• DOLAR
  7,7135
 • EURO
  9,0511
 • ALTIN
  467,74
 • BIST
  1,1726
Kablosuz Modem Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kablosuz Modem Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kablosuz modemler belli bir alana kablosuz olarak interneti ulaştıran son derece pratik ve işimizi kolaylaştıran cihazlardır. Ancak kablosuz şifre kırıcı mobil programların ortaya çıkmasıyla internet güvenliği son yıllarda dikkat edilmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Kablosuz modem güvenliği ele alınması gerekli konuların başında geliyor çünkü modeminize bağlanan yabancı kişiler hem internetinizi sömürürler hem de modem üzerinden  yasa dışı işlemler yaparak başınızı büyük bir belaya sokabilirler. İşte bu noktada internet kablosuz modem güvenliği konusu önemli bir hal alıyor.

 

Kablosuz modeminizin güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz?

 

Oldukça karmaşık wpa2 şifreleme yöntemini kullanarak uzun karışık şifreler kullanmak sizi kurtarmaz. Modemin üstündeki WPS pin hizmetini öncelikle kapatmanız gerekiyor. Daha sonra kablosuz modem güvenliği sağlamak için modeminize bağlanacak olan cihazların Mac adreslerini ayrı ayrı modeminize tanıtmanız gerekiyor. Mobil cihazlar laptop bilgisayarlar Böylece şifrenizi bilseler bile modeminize bağlanamazlar. Modem ara yüzü şifresini de en az 8 karakterden oluşacak şekilde harf rakam özel karakterler kullanarak girmeniz gerekir. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu makaleyi okumaya devam edin

 

Kablosuz Modem Güvenliği Yüzde Yüz

 

İlk yapacağınız işlem 192. 168. 1.1 veya 192. 168 2.1 numaralarını web tarayıcınıza yazarak enter’e basmak olacak. Karşınıza modem arayüzü gelecektir modem ara yüzünden eğer daha önce şifre vermediyseniz modeminizin üretici firmasını arayarak fabrika giriş şifresini alabilirsiniz genellikle kullanıcı adı admin ve şifre 1234 şeklinde olmaktadır. Siz bundan emin olmak için modem markasını bularak o markanın teknik servis veren departmanını arayarak Modem ara yüzüne giriş şifre ve kullanıcı adını alabilirsiniz. Bu yazıda resimli anlatım yapacağız. Bütün modemlerde aynı kurallar geçerlidir modem ara yüzü farklı olsa da ayarlar aynıdır. Şimdi resim 1 deki gibi Modem arayüzüne giriş yapıyoruz.

 

 

Şimdi de resim 2’deki gibi Wlan yazan sekmeye takılıyoruz.

 

 

Şimdi de resim 3’teki gibi WPS sekmesine tıklıyoruz ve bu açılan pencerede WPS modunu devredışı bırakıyoruz.

 

 

Daha sonra aynı menüde resim 4’teki gibi erişim Kontrol listesi  sekmesine tıklayacaksınız.

 

 

Bu pencerede Mode yazan yere izin ver kutucuğunu işaretleyip daha sonra izin vermek istediğiniz telefon laptop gibi cihazların Mac adreslerini teker teker Mac adresi alanındaki kutulara girmeniz gerekiyor. Her cihaz için bu Mac adresi girildikten sonra hemen altındaki ekle butonuna tıklayacaksınız ve bu modeme bağlantıya izin vereceğiniz Mac adreslerinin listeleri oluşmuş olacak. Bundan sonra sadece bu Mac adreslerine sahip olan cihazlar sizin modeminize bağlanabilecek diğer bütün cihazlar şifrenizi Bilseler dahi modeminize giriş yapamayacaklar. Takıldığınız konular olursa yorum olarak yazabilirsiniz size yardımcı olacağız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM