Gül Nasıl Kurutulur? Evde Gül Kurutma Teknikleri

Gül Nasıl Kurutulur? Evde Gül Kurutma Teknikleri

12/20/2020 0 Yazar: bilgisitem

Gül nasıl kurutulur? Sorusunu yanıtlandırdığımız bu yazıda evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz gül kurutma teknikleri ve yöntemleri üzerine bilgiler sunuyoruz.

Farklı renklerine birçok anlam yüklenen gül, aşkın ve masumiyetin çiçekler arasındaki en önemli sembolüdür. Birinden gül aldığımızda hatırasını uzun süre saklamak için, gül nasıl kurutulur? sorusuna cevap ararız.

Bunun dışında farklı dekorasyon çalışmaları yapmak için de gül kurutma ihtiyacı duyabiliriz. Evde farklı ve basit yöntemlerle gül kurutabilirsiniz.

Gül Kurutma Yöntemleri

gül kurutma yöntemleri

Gül kurutma yöntemleri

“Gül nasıl kurutulur?” sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Gülü sonsuza dek saklayabilmek amacıyla birçok kurutma yöntemi bulunmaktadır.

Asarak Kurutma

Gülleri sık havalandırılan bir odanın içerisinde veya balkonunuzda iple ters bir şekilde asarak, kolaylıkla kurutabilirsiniz. Balkonda bu işlemi yapacaksanız, havanın rüzgârsız olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde güller kurumaya başladığında rüzgârın etkisi ile yaprakları dökülecektir.

Zeminde Kurutma

Evde gül kurutma teknikleri arasında tercih edebileceğiniz diğer bir yöntem ise, zeminde kurutmadır. Zeminde gül kuruturken yapılan en büyük yanlış, gülleri doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz bırakmaktır. Güller güneşin altında fazlaca bekletildiğinde yaprakları daha gevrek hale gelecek ve basit bir harekette bile kırılıp dökülecektir.

Bunun yerine kısa süre güneş gören bir zemine bez serdikten sonra üzerine gülleri serip kurutmanız daha sağlıklıdır. Birden fazla gül kurutmayı planlıyorsanız, mümkünse aralarında küçük bir boşluk bırakmaya da özen göstermeniz gerekir.

Kitap Arası Gül Nasıl Kurutulur?

Gül nasıl kurutulur? Sorusuna verebileceğimiz cevaplardan biri de kitap arası kurutma yöntemidir. Ancak bu yöntem ile çok fazla gül kurutmak mümkün olmayacağı için, sadece birkaç adet gülü kurutabilirsiniz.

Fazla sayıda gülü kurutmak için fazla pratik olmasa da bu yöntem, gülleri kurutmak için en kolay yöntemlerden biridir. Kitap yapraklarının gülün nemini yavaşça çekmesi ve kitap kapatıldığında yaprakların yassı hale gelmesi, kuruduktan sonra diğer yöntemlere göre yapraklarının daha az dökülmesini sağlar.

Gliserin ile Kurutma

Bir miktar gliserin kullanarak gül kurutabilirsiniz. Temin etmesi kolay bir ürün olan gliserini kurutmak istediğiniz gül miktarına göre 1 çay kaşığı kadar kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı su ile 1 çay kaşığı gliserini karıştırarak, bezin üzerindeki güllere serpiştirerek karışımı kullanın. Bu yöntem güllerin terleyerek kurumasını sağlayacağı için, gülkurusu daha dayanıklı olacaktır.

Presleyerek Gül Nasıl Kurutulur?

Gül kurutma yöntemleri arasında tıpkı kitapla kurutmada olduğu gibi, benzer bir yöntemi kullanabilirsiniz. Bu sayede kuruyan gül yapraklarının dökülmesi daha geç olacaktır.

Birkaç A4 kâğıdı alarak kâğıtların arasına gülleri koyduktan sonra, kâğıdı katlayarak üst üste koyun. En son tüm kâğıtların üzerine hafif baskı yapacak bir şey koymanız, baskı etkisi ile güllerin hem kolay hem sağlıklı kurumasını sağlayacaktır.

Silisyum ile Gül Nasıl Kurutulur?

Kurutma sürecini uzatacak bir yöntem olsa da silisyum ile gül kurutma tekniği, kuru gül yapraklarının kolay kırılmasını engelleyecek bir yöntemdir. Bunun için bir kabın içerisine güller üst üste gelmeyecek şekilde dizildikten sonra, güllerin üzerine silisyum kristallerini ekleyin. Güller kuruyana kadar kabın içerisinde bekleterek, kuruduktan sonra dikkatli bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Bu yöntemi tercihimiz doğrultusunda ince kum ile de yapabilirsiniz. Aynı tekniği ince ve kuru kum ile kullandığınızda da silisyumla kurutmaya yakın bir sonuç alabilirsiniz.

Diğer Gül Kurutma Teknikleri

gül kurutma teknikleri

Gül kurutma teknikleri

Bu içeriğimizde “Gül nasıl kurutulur?” sorusuna evde kolaylıkla uygulayıp basit bir şekilde başarılı olabileceğiniz gül kurutma teknikleri üzerine bilgiler sunarak yanıt verdik.  Evlerinizin mis gibi kokmasını sağlayacak ve sofralarınıza kendi üretiminiz bir ürün koyma keyfini yaşamanızı sağlayacak “Saksıda salatalık nasıl yetiştirilir?” makalemizi de mutlaka okumanızı öneririz.