• DOLAR
  7,9251
 • EURO
  9,3777
 • ALTIN
  484,75
 • BIST
  1,1824
Flash Diske İşletim Sistemi Kurmak

Flash Diske İşletim Sistemi Kurmak

Flash diske işletim sistemi kurmak mümkün mü? Bazı insanlar bu işi internette aratırken flash diski işletim sistemi gibi kullanma yöntemleri yerine, flash’tan işletim sistemi kur başlıklı yazılara yanlışlıkla yönlendiriliyorlar ve aradıkları çözümü bulamıyorlar.

Biz bu makalede flash diske işletim sistemi kurma yöntemini açıklayacağız. Bu yöntemle sabit diske işletim sistemi kurmak da mümkün oluyor. Bu işlem için format atmayı bilmek gerekmiyor. Sadece hangi işletim sistemini kuracaksanız o işletim sisteminin İSO dosyasını masa üstüne almanız ve size vereceğimiz bir programı indirip yüklemeniz yeterlidir. Bu programın ismi de WinToUsb programıdır. WinToUsb programını indirdiğinizde ve işletim sisteminizi Windows 7 veya Windows 10 işletim sisteminizin İSO dosyasını indirdiğinizde bir iki tıklama ile işinizi halledeceksiniz.

 

Flash Diske İşletim sistemi Kurmak

 

Hem işletim sistemini hem de WinToUsb programını masa üstüne aldığınızda hemen WinToUsb programını açın, size ne kurmak istediğinizi soracaktır, siz de hemen İSO dosyasını gösterin ve ardından 32 -64 GB flash diskinizi göstereceksiniz ve sadece ileri – ileri diyeceksiniz. Hepsi bu kadar. Başka programlarla uğraşmanıza kafa patlatmanıza hiç gerek yok. Bu işletim sistemini 15-20 dakika içinde, flash diske yükleyecek ve ardından siz kasanızda veya laptopta format bittikten sonraki basit pencere yönergelerini izleyecek, ileri ileri diyeceksiniz.

Artık yükleme bittikten ve ayarlar yapıldıktan sonra bilgisayarı açarken ana HDD yerine bu kez BOOT işlemi için flash diskinizi BİOS ayarından seçeceksiniz. Yani başlatmayı HDD değil de flash diskiniz yapacak. Windows 10 yüklemek için mutlaka WinToUsb programını lisanslı olarak kullanmanız gerekiyor. Ama Windows 7 kuracaksanız ticari olmayan basit demo sürümü de işinizi görür. Eğer Win 7 kuracaksanız 16 GB flash disk, Win 10 kuracaksanız 64 GB ve 3.0 flash disk kullanmanızı öneririz. 2.0 veya 1.1 hızı asla işe yaramaz sizi saatlerce süründürür.

 

Taşınabilir Diske İşletim Sistemi Kurmak

 

Evet bu işlem için de aynı prosedür işler. Çünkü bu kez flash disk yerine siz harici HDD taşınabilir HDD göstereceksiniz. Taşınabilir Diske İşletim Sistemi Kurma işinin en güzel yanı şudur; işletim sisteminiz cebinizde durur ve siz hangi bilgisayara takarsanız o işletim sistemini kullanacaksınız. Ayrıca sabit HDD sizin için bir depo alanı görevi görmeye devam edecektir. Sabit HDD çöktüğünde onun içinden dosya kurtarmanız gerekebilir, bunun için para ödemezsiniz. Hemen flash diskinizi takarsınız ve BİOS ayarlarından birinci olarak BOOT edecek diski flash disk olarak seçersiniz. Ardından sistem açılacak ve siz sabit HDD yi görerek içindeki dosyaları kurtarabileceksiniz. Belki o bilgilerinizi interneti açıp bulut sisteme ya da Yandex diskinize gönderebileceksiniz. İkinci önemli avantajı ise HDD bozulduğunda yeni bir HDD satın alıncaya kadar işlerinizi bu flash diskten görmeye devam edebilirsiniz.

Bazıları flash diskin çabuk ısınacağını söyler ama biz 8 saat kullandığımızda hiçbir sorun yaşamadık.

 

WinToUsb Programını indirmek için TIKLAYIN..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM