Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

03/22/2021 0 Yazar: bilgisitem

Ev hanımları için emeklilik, erkeklerin aktif çalışma düzenine sahip olmaları nedeniyle erkeklere göre biraz daha zordur. Ancak devlet tarafından yapılan ev hanımları emeklilik düzenlemeleri, belirli bir süre çalışan ancak çocuk vs. nedeniyle çalışmalarını sonlandıran hanımlara kolaylıklar tanımaktadır.

Bu yazımızda “Ev hanımları nasıl emekli olur?” sorusunun yanıtlarını ele alacağız.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

ev hanımları için emeklilik

Ev hanımları nasıl emekli olur? Emekli olma şartları

Bireysel emeklilik sistemlerinin Türkiye’de her geçen gün popüler olması, ev hanımları için kolay bir şekilde emekli olmayı daha mümkün hale getirdi. Ancak bu sistemlerin emeklilik ile verdikleri maaş ve diğer sosyal haklar, BAĞKUR ve SGK tarafından verilen haklara göre çok daha zayıf kalmıştır. Fakat her şeye rağmen, ev hanımlarının emekli olabilmesi için BES seçeneği, hala iyi bir alternatiftir.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Ev hanımları için emeklilik yöntemlerinden biri de bireysel emeklilik sistemidir. Halihazırda devlet güvencesinde ve teşvikinde olan bireysel emeklilik sistemi yani BES, ev hanımlarının 10 yıl prim ödemeleri halinde emekli olmalarına imkân tanımaktadır. Buna göre aylık BES ödemelerini düzenli ödeyen ev hanımları, 10 yılın sonunda BES mevzuatı kapsamında emekli olabilecekler.

BES başlangıcı bulunan ve primlerini aksatanların ise gecikmiş primlerini toplu ödemeleri imkânı da bulunuyor. Bu sistemle emekli olacak kişiler, ödemiş oldukları prim miktarına göre maaş alabilecekler. Ancak bu maaşlar, genellikle BAĞKUR ve SGK emeklilerine göre daha az tutarlar olarak bilinmektedir. BES emeklilerinin sağlık ve diğer sosyal haklarının da BAĞKUR ve SGK’ya göre daha kısıtlı olacağını söylemek mümkündür.

İsteğe Bağlı Sigorta ile Emeklilik

Ev hanımları nasıl emekli olur? Sorusunun cevaplarından biri de devletin sağlamış olduğu sosyal güvence kapsamındadır. İsteğe bağlı emeklilik sistemi, ev hanımlarına devletin sosyal kurumlarına bağlı olarak emekli olmalarının kapılarını açmıştır.

Bu kapsamda şartları sağlayan ve isteyen ev hanımları SGK’ya kendi primlerini ödeyerek emekli olabilirler. Bu sistem için aranan şartlardan bazıları ise şunlardır;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması
  • Daha önceden SGK’lı çalışmasına karşın prim borcu bulunan vatandaşlar
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli, yaşlılık ve malullük aylığı almayanlar
  • 8 Eylül 1999 öncesinde 3600 prim ödenmesi ve 15 yıllık hizmet süresini, 30 Nisan 2008 sonrasında ise 4500 prim günü, 25 yıllık hizmet süresi ve 60 yaş şartlarını sağlayanlar,
  • İsteğe bağlı emekli olmak için bu şartları sağlayıp SGK’ya başvurularını gerçekleştirmiş olanlar,

İsteğe bağlı olarak emekli olabilecekler. Şayet sigortalı bu başvuru sonrasında vefat etmişse annesi, babası, çocukları veya eşine ölüm aylığı bağlanmaktadır. Ölüm aylığının alınabilmesi için ise, 9000 gün sigorta priminin ödenmiş olması şartı bulunmaktadır.

İsteğe bağlı olarak emekli olmak isteyen ve prim eksiği bulunan ev hanımlarının, her ay için 847 TL prim ücreti ödemesi yapması gerekir. Primlerin tamamlanmasının ardından, ev hanımları SGK kapsamında emeklilik hakkı kazanabilmektedir.

Prim Ödenmeden Emekli Olunabilir mi?

Özellikle sosyal medyada, ev hanımlarının herhangi bir prim ödemeden emekli olabileceklerine yönelik paylaşımlar fazlaca artmıştır. Yasalar gereği herhangi bir prim ödemeden doğrudan SGK üzerinden emekli olmak söz konusu değildir.

Ev hanımları nasıl emekli olur? konusunu ele aldığımız bu içeriğimizin ardından “Ekonomi” kategorisinde yer alan diğer içeriklerimizi de gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.