Saç İçin Faydalı 5 Yağ

Saç İçin Faydalı 5 Yağ

11/21/2020 1 Yazar: bilgisitem

Cildimiz gibi doğal dış görünüşümüz için önemli olan saçlarımız, stres ve hava kirliliği gibi birçok olumsuz etkiye maruz kalarak çok çabuk bir şekilde yıpranabilir.  Saç için faydalı 5 yağ başlıklı bu yazımızda, saçlar için faydalı yağlar ve kullanımları hakkında bilgilere yer verdik.

Saç İçin Faydalı Yağlar

saç için faydalı yağ

Saç için faydalı yağ

Saçlarınızın farklı sorunlarına yönelik en iyi etkiyi gösteren doğal yağları aşağıda sizler için sıraladık.

Hindistan Cevizi Yağı

Saç için faydalı yağlar arasında en popülerlerden biri olan Hindistan cevizi yağı, saçların iyi bir şekilde beslenmesine imkân tanımakla birlikte kolay bir kullanıma sahiptir.

Cilt bakımı için de kullanılan Hindistan cevizi yağı saçları kökten uca besleyerek kırılmaları önlediği gibi, saç dökülmelerinin önüne de geçmektedir. Bunun için diğer yağlarda olduğu gibi Hindistan cevizi yağını da düzenli bir şekilde kullanmak gerekir.

Bu faydalı yağı nasıl kullanmanız gerektiğine gelecek olursak;

Saçlarınız nemliyken bir miktar Hindistan cevizi yağını dökerek, saç derinize ve kökten uca doğru saçlarınıza masaj yapar şekilde yağı uygulayın. Yaklaşık 5 dakika kadar Hindistan cevizi yağı ile saç ve saç derinize masaj yaptıktan sonra, 20 dakika bekleyip saçlarınızı ılık su ve doğal sabun ile yıkayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Saçlar için Hindistan cevizi yağı haftada 1 veya 2 kez düzenli bir şekilde uygulandığında, saç kırılmalarınızın azaldığı gibi dökülmelerin önüne geçtiğini de fark edebilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınızın eskisinden daha canlı göründüğüne de şahit olabilirsiniz.

Sağlıklı Saçlar İçin Argan Yağı Kullanımı

Argan ağacının fındıksı meyvesinden elde edilen argan yağı, cilt ve saç bakımı için kullanılan popüler yağlar arasında yer almaktadır. E vitamini bakımından oldukça zengin olan argan yağı, aynı zamanda antioksidan ve yağ asitleri bakımından da zengin bitki yağları arasındadır.

Avucunuzun içine yeteri kadar argan yağı döktükten sonra, doğrudan saçlarınıza uygulayıp 30 dakika bekleyin. Süre sonunda saçlarınızı su ve sabun yardımı ile temizleyerek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Jojoba Yağı

Saçlara parlak bir görünüm kazandırmak için oldukça etkili olan jojoba yağı, saç kırılmalarını da önleyici içeriğe sahiptir. Saçlara derinlemesine nüfuz ederek mükemmel sonuçlar almanızı sağlayacak saç için faydalı yağlar arasındaki jojoba yağının uygulama şekli de oldukça kolaydır.

Yine de diğer yağlarda olduğu gibi bir miktar jojoba yağını saçlarınıza dökerek, saç derinizi de kapsayacak şekilde birkaç dakika masaj yapıp 20 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. 20 dakikanın sonunda saçlarınızı temizleyerek, işlemi tamamlayabilirsiniz.  Düzenli şekilde kullandığınızda, saçlarınızdaki olumlu etkileri görebilirsiniz.

Zeytinyağı

saç için faydalı yağlar

Saç için faydalı yağlar

En fazla kullanılan doğal yağlardan biri olan zeytinyağı, kolay temin edilebilmesi nedeniyle de tercih sebebi olmaktadır. Zeytinyağını diğer yağlara nazaran farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Türk mutfağının olmazsa olmazları arasındaki zeytinyağı yemeklerle birlikte sıklıkla tüketildiği için, düzenli olarak zeytinyağı tüketen kişilerin cilt ve saç sağlıkları daha iyi olmaktadır.

Zeytinyağını tüketmenin dışında, doğrudan saçlara masaj yaparak uygulamak mümkündür. Haftada iki kez saçlarınıza zeytinyağı uygulayarak, çok kısa sürede birçok saç probleminin önüne geçtiğini görebilir ve daha canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Badem Yağı

Saç ve cilt bakımı için en faydalı bitki yağları arasındaki badem yağı, antioksidan, protein, magnezyum ve yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Saçların doğal bir görünüme kavuşması için faydalı olan badem yağı, saçların hızlı uzamasına da etki etmektedir.

Badem yağını saçlarınızı nemlendirecek şekilde döküp masaj yaptıktan sonra, akmaması için saçlarınızı sararak bir gece bekletmeniz yağın faydasını maksimuma çıkaracaktır.

Bu yazımızda saç için faydalı 5 yağ için bir sıralama gerçekleştirdik. Sağlıklı bir yaşam ve daha iyi bir görünüm için “Şifalı Bitkiler”      kategorimizde yer alan diğer yazılarımızı da mutlaka okumanızı öneririz.