Begonvil Çiçeği Özellikleri, Bakımı ve Anlamı

Begonvil Çiçeği Özellikleri, Bakımı ve Anlamı

07/27/2021 0 Yazar: bilgisitem

Begonvil çiçeği özellikleri ile çiçekseverlerin dikkatini çekerken kolay bakımı ve anlamı ile de oldukça dikkat çeken bir çiçek cinsidir.

Begonvil Çiçeği

Bulunduğu ortama renk katan ve hava filtreleme özelliği ile bilinen begonvil çiçeği, özellikle yaz aylarında neredeyse her evde bulunmakta. İki farklı türü olan begonvil çiçeğinin bakımı genellikle oldukça basittir. Ancak ekstra ilgi istediği de söylenebilir.

Peki begonvil çiçeği özellikleri nedir? Bakımı nasıl yapılır? Anlamı nedir?

Begonvil Çiçeği Bakımı ve Sulaması

begonvil bakımı

Begonvil bakımı

Begonvil çiçeği beslerken dikkat edilmesi gereken ilk şey bu bitkinin büyük bir saksıya ihtiyaç duymasıdır. Eğer begonvil çiçeğiniz henüz küçükse, sıradan bir saksıda tutabilirsiniz ancak yetişkin bir ise mutlaka geniş bir saksıya ekili olması gerekmektedir. Eğer çiçeğinize balkonda bakıyorsanız, geniş ve asılan saksılarda kolaylıkla begonvil çiçeği yetiştirebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise bu çiçeklerin bolca suya ihtiyaç duymasıdır. Sulanmadığı taktirde ne yazık ki canlılığını kaybedebilir ve ölebilir. Begonvil çiçekleri yazın haftada 3 kere, kışın ise haftada 1 kere mutlaka sulanmalıdır. Bu sulamalarda aşırıya kaçılmamasına özen gösterilmelidir.

Eğer süre tutmak istemiyorsanız toprağın içerisine parmağınızı batırıp test edebilirsiniz. Toprağın içerisine parmağınızı batırdığınızda eğer toprak kuruysa, bu güzel çiçeğin sulanmaya ihtiyacı vardır.

Begonvil çiçeğinin mutlaka güneş gören bir ortamda olması, ancak güneşi direkt olarak görmemesi gerekmektedir. Güneşin direkt olarak temas etmesi ne yazık ki yaprakları kurutabilir. Kış aylarında ise bu güzel çiçek asla dışarıda bırakılmamalıdır.

Begonvil çiçeği bakımı için ortamın en az 12 veya 13 derece olması gerekmektedir. Eğer ılıman bir iklimde yaşıyorsanız direkt olarak balkona da ekebilirsiniz. Örneğin Akdeniz ve Ege iklimi begonvil çiçeği yetiştirmek için uygun bir iklimdir. Ancak soğuk iklimlerde direkt olarak toprağa ekilirse ne yazık ki yaşamayabilir.

Begonvil Çiçeği Özellikleri

begonvil özellikleri

Begonvil özellikleri

Begonvil çiçeği, dünyanın en hızlı büyüyen bitkilerinden biridir. Fakat büyüme hızı nasıl bakıldığına da bağlıdır. Eğer düzgün bir şekilde sulanır, gübrelenir, budanır ve doğru ortamda bakılırsa kısa süre içerisinde büyüyecektir.

Kışı sevmeyen begonvil çiçeği tamamen bir yaz bitkisidir. Eğer uzun süre yaşamasını istiyorsanız toprağın tamamen kuru değil hafif nemli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunun dışında begonvil çiçeği renkli ve bulunduğu ortamı neşelendiren bir çiçek olarak tanımlanmaktadır. En dikkat çeken begonvil çiçeği özelliklerinden biri de eski olan yapraklarını sürekli dökmesi ve yerine yeni yaprak çıkarmasıdır. Bu nedenle bulunduğu ortamdaki dökülen yaprakları düzenli bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir.

Böcek barındırmaması ve kolay kolay hastalık tutmaması da  en popüler saksı bitkileri arasında yer almasında önemli rol oynar.

Begonvil Çiçeği Anlamı

Begonvil çiçeği, 1768 yılında Brezilya’da keşfedilen bir çiçek türüdür. Adını ise kendisini keşfeden Fransız Amiral Louis Antonie de Bougainville’den almaktadır.Hikayeye göre Bougainville’nin gemisinde bir de Fransız botanikçi bulunmaktadır. Bu botanikçinin sevgilisi ise onu yalnız bırakmamak için erkek kılığına girmiş ve gemiye tayfa olarak girmeyi başarmıştır. Bu bitkiyi keşfeden de Fransız botanikçinin sevgilisi JeanneBare olmuştur.

Begonvil çiçeği ülkemizde gelin duvağı ve Rodos sarmaşığı adıyla da bilinmektedir. Ana vatanı güney Amerika olan begonvil çiçeği, ekvator çizgisinden başlayarak Brezilya’ya kadar oldukça büyük bir ortama yayılmıştır.

Çiçekleri seven biriyseniz “Gül nasıl kurutulur?” başlıklı içeriğimizin de ilginizi çekeceğinden eminiz.