• DOLAR
  7,9701
 • EURO
  9,4633
 • ALTIN
  487,38
 • BIST
  1,1861
Zeytin Yağının Bilinmeyen 9 Faydası

Zeytin Yağının Bilinmeyen 9 Faydası

Bu makalemizde; Zeytin Yağının Bilinmeyen 9 Faydası söz edeceğiz.

 

Zeytinyağı Doymamış Yağ Bakımından Zengindir

 

Zeytinyağı, zeytinden çıkarılan en doğal ve aynı zamanda sağlıklı yağdır. Zeytinyağının yaklaşık yüzde 20’si doymuş yağdan ibaret iken, yüzde 15’i omega-6 ve omega-3 yağ asitleri gibi çoklu yağ bakımından doymamış yağlardan oluşuyor. Ama zeytinyağının içinde bulunan baskın yağ asidi toplam yağ içeriğinin yüzde 82’sini oluşturan oleik asit olarak adlandırılan tekli doymamış bir yağ çeşididir.

 

Zeytinyağı Antioksidan İçericidir

 

Sızma zeytinyağı oldukça sağlıklı ve besleyici bir yağdır. Fayda verici yağ asitlerinin yanı sıra çok az bir miktarda E ve K vitaminleri içeren bir yağdır. En önemlisi de zeytinyağının içinde çok güçlü antioksidanlar vardır. Bu antioksidanlar biyolojik olarak sürekli aktiftir ve kronik hastalık riskini azaltma özelliğine sahiptir.

 

Zeytin Yağı Güçlü Antienflamatuar Özelliklere Sahiptir

 

Kronik inflamasyonun kanser, kalp hastalığı, metabolik sendrom, tip 2 diyabet, Alzheimer, artrit ve hatta obezite gibi bütün hastalıkların önüne geçen çok faydalı bir yağ olduğu bilinmektedir. Sızma zeytinyağı sağlık faydalarının en önde gelen sebeplerinden biri olarak iltihabı kurutmayı doğal olarak yapma yeteneğine sahiptir.

 

Zeytinyağı İnme Riskini Azaltır

 

İnme, kan pıhtısı ya da kanama nedeni ile beyninize giden kan akışını bozarak böyle bir şeyin ortaya çıkmasına sebep olur. En çok gelişmiş ülkelerde inme, kalp hastalığının hemen arkasındaki ikinci en yaygın ölüm sebepleri arasında inme vardır. Zeytinyağı ve inme riski arasındaki ilişki kapsamlı bir şekilde inceleme altına alınmıştır. 941.000 kişide yapılan bu sonuçlarına göre, zeytinyağını hayatında bol bol kullanan insanların hiç inme geçirmemesi dikkat çekicidir.

 

Zeytinyağı Kalp Hastalığını Azaltır

 

Kalp hastalığı dünyada en çok yaygın olan ölüm sebeplerinden biridir. 12 yıl öncesine kadar yapılan bazı çalışmalar, kalp hastalığının Akdeniz bölgesinde çok daha az yaygın olduğunu görülmüştür. Bu bir tesadüf değildir, Akdeniz diyetinin kalp sağlığı için iyi olması nedeni ile orta yaş ve ileri yaşlar için Akdeniz diyeti öneriliyor. Zeytinyağı Akdeniz diyetinin en temel yağ kaynağıdır.

 

Zeytinyağı Kilo Almayı Yavaşlatır

 

Çok fazla bir miktarda yağlı yemekler yemek kilo almaya sebeptir. Çok sayıda yapılan bazı çalışmalar zeytinyağı açısından zengin olan Akdeniz diyetini uygulayanların, obezite hastalığına yakalanmadıklarını gösteriyor.

 

Zeytinyağı Alzheimer Hastalığı Riskini Ortadan Kaldırır

 

Yine Alzheimer hastalığı dünyanın her bölgesinde en yaygın nöro-dejeneratif bir durumdur. En temel özelliklerinden birisi olan beyin hücrelerinde beta-amiloid plaklarının birikmesine yol açmasıdır. Fareler üzerinde yapılan bir çalışma sonucunda zeytinyağının içindeki bir maddenin bu plakları engellediği ortaya çıkmış.

 

Zeytinyağı Tip 2 Diyabet Riskini Ortadan Kaldırır

 

Zeytinyağı tip 2 diyabet hastalığına karşı oldukça koruyucu bir güce sahiptir. Birçok çalışma zeytinyağını kan şekeri ile insülin duyarlılığı üzerindeki yararlı etkilerini gösteriyor. ABD de 520 kişi zeytinyağı tabanlı özel bir diyete maruz bırakılmış ve kan şekeri ölçümlerinde düşüş olduğu görülmüş. Bu oran da yüzde 65 olarak azımsanmayacak bir orandır.

 

Zeytinyağındaki Antioksidanlar Kanser Riskini Azaltır

 

Bazı kanser türleri dünyadaki en yaygın ölüm nedenleridir. Akdeniz bölgesindeki insanlar zeytinyağı ile daha fazla beslendikleri için bu ülkelerde yaşayan insanlarda kanser oranı az çıkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM