Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Neleri Meşhurdur?

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Neleri Meşhurdur?

11/19/2020 1 Yazar: bilgisitem

Güneydoğu Anadolu bölgesinin neleri meşhurdur?” balığıyla hazırladığımız içeriğimizde bölgenin meşhur tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri ve tüm dünyaya nam salmış lezzetleri üzerine ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Neler Meşhur?

Tarihi zenginliği ile öne çıkan bölgelerimizden biri olan Güneydoğu Anadolu bölgesi aynı zamanda medeniyetler beşiği olarak da biliniyor. Bu bölgemize has olan lezzetler tüm dünyadan gastronomi tutkunlarının ilgisini çekerken doğal güzelliklerimiz ise ne yazık ki yeteri kadar bilinmiyor.

Güneydoğu Anadolu’nun Meşhur Tarihi Yerleri

Güneydoğu Anadolu bölgesinin neleri meşhurdur sorusunun cevapları yazımızın devamında yer alırken önce tarihi mekanlar sizlerle buluşuyor.

Diyarbakır- Malabadi Köprüsü

Medeniyetler diyarı Anadolu’nun önemli tarihi yapılarından olan Diyarbakır- Malabadi Köprüsü, Silvan’a yaklaşık olarak 23 kilometre uzaklıktadır. 1147 yılında Artuklular tarafından yapılan bu köprünün dünyaca ünlü olmasının nedeni kemeri en geniş taş köprü olmasından kaynaklanmaktadır.

Şanlıurfa- Balıklı Göl

balıklı göl

Balıklı göl

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin neleri meşhurdur sorusuna cevap olarak akla gelen ilk yerlerden biri de Şanlıurfa Balıklı Göl’dür. Halk arasında söylenen ve bu şekilde ünlenen rivayete göre Hz. İbrahim’in (aleyhisselam) ateşe atıldığında düştüğü yer Balıklı Göl’dür. Kutsal mekanlardan olarak kabul edilen bu yer, inanç turizmi açısından da oldukça meşhurdur.

Gaziantep- Hızır Yaylası

Gaziantep Hızır Yaylası turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. Yaylada yetişen dağ laleleri ve Güneydoğu Anadolu bölgesine has manzarası ziyaretçilerini cezbetmektedir.

Mardin Kalesi

Mardin’i ziyaret edenlerin mutlaka uğradıkları bu ünlü kale, Kartal Yuvası olarak anılmaktadır. Şehre hakim konumda bulunan kale birçok medeniyet tarafından kullanılmıştır.

Mardin- Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı

Yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen manastır tam 639 yıl boyunca Süryanilerin patriklik merkezi olmuştur. İnanç turizmi bakımından çok değerli olan Deyrulzafaran Manastırı, Mardin il merkezine yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklıktadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Meşhur Lezzetleri

baklava

Baklava

Güneydoğu Anadolu bölgesinin neleri meşhurdur sorusuna verilecek yanıtlardan biri de bölgeye has özel mutfağıdır.  Bu bölgede tarih boyunca bu yaşamış olan medeniyetlerin harmanlanması ile oluşan mutfak kültürünün ünü dünyaya yayılmıştır. Bu meşhur mutfağın öne çıkan bazı ünlü yemekleri ve hangi ile ait oldukları aşağıda sıralanmıştır

Hatay Yemekleri

İçli köfte ve künefe dendiğinde ilk akla gelen Hatay et yemekleri ve tatlıları ile gurme lezzetleri sevenlerin mutlaka ziyaret ettikleri bir Güneydoğu Anadolu ilidir. Hatay yemekleri arasında öne çıkan lezzetler; Keklik kebabı, Makbule Kapama, Kağıt Kebabı, Aşür Döğme, olarak sırlanmaktadır.

Gaziantep Yemekleri

Gaziantep dendiğinde akla ilk gelen meşhur baklavasıdır. Bunun yanında bol etli, baharatlı, salçalı yemekleri ve nar ekşisi de meşhurdur. Alaca Çorba, Antep Lahmacun, Dövme Aşı, Ekşili Tüylü Acur, Beyran Çorbası, Mumbar Dolması ve kebaplar öne çıkmaktadır.

Mardin Yemekleri

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bu kadim şehri farklı medeniyetlerin birleşimi mutfağa sahip şehirlerimizden biridir. En meşhur lezzetleri ise Zingil, Kaburga Dolması, Sembüsek, Dobo, Perde Pilavı, Kibbe gibi yemeklerdir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Meşhur El Sanatları

Güneydoğu Anadolu Bölgesi gezilecek yerleri ve yemekleri ile olduğu kadar yöredeki el sanatları ile de meşhurdur. Bölgede bakırcılık öne çıkmaktadır. Bunun dışında öne çıkan diğer bir el sanatı da nesilden nesile aktarılan gümüş işlemeciliğidir. Kilimcilik, dokumacılık, yazma oyacılığı, tahta oymacılığı gibi sanatlar da sürdürülmeye çalışılmaktadır.

“Güneydoğu Anadolu’nun neleri meşhur?” sorusuna ayrıntılı bir şekilde yanıt verdiğimiz bu yazımızın ardından ülkemizi daha iyi tanımak, tarihi zenginliklerimizi, doğal güzelliklerimizi ve tüm dünyayı kendine hayran bırakan lezzetlerimizi keşfetmeye devam etmek için sizi “Akdeniz bölgesinin neleri meşhurdur?” başlıklı makalemize de bekliyoruz.