Akdeniz Bölgesinin Neleri Meşhurdur?

Akdeniz Bölgesinin Neleri Meşhurdur?

11/16/2020 0 Yazar: bilgisitem

Akdeniz bölgesinin neleri meşhurdur? Diye merak ediyorsanız bu yazımızdaki bilgiler tam size göre.

Ülkemizin en turistik bölgelerinin başında gelen Akdeniz Bölgesi doğal güzellikleri, antik kentleri, bambaşka lezzetleri ve denizi ile diğer bölgelerden ayrılan özelliklere sahiptir. Akdeniz Bölgesi’nin neleri meşhurdur? başlığı altında, Türkiye’nin turizm cenneti olan Akdeniz Bölgesi’nin en fazla öne çıkan lezzetleri, plaj ve antik kentlerine değineceğiz.

Akdeniz Bölgesinde Neler Meşhur?

Akdeniz bölgesinin neleri meşhurdur? Sorusuna 3 ayrı başlıkta yanıt vermenin daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Ülkemizin güneyinde yer alan turizmin incisi Akdeniz’de nelerin meşhur olduğunu “antik kentler”, ”plajlar” ve “yemekler” başlıkları üzerinden ele alacağız.

Antik Kentleri

akdeniz bölgesi meşhur antik kentler

Akdeniz bölgesi meşhur antik kentler

Patara Antik Kenti: Akdeniz sadece deniz turizmi için değil, aynı zamanda tarih turizmi için de önemli merkezlerden biridir. Bölgede yabancı turistlerin ilgisini çeken Patara, Likyalılar döneminden kalma bir yerleşim yeri olup Antalya’da yer almaktadır.

Termessos: Anadolu’nun en eski halkları olarak bilinen Solymler ve Luviler tarafından kurulan bir antik kent olan Termessos, Antalya ilinde bulunmaktadır.

Anemurium Antik Kenti: Mersin’de bulunan antik kent, çok geniş bir alanı kapsamakta olup bölgede yapılan kazılarda yüzlerce tarihi eser gün yüzüne çıkarılmıştır.

Kanlıdivane: Mersin’deki Kanlıdivane antik kenti, Dağlık Kilikya sınırlarının içerisinde bulunan bölgeyi kapsamakta olup asıl adı Kanytella olarak bilinmektedir.

Kastabala Antik Kenti: Osmaniye’de bulunan antik kent, Ceyhan Nehri’nin hemen kenarında bulunan bir ovaya hâkim şekildedir.

Kibyra Antik Kenti: Burdur il sınırlarındaki antik kent, Gölhisar ilçesinde yer almaktadır. Muhteşem yapıları ve sütunları ile öne çıkan antik kent, Akdeniz Bölgesi’nin neleri meşhurdur? Sorusunun önemli cevapları arasında yer alır.

Mavi Bayrak Ödüllü Plajlar

akdeniz bölgesi meşhur plajları

akdeniz bölgesi meşhur plajları

Akdeniz’de UNESCO listesinde yer alan, mavi bayrak ödüllü plajlar bulunmaktadır. Bölgede olan ve önemli tatil yerlerinin içerisinde bulunan plajlardan bazıları şunlardır.

Kızkalesi Halk Plajı – Mersin: Mersin’de denize girebilmek için en elverişli plajlardan biri olup, tam olarak Kızkalesi’nin karşısında yer almaktadır.

Kleopatra Batı ve Doğu Halk Plajı – Antalya: Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan plaj, altın renkli tertemiz ve ince kumlu sahiliyle dikkat çeker.

Damlataş Plajı – Antalya: Alanya Kalesi’ne yakın bir konumda yer alan Damlataş Plajı, Antalya’nın en ünlü mağaralarından biri olan Damlataş Mağarası’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Kumkuyu Plajı – Mersin: Mersin’in Altın Bayrak Ödüllü plajlarından biri olan Kumkuyu Plajı, Mersin’de denize girmek isteyenlerin tercihleri arasındadır.

Akdeniz Mutfağı

akdeniz bölgesinin meşhur yemekleri

Akdeniz bölgesinin meşhur yemekleri

Akdeniz’in meşhur lezzetleri, birbirinden güzel tatlarıyla damak zevkine hitap etmektedir. Bölgede yüzlerce farklı lezzet olsa da bunlar arasında en popüler olanları şunlardır:

Tantuni: Daha çok Mersin’e özel bir lezzet olan tantuni, sadece biftek veya biftek ile kuyruk yağı karışımı ile yapılır.  Özel tantuni tavalarında yapılan bu yemek en bilinen tatlardan biri olup, genellikle dürüm şeklinde servis edilmektedir.

Babagannuş – Hatay: Yöresel lezzetleri ile fazlasıyla öne çıkan Hatay, et yemekleri arasında en bilinen tatlardan biri olan Babagannuş ile damaklara hitap etmektedir.

Şilofta – Antalya: İçerisinde susam, ceviz, karanfil ve tarçın bulunan Şilofta, Antalya’nın misafirlerine sunduğu lezzet şölenlerinden biridir.

Künefe – Mersin: Bölgenin, Türkiye ve hatta dünya genelinde üne sahip tatlılarından biri olan künefe, sıcak bir şekilde daha çok özel künefe peyniri ile yapılan ve tercihe göre dondurma ile servis edilen bir tatlıdır.

Adana Kebabı – Adana: Kebap severler için vazgeçilmez lezzetlerden biri olan Adana Kebabı, Türkiye’nin her bölgesine yayılmış ama aslen Akdeniz bölgesine ait meşhur bir kebaptır.

Akdeniz bölgesinin neleri meşhurdur? Sorusuna yanıt verdiğimiz makalemizin ardından “Türkiye’nin az bilinen doğal güzellikleri” yazımızı da okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz.