Ev Yapımı Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır?

11/10/2020 0 Yazar: bilgisitem

Kaliteli ve daha fazla doğal içerikler ile ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı nasıl yapılır? Evinizde basit yöntemlerle temizleme etkisi yüksek bulaşık deterjanı yaparak hem deterjan maliyetinizi düşürebilir hem de doğal bir deterjana sahip olabilirsiniz.

Bulaşık makinesi deterjanları her zaman için tartışma konusu olmuştur. Kimi çevreler bulaşık makinesi deterjanlarını içerikleri nedeniyle şüpheli bulurken kimi çevreler ise hijyen açısından bu içeriklerin gerekli olduğunu savunmaktadır.

Kimyasal içeriği yoğun olan deterjanlar temizlikte etkili sonuçlar verse de bu ürünlerin sahip oldukları kimyasallar, iyi bir durulama yapılmadığında sağlık açısından uzun vadede birtakım zararlara sebep olabilir. Bunun yerine kendi evinizde hazırlayacağınız deterjanlarla bulaşıklarınızı yıkayabilir, daha sağlıklı bir temizlik yapabilirsiniz. Üstelik kendi yapacağınız deterjanların alerjik reaksiyonlarının da az olması, hazırlayacağınız ürünün bir diğer faydası olarak öne çıkıyor.

Ev Yapımı Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde sizinle iki farklı formda olan ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı tarifi paylaşacağız. İlk tarifimizi uyguladığınızda elde edeceğiniz doğal deterjan toz formunda olacaktır ve arzu etmeniz halinde bu toz deterjanı nasıl tablet haline getirebileceğiniz de yazımızın detaylarında yer alacaktır, ikinci tarifimizde ise jel formunda doğal bulaşık deterjanı elde edebileceksiniz.

Toz Deterjan Yapımı

ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı tarifi

Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı tarifi

Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı için ihtiyacınız olacak malzemeler şunlardır.

Malzemeler

 • 3 tatlı kaşığı sevdiğiniz kokuya sahip herhangi bir aromatik bitki yağı
 • 1 yemek kaşığı kadar limon tuzu
 • 1 çay bardağı kadar çamaşır sodası
 • 1 çay bardağı kadar karbonat
 • 3 yemek kaşığı boraks

Hazırlanışı

 • Aromatik yağ hariç tüm malzemeleri bir kabın içerisine alarak, iyice karıştırın.
 • Ardından aromatik yağı ekleyip yeniden karıştırın.
 • Aromatik yağdan sonra deterjan ıslanacaktır. Karışım kuruduğunda tekrardan karıştırarak, doğal deterjanın toz deterjan halini almasına yardımcı olun.

İlk tarifimiz olan toz ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı bu şekilde olup, deterjanınızı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi için Tablet Deterjan Yapımı

Şayet tablet bulaşık makinesi deterjanı elde etmek istiyorsanız, bunun için yukarıda tarifini verdiğimiz toz deterjanın içerisine deterjanı ıslatacak şekilde limon suyu veya tercihinize göre bir miktar sirke ekleyip karıştırmanız yeterli olacaktır. Ardından deterjanı buz kalıbı gibi kalıp alabileceğiniz herhangi bir kaba doldurarak, 1 gün boyunca oda sıcaklığında kurumasını sağlamanız yeterlidir. Ardından evde elde ettiğiniz doğal tablet bulaşık makinesi deterjanını hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evde Doğal Jel Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır?

Tercihinize göre evinizde yine doğal yollarla, jel kıvamlı bulaşık makinesi deterjanı yapabilirsiniz. Vereceğimiz doğal bulaşık makinesi deterjanı tarifi oldukça basit olup, kısa sürede jel deterjanınızı hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

Evde jel bulaşık makinesi deterjanı elde etmek istiyorsanız ihtiyaç duyacağınız malzemeler şöyledir;

 • 1 yemek hoşunuza gidecek kokuya sahip aromatik bitki yağı
 • 2 su bardağı kadar kaya tuzu
 • 2 su bardağı miktarında çamaşır sodası
 • 3 su bardağı boraks
 • 3 su bardağı su

Tarifi

Tüm malzemeleri tam olarak eriyene kadar iyice karıştırarak, 1 gün boyunca oda sıcaklığında bekleterek doğal jel bulaşık deterjanı elde edebilirsiniz. Bardak ölçüleri farklı olabileceğinden karışımınız jel kıvamını alamayacak gibi görünüyorsa, katı malzemelerden biraz daha takviye ederek karıştırmanız yeterli olacaktır.

Bulaşıklarınızı makinede yıkarken daha parlak sonuç almak için, makinenin parlatıcı haznesine birkaç çay kaşığı ekstradan limon suyu veya sirke koymanız çok daha iyi olacaktır. Sirke kullanmak istemeyenler, greyfurt veya portakal suyu da tercih edebilirler.

Bu iki tarifimizle elde edeceğiniz bulaşık makinesi deterjanlarını gönül rahatlığıyla kullanabilir ve doğal bir ürün kullanırken bütçenizi ciddi ölçüde rahatlatabilirsiniz.

Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı nasıl yapılır isimli  yazımızdan sonra ayrıca “Pamuktan ıslak mendili yapımı “konulu içeriğimizi de okuyabilirsiniz.