Strese ve Yorgunluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Strese ve Yorgunluğa İyi Gelen Bitki Çayları

11/12/2020 0 Yazar: bilgisitem

İş ve özel yaşamın yoğunluğu, stres başta olmak üzere farklı olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Strese ve yorgunluğa iyi gelen bitki çayları ile günün yorgunluk ve stresini üzerinizden atarak, kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bitki çayları, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve sindirim sisteminin daha sağlıklı hale gelmesine de yardımcı oluyor.

Strese ve Yorgunluğa İyi Gelen Bitki Çayları Hangileridir?

yorgunluga-iyi-gelen-bitki-caylari

yorgunluga-iyi-gelen-bitki-caylari

Bitki çaylarını tüketirken mümkün olduğu kadar şeker kullanmamak veya az kullanmak çayın etkisini artıracaktır. Tatlandırıcı ihtiyaçlarınızı bal gibi daha doğal tatlandırıcılar ile gidermenin, bitki çayının etkisini de artıracağı unutulmamalıdır.

Hazırlayacağınız çayların içerisine çayın kendine özgü tadını bozmayacak şekilde, farklı gıdalarda ekleyebilirsiniz. Örneğin birkaç damla limon damlatmak, bitki çayının faydalarını daha etkili şekilde görmek için iyi bir seçim olacaktır.

Tarhun Otu Çayı

Düzenli bitki çayı kullananlar tarafından daha keşfedilmemiş sayılan tarhun otu çayı, özellikle kırsal kesimlerde rahatlatıcı etkisiyle fazlasıyla tercih ediliyor. Adeta bir mineral deposu olan tarhun otu çayı, vitaminler bakımından da zengin bitki çayları arasında yer alıyor.

Antioksidan etkisi yüksek olan çay, yorgunluk ve stresin azalmasında oldukça etkilidir.  Kaynamış büyük bir fincan suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar bitki çayını ekledikten sonra, birkaç dakika demlemeye bırakıp tüketebilirsiniz.

Sarı Kantaron Çayı

Sağlıklı bir psikoloji için önerilen sarı kantaron çayı, depresyon gibi ağır psikolojik sorunların tedavisinde de tavsiye edilmektedir. Stres ver yorgunluğa iyi geldiği gibi kronik baş ağrılarının şiddetinin azalmasında da faydalı olan çay, sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Kaynamış bir fincan suyun içerisine 1-2 çay kaşığı kadar sarı kantaron bitkisini ekledikten sonra, birkaç dakika demleyerek tüketebilirsiniz.

Papatya Çayı

papatya çayı

papatya çayı

Stres ve yorgunluğa en iyi gelen çaylardan biri olan papatya çayı, muhteşem sakinleştirici etkisiyle yoğun stresin önüne geçiyor. Bağışıklığı güçlendirdiği gibi sindirim sistemi üzerinde de etkili olan çay, uzun yıllardır stresle başa çıkmanın yolları arasında tavsiye edilmektedir.

Fincanın içerisine bir tutam papatya attıktan sonra üzerine kaynar su ekleyip, 2 dakika kadar demlemeye bırakın. Ardından tercihen bal ve limon ile tatlandırarak afiyetle içebilirsiniz.

Ada Çayı

Stres ve yorgunluğa iyi gelen bitki çayları arasında en sık tercih edilenlerden biri olan ada çayı, düzenli kullanımlarda hafızayı güçlendirici etkisiyle de öne çıkıyor. Kronik baş ağrıları ile mücadele etmek için etkili bir yöntem olan bitki çayı aynı zamanda, kış hastalıklarına olan faydasıyla da bilinmektedir.

Bir fincan içerisine 3-4 çay kaşığı kadar ada çayı attıktan sonra üzerine kaynar su ekleyip, iki dakikalık demleme süresinin ardından tüketebilirsiniz.

Biberiye Çayı

Stresle başa çıkmak için etkili yardımcı bitkisel desteklerden biri olan biberiye çayı, yorgunluk ve uykusuzluk problemi yaşayanlara da tavsiye edilmektedir. Büyük bir fincanın içine 6-7 tane biberiye koyduktan sonra üzerine kaynar su ekleyip demleyerek tüketebilirsiniz. Biberiye çayının diğer faydaları ise saç dökülmesini engellemesi ve hafızayı güçlendirmesidir.

Melisa Çayı

Bitki çayları arasında oldukça popüler olan Melisa çayı, günlük düzenli tüketilmesi halinde adeta bir stres düşmanıdır. Kronik yorgunluk sorunlarına fayda sağlayan çayın, depresyon belirtilerini azalttığı da bilinmektedir. Fincanın içerisine bir tutam ilave ettikten sonra üzerine kaynar su döküp birkaç dakika bekleyerek tüketebilirsiniz.

Kedi Otu Kökü Çayı

Az bilinen bitki çaylarından olsa da stres ve yorgunluk için harika etkileri olan bir çaydır. Uykusuzluğa ve sinirlilik haline iyi gelen kedi otu kökü çayı, vücudun zinde kalmasına da yardımcı oluyor. Fincan içerisine bir miktar kuru veya taze kedi otu kökü ekleyerek üzerine kaynar su ilave edip, birkaç dakika sonra tüketebilirsiniz.

Önemli Not: Eğer herhangi bir alerjiniz varsa ya da düzenli bir ilaç tedavisi görüyorsanız bitki çaylarını tüketmeden önceden doktorunuzdan fikir almanız gerekir.

 

Lezzetli Çay Demleme Tüyoları ve Kuralları ile ilgili makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.