En Güzel 20 Saksı Çiçeği

En Güzel 20 Saksı Çiçeği

11/28/2020 0 Yazar: bilgisitem

En güzel 20 saksı çiçeği arasından hangi saksı çiçeğini yetiştirmek istediğinize karar verebilirsiniz.

En Güzel Saksı Çiçekleri

En güzel saksı çiçekleri evinizin havasını tamamen değiştirecek ve adeta baharı yaşam alanlarınıza getirecek.

Evlerinizi renklendirecek size de yeni bir hobi katacak olan çiçek yetiştiriciliği sayesinde kendi botanik bahçenizi meydana getirebilirsiniz. Renk renk çiçek veren saksı bitkilerini sizler için bir araya getirdik. Çiçeklerin bakımını nasıl yapacağınız ve özelliklerini yazımızda bulabilirsiniz.

1.Afrika menekşesi

En Güzel 20 Saksı Çiçeği Afrika menekşesi

En Güzel 20 Saksı Çiçeği Afrika menekşesi

Afrika menekşesi mevsim ayırt etmeden dört mevsim çiçek veren bir saksı bitkisidir. Birçok rengi bulunan Afrika menekşesinin evlerimizde her daim yeri bulunur. Oda sıcaklığını seven bu saksı bitkisi direkt güneş ışığı aldığında şenlenir coşarak çiçek açar. Sularken su ısısının çok soğuk olmamasına dikkat etmeniz, çiçeğinizin uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Çoğaltmak istediğinizde bir yaprağını koparıp toprağa gömebilirsiniz. Birkaç gün içerisinde kök salmaya başlayacaktır.

2.Flamingo çiçeği

Flamingo çiçeği - En güzel saksı çiçekleri

Flamingo çiçeği – En güzel saksı çiçekleri

Flamingo çiçeği de hiç kuşkusuz en güzel saksı çiçekleri arasındadır. Yaprakları kalp biçiminde olan bu saksı bitkisi çoğunlukla kırmızı renkte olur ve kocaman çiçeklere sahiptir. Mor, pembe, beyaz çiçek renkleri de mevcuttur. Sıcak ve nemli ortamları sever.

3.Barış çiçeği

Barış çiçeği

Barış çiçeği

Beyaz zambak olarak da bilinen barış çiçeği, uzun ömürlü bir saksı bitkisidir. Mevsim ayırt etmeden çiçek açan bu bitki, en çok yaz aylarında çiçek vermeyi sever. Fazla suya ve ışığa ihtiyaç duymaz, bakımı kolaydır.

4.Guzmanya çiçeği

Guzmanya çiçeği

Guzmanya çiçeği

Atatürk çiçeği olarak da bilinen bu çiçek turuncu kırmızı çiçekleri ile göz doldurur. Uzun süre canlılığını korur bakımı da oldukça kolaydır. Gölge veya hafif güneşi sever, çok fazla su istemez.

5.Orkide

orkide çiçeği

orkide çiçeği

En güzel saksı çiçekleri üzerine bir yazı hazırlarken orkideyi unutmak olmaz elbette. Zarifliği ile bir klasik olan orkide salonunuza şık bir hava katmak için bakabileceğiniz çiçeklerdendir. Bakımı biraz zahmetlidir. Kendine özel  karışık bir toprak ve sulama ister ancak çiçekleri o kadar güzeldir ki vereceğiniz zahmete değecektir.

6.Difenbahya bitkisi

difenbahya çiçeği

Difenbahya çiçeği

Yeşil yapraklardan oluşan bu bitki nemli ortamları sever. Dört mevsim canlı kaldığı için ferah alanlarda tercih edilmektedir.

7.Aloe Vera

aloe vera

aloe vera

Her ortama uyum sağlayan Aloe Vera bitkisi doğal bakım maskeleri yapmak için de kullanılan bir saksı bitkisidir. Hem görüntüsü hem de kullanışlılığı açısından evde mutlaka bulunması gereken bitkilerdendir.

8.Aşk Merdiveni

Aşk merdiveni

Aşk merdiveni – En güzel saksı çiçekleri

Aşılı eğrelti otunun salonunuza hoş bir hava katması, daimi yeşil kalması ve bakımının çok kolay olması tercih edilebilirliğini ön plana çıkarmaktadır.

9.Fulya Çiçeği

fulya çiçeği

fulya çiçeği

Kır çiçekleri içerisinde bulunan soğanlı bitkiler familyasından olan Fulya, kokusunun cezbediciliği ve görüntüsü sebebiyle saksı bitkisi olarak tercih edilmektedir.

10.Anemon Çiçeği

Anemon çiçeği

Anemon çiçeği – En güzel 20 saksı çiçeği

En güzel 20 saksı çiçeği listemizin tam ortasında Anemon Çiçeği bulunuyor. Bakımı zor olan Anemon çiçeği, güneş ister nemli toprak ihtiyacı duyar, ancak renkleri o kadar göz alıcıdır ki, bu yüzden evinizde olmasına mutlaka isteyeceğiniz çiçeklerden biri olacaktır.

11.Kaktüs

kaktüs

kaktüs

Bakımı en kolay olan bitkilerden biri olan kaktüs evinize etnik bir hava katacaktır.

12.Püskül Çiçeği

püskül çiçeği

püskül çiçeği

Olağanüstü ve sıra dışı görüntüsüyle gönülleri fetheden püskül çiçeği horozibiği olarak da bilinir. 10 haftaya kadar çiçek açabilmektedir.

13.Kasımpatı

Kasımpatı çiçeği

Kasımpatı çiçeği

Daha çok bahçe çiçeği olarak karşımıza çıkan kasımpatılar, kolay yetişmesi ve göz alıcı renkleri ile saksı çiçeği olarak tercih edilmektedir.

14.Lavanta

Lavanta

Lavanta

Kokusu ile başınızı döndürecek lavanta, saksı bitkisi olarak tercih ettiğinizde evinize bohem bir hava katacaktır.

15.Çuha Çiçeği

Çuha çiçeği

Çuha çiçeği

Küçük çiçekleri ve göz alıcı renkleriyle yılda iki kez çiçek veren çuha çiçeği kolay yetiştirilen saksı bitkilerindendir.

16.Kalanşo çiçeği

Kalanşo çiçeği

Kalanşo çiçeği – En güzel 20 saksı çiçeği

125 farklı türü bulunan çiçek, minimal bir salon ve saksı bitkisidir. Doğrudan ışığı sevmez, çok fazla su istemez, bakımı kolaydır.

17.Sukulent

Sukulent

Sukulent saksı çiçekleri

Görünüm itibariyle kaktüslerle karıştırılan sukulentler, çöl kökenli bitkilerdir. Bakımı kaktüsler gibi kolaydır ve görüntüleri çok güzeldir.

18.Ekşi Yonca

ekşiyonca çiçeği

Ekşiyonca çiçeği

Mor yaprakları ve beyaz çiçekleri ile göz dolduran bu saksı bitkisi ışığı sever, bakımı kolaydır.

19.Küpe çiçeği

Küpe çiçeği

Küpe çiçeği – En güzel 20 saksı çiçeği

Görüntüsü ile küpeyi andıran bu çiçek evinize neşe katacaktır. Çiçekleri pembe mor yoğunluktadır, çok fazla güneş ışığını sevmez.

20.Sümbül

sümbül

Sümbül – En güzel 20 saksı çiçeği

Soğanlı bitkiler ailesine ait olan sümbül çiçeği, görüntüsü ve kokusuyla oldukça saksı çiçeği olarak tercih edilmektedir. Yılda bir kere nisan-mayıs aylarında çiçek açan sümbül, soğanları sakladığınız da ertesi yıl da çiçek verebilmektedir.

En güzel 20 saksı çiçeği üzerine hazırladığımız bu yazımızın ardından “Saksıda salatalık nasıl yetiştirilir?” başlıklı içeriğimizi de okumak isteyebilirsiniz.