Evliliği Sağlıklı Yürütmenin Yolları

Evliliği Sağlıklı Yürütmenin Yolları

02/12/2021 0 Yazar: bilgisitem

Bir evliliği sorunsuzca yürütmek aslında zannedildiği kadar zor değildir. Biraz empati yapmak ve biraz karşımızdaki kişiyi daha iyi anlamak, gereksiz kıskançlıkları da bir kenara bırakmak, evliliği sağlıklı yürütmenin yolları arasında önemli yer tutuyor.

Elbette ne kadar mutsuz bir evlilik olursa olsun, aldatma durumlarının zaten evlilikte olmaması gerektiğini unutmayarak yolunuza devam etmeniz gerekir. Çünkü dünyadaki en yakışıklı erkek ya da en güzel kadınla evli olduğunuzu düşünüyor olsanız bile, karşınıza mutlaka eşinizden daha güzel veya yakışıklı birinin çıkacağı gerçeği unutulmamalıdır.

Yani “Anadolu’daki tabir ile elde yakışıklı da bitmez güzel de bitmez” sözü evlilikte şiar edilmesi gereken sözlerden biri olmalıdır. Tabii ki seven insan için eşinden daha güzel veya yakışıklı, dünyada başka hiç kimse yoktur ve olmamalıdır.

Evliliği Sağlıklı Yürütmenin Yolları Nelerdir?

sağlıklı evlilik için ip uçları

Sağlıklı evlilik için ip uçları

Hiç kuşku yok ki her çift evliliğinin sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir şekilde bir ömür boyu sürmesini diler. Bunu başarabilmek için elbette her iki tarafın da büyük çaba göstermesi ve hem sevgisini hem de saygısını koruması gerekir.

Evliliği sağlıklı yürütmenin yolları içeriğimizdeki önemli noktalara azami derecede özen gösterdiğinizde sizin de evliliğinizi mutlu bir şekilde yürütmemeniz için hiçbir sebep yok.

Onu Olduğu Gibi Kabul Edin

Herkesin kendince basit kusurları olabileceğini unutmayınız. Nasıl ki biz her şeyimizle başkalarının istediği gibi bir insan olamıyorsak, eşimizin de her şeyiyle bizim istediğimiz gibi bir insan olmasını beklememek gerekir.

Onu olduğu gibi kabul etmeniz ilişkide önünüzü açarak, evliliğinizin daha iyi bir şekilde ilerlemesine yardımcı olacaktır. Karşınızdakinin kusurlarını arayıp bulmak yerine onlardaki basit hoşunuza gitmeyen şeyleri, ona has bir güzellik olarak kabul ederek ilişkinizin ömür boyu devam etmesine yardımcı olacak önemli şeylerden biridir.

Kıskançlık Olmayan Evlilikler Daha Sağlıklıdır

Bu yazıyı hazırlarken, rutin giden bir evlilikte hiçbir şekilde kıskançlık olmamasından bahsetmiyoruz. Küçük kıskançlıklar bir ilişkide olmazsa olmaz şeylerden biri olduğu kadar, o ilişkinin tuzu biberidir. Çünkü, her şeyden önce insan doğası gereği sevdiğini kıskanır.

Ancak kıskançlığın aşırı olması ilişkinin tükenme noktasına gelmesinin temel sebeplerinden biridir. Bu yüzden, güvenmeyen insan fazla kıskanır demek doğru olacaktır.

Önemli bir sebebe bağlı olmadan gereksiz yere aşırı bir kıskançlık davranışı içerisine girmeniz, bu kıskançlığın temelinde eşinizi sevmekten ziyade ona güvenmemek olarak algılanır. Ayrıca kendisine olan öz güvenini kaybetmiş eşlerin de aşırı kıskançlık duyacaklarını belirtmek mümkündür.

Çok Yüksek Beklentileri Bir Kenara Bırakın

Beklentinin içeriği ne olursa olsun tüm yüksek beklentiler, evliliğin kötü gitmesine sebep olan temel faktörlerden biridir. Hayat boyunca eşlerin birbirinden beklentilerinin olması oldukça doğaldır. Ancak eşlerin birbirinden beklentilerinin abartı seviyesinde olması, evlilikte yapılabilecek en büyük hatalardan biri olacaktır.

Evliliği Sağlıklı Yürütmenin Yolları: Kuvvetli İletişim Önemlidir

Tarafların iyi bir şekilde iletişim kurabilmeleri, evliliğin sorunsuz şekilde ilerlemesi için muhteşem bir öneme sahiptir.

Eşler birbiriyle oturup sohbet edebilmeli, ilişkide yaşanan sorunları konuşarak çözmeye gayret göstermelidir. İletişim kopukluğunun olduğu yerde, eşlerin birbirine karşı olan ilgisi azalacak ve bunun neticesinde de umursanmayan bir evlilik söz konusu olacaktır.

evliliği sağlıklı yürütmek

Evliliği sağlıklı yürütmek

İnsanın Doğasında Saygı Vardır

Karşınızdaki insana göstereceğiniz saygının her şeyden önce kendinize göstereceğiniz saygı olduğunu unutmayın. Üstelik karşınızdaki kişi eşiniz ise, kadın veya erkek çok daha saygılı olmalıdır. Sevginin olduğu ancak saygının kısıtlı olduğu ilişkilerde aslında gerçek manada sevginin olduğundan da söz etmek mümkün değildir.

Eşinizle baş başayken veya bir toplum içinde sevginizi göstermenin en güzel yolu ona saygı göstermek ve onu toplum içinde yüceltmek olacaktır. Bunu yapmadığınız takdirde evlilikte gerçek bir sevginin olduğunu söylemek fazla mümkün değildir.

Yükü Birlikte Omuzlayın

İyi bir evlilik için hayat yükünü birlikte omuzlamak en önemli kurallardan biridir. Evlilik hayatınızın her aşamasında birlikte hareket edebilmek ve birbirinize yardım etmek, evliliği muhteşem bir lezzete dönüştürecektir.

Evliliği Sağlıklı Yürütmenin Yolları üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Yaşam” kategorimiz altındaki diğer içeriklerimizi de okumanızı öneririz.