Hindistan cevizi, sadece kabızlığı önlemek için değil, aynı zamanda iştahı bastırmak ve açlığı yatıştırmak için de ideal hale getiren yüksek miktarda diyet lifi içerir. 100 g Hindistan cevizi 9 gram diyet lifi içeriyor.

 

Alkol içenlere de Yarar Sağlıyor

 

Alkol susuz bırakır ve hoş olmayan bulantı ve korkunç baş ağrılarına neden olabilir. Hindistan cevizi suyu, potasyum dahil olmak üzere susuz kaldığınızda ihtiyacınız olan belirli elektrolitleri sağlamanın yanı sıra vücudu rehidrate etmeye yardımcı olabilir. Hindistan cevizi içeriğine baktığımızda demir, manganez, fosfor ve bakır kaynağı olduğunu görüyoruz.

 

Hindistan Cevizi iyi bir Demir Kaynağıdır

 

Bu egzotik meyve demir ile başlayan besinlerle doludur. 100 gramlık bir Hindistan cevizi, önerilen günlük demir alımının neredeyse yüzde 13’ünü sağlar. Bununla birlikte, demir, hayvan gıdalarında bulunan demirden daha az emilir. Ama bunu düzeltmenin yolu var, örneğin narenciye gibi C vitamini açısından zengin gıdalarla birlikte Hindistan cevizi tüketerek emilimini en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Demirin, insan vücudunda, özellikle vücudun iç sıcaklığını düzenlemede ve hücrelerde oksijenin taşınmasına ve depolanmasına yardımcı olmadaki rolünü hatırlamak gerekiyor. Demir bağışıklık sisteminin korunmasına katkıda bulunarak önemli bir rol üstleniyor.