Zinde Tutan Bitki Çayları Hangileridir?

Zinde Tutan Bitki Çayları Hangileridir?

11/03/2020 0 Yazar: bilgisitem

Kimi bitki çayları egzersizler ile sağlıklı zayıflama sağlarken, birçoğu da düzenli kullanımlarda vücut direncinin artmasını sağlıyor. Zinde tutan bitki çayları hangileridir? Başlığı altında, düzenli tüketmeniz halinde vücudunuzu ve ruhunuzu daha dinç tutacak bitki çaylarına yer verdik.

Çayların düzenli tüketimi verimi artırırken, kullanımı konusunda aşırıya gidilmesi de bazı yan etkilere neden olabileceği için kararında ancak düzenli tüketimleri en ideal olanıdır.

Zinde Tutan Bitki Çayları

Zinde Tutan Bitki Çayları

Zinde Tutan Bitki Çayları

Bitki çaylarının siyah çaya nazaran daha sağlıklı olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Her bitki çayı farklı bir etki yaratmak ve farklı sorunlara karşı destek olarak kullanılmaktadır. Bu yazımızda zinde tutan bitki çayları arasından en kolay ulaşabileceğiniz ve en etkili olan 6 tanesini seçtik.

Kakule Çayı

Oldukça zengin içeriğe sahip bitki çaylarından biri olan Kakule çayı; magnezyum, kalsiyum, potasyum ve A vitamini gibi birçok mineral ve vitamin barındırır. Düzenli bir şekilde kullandığınızda gün boyu dinamik olmanızı sağlayacak çayı, evinizde basit bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

1 litre kaynamış suyun içerisine 3 çay kaşığı kakule tohumu ve 3 yemek kaşığı siyah çay ekleyip, 10 dakika kadar demlemeye bırakın. Ardından kakule çayınızı tercihinize göre limon ve süt ekleyerek tüketebilirsiniz.

Papatya Çayı

Sindirim sistemini yatıştırıcı etkisiyle de bilinen papatya çayı, en sık tüketilen bitki çayları arasında yer alır. Uyku problemleri için tüketilmesinin yanında vücudun zinde kalmasına da faydalı olan papatya çayını hazırlamak oldukça kolay olup, 10-15 dakika içerisinde çayınızı hazırlayabilirsiniz.

3 tatlı kaşığı öğütülmüş veya kuru papatyayı 250 miligram kaynamış suya atarak, 5-6 dakika demlemeye bırakın. Süre sonunda papatya çayınıza limon ekleyerek tüketebilirsiniz. Tatlandırıcı olarak tercihen bal eklemek, daha sağlıklı olacaktır.

Zencefil Çayı

Zinde tutan bitki çayları hangileridir? Başlığı altında zencefil çayına yer vermemek haksızlık olurdu. Sağlık açısından önemli faydaları bulunan zencefil, baharat başta olmak üzere farklı şekillerde tüketilebilmektedir. En sık tüketim şekillerinden biri de zencefil çayıdır. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğu için kilo vermek isteyenler tarafından da sıklıkla tercih edilen zencefil çayı, zengin içeriği sayesinde vücudun dinç olmasına katkı sağlar.

Zencefil çayı hazırlarken toz zencefil veya taze zencefil kullanabilirsiniz. Toz zencefil kullanacaksanız bir fincan kaynamış suyun içerisine 2-3 çay kaşığı toz zencefili ekledikten birkaç dakika sonra tüketebilirsiniz.

Taze zencefil ile çay demlemek istiyorsanız, bir litre suyun içerisine demlikte kaynamaya yakınken 4-5 santim uzunluğunda iki parça zencefili atarak birkaç dakika kaynatın. 10-15 dakikalık demlenme süresinin ardından, süzme bal ve limon ile tatlandırarak tüketin. Çayın tadının bozulmaması için, fazla kaynatmamaya özen gösterin.

Yeşil Çay

Vücut direncini artıran bitki çayları arasında farklı faydalarıyla da öne çıkan yeşil çayın, düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Zengin minerallere sahip olan yeşil çayın düzenli tüketilmesi durumunda sakinleştirici ve zayıflatıcı etkisi de bulunmaktadır. En önemli faydalarından biri vücudun daha zinde kalmasını sağlamasıdır.

250 ml suyu kaynatarak, 2 dakika kadar ılımasını bekleyin. Daha sonra kaynattığınız suyun içerisine birkaç yaprak yeşil çay ekledikten sonra, 3 dakika demleyip tüketebilirsiniz. Çayın daha yararlı olmasını sağlamak için içerisine bal ve limon ilave edebilirsiniz.

Nane Çayı

Ferahlık veren bir nefes için tercih edilen nane çayı, ruhen ve fiziken zinde olmak için tüketilen çaylar arasındadır. Stresi azaltıcı etkilerinin de olduğu bilinen nane çayını, özellikle limon ile tüketmek etkisinin artmasını sağlayacaktır.

500 ml kaynamış suyun içerisine 2 yemek kaşığı kuru veya taze nane atarak, 1 dakika daha kaynatın. Ardından 5 dakika demledikten sonra, nane çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

Kuşburnu Çayı

Başta C vitamini olmak üzere farklı mineral ve vitaminler bakımından zengin yapıya sahip kuşburnu çayı, bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çaylarından biridir. Ruhu stresten arındıran ve zindelik veren çay, gün boyunca enerjik olmanızı sağlayacaktır.

Yarım litre suyu kaynatarak, iki yemek kaşığı kuşburnunu kaynar suya ilave edin. 1 dakika daha kaynadıktan sonra 10 dakika demlemeye bırakarak, kuşburnu çayınızı tüketmeye başlayabilirsiniz.

Not: Bitki çayları bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Herhangi bir alerjiniz var ise veya bir hastalığınız var ise bitki çaylarını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.