Kalimba Nedir, Nasıl Çalınır ve Öğrenilir?

Kalimba Nedir, Nasıl Çalınır ve Öğrenilir?

04/05/2021 0 Yazar: bilgisitem

Kalimba son yılların en popüler çalgıları arasında yer almaktadır. Öğrenmesi oldukça basit olan bu çalgı aleti nasıl çalınır ve nasıl öğrenilir?

Kalimba Nedir?

Kalimba nedir sorusuna cevap olarak Afrika kıtasında yaygın olarak kullanılan bir enstrüman aleti diyebiliriz. İngiliz müzik sever Hugh Tracey, 20. Yüzyılın ortalarına doğru Afrika kıtasının kırsal alanlarına yaptığı bir gezi sırasında birçok geleneksel müziği yakından tanıma fırsatı buldu. Öyle ki, geleneksel müzikten oldukça etkilenen Tracey, kalimba çalgısının bu kadar popüler olmasının ilk adımlarını attı denebilir. Afrika kıtasında baş parmaklı piyano adıyla bilinen kalimba çalgısının isim babası da Hugh Tracey’dir. Oldukça beğendiği bu çalgıyı vatanı olan İngiltere’de tekrar yaptı ve adını da Kalimba koydu. Tracey, 1950 yılının sonuna doğru ana vatanında bir şirket kurdu ve ülkesine kalimba çalgısını satmaya başladı. 1960 yılında kalimbayı Amerika kıtasına satmaya başlayan Hugh Tracey, yavaş yavaş çalgının ününü tüm dünyaya duyurdu.

Kalimba Nasıl Çalınır?

kalimba nasıl çalınır

Kalimba nedir? Nasıl çalınır?

Oldukça kendine has bir sesi olan kalimba, son zamanlarda özellikle müzik severlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda. İlgiyi günden güne üstüne çeken kalimba çalgısı hakkında sık sık kalimba nedir, nasıl çalınır ve öğrenilir sorusu soruluyor. Sizler için bu konuyu detaylı bir şekilde ele aldık. Peki kalimba nedir, nasıl çalınır ve öğrenilir?

Kalimba çalmak aslında basit gibi görünse de oldukça dikkat ve emek verilmesi gereken bir iştir. Öyle ki, küçük bir alet sayılabilecek kalimbaya oldukça narin davranmak gerekmektedir. Aksi taktirde aletten istenen verim ve ses alınmayabilir. Kalimba nasıl çalınır diye merak ediyorsanız aşağıda verilen adımları uygulayarak kalimba öğrenmeye başlayabilirsiniz.

kalimba nasıl öğrenilir

Kalimba nasıl öğrenilir

1.Kalimba çalmaya başlarken dikkat edilmesi gereken ilk şey aleti nasıl tutacağınızdır. Doğru olan tutuş şekli, enstrümanı avuçların kenarlarında tutmaktır. Ayrıca baş parmaklarınızı da çatal dişlere yerleştirmeniz gerekmektedir. İşaret parmaklarınızı serbest bırakabileceğiniz gibi destek almak için aletin yan taraflarında da tutabilirsiniz.

2.Kalimba çalmaya başlamadan önce akortunu düzgünce yaptığınızdan emin olun. Eğer bu konu hakkında bir bilginiz yoksa bir müzisyene veya kalimba çalmayı bilen bir kişiye yaptırabilirsiniz.

3.Sıfırdan bir kalimba satın aldıysanız fark etmişsinizdir, aletin yanında dişlerin karşılık geldiği notaların yazıldığı bir grafikle birlikte gelmektedir. Ancak bir grafik kağıdına sahip değilseniz internet üzerinde aratabilirsiniz. Genellikle 8 diş ile satılan kalimbalar için 8 dişli bir kalimba grafiği işinizi görecektir. Dilimizde bir kaynak bulamazsanız yabancı kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

4.Kalimba öğrenmenin temel yolu pratik yapmaktan geçer. Boş vakitlerinizde çalgıyı deneyerek dişlerin çıkardığı sesleri hafızanızda tutmaya çalışın. Kalimba çalarken öğrenmeniz gereken bir teknik veya yöntem bulunmamaktadır. Doğru notaların nasıl çıkarılacağı öğrenildiğinde, alet ile her müziği çalmak mümkündür.

5.Piyanoya oldukça benzeyen kalimbanın piyanodan farkı notaların soldan sağa doğru kalınlaşıyor ve yükseliyor olmamasıdır. Kalimba çalgısına notalar karışık olarak dağıtılmıştır denebilir. Bu nedenle bir not defteri yardımıyla hangi dişe bastığınızda çıkan sesi not alabilirsiniz.

6.Ahşap kutu rezonans prensibi ile ses üretmekte olan kalimba çalgısını öğrenmek basit ama dikkat gerektirmektedir. Yeterli pratik ile kısa süre içerisinde kalimba çalmaya başlayabilirsiniz.

Kalimba üzerine hazırladığımız bu içeriğimiz sonrasında “Yaşam” kategorimizdeki diğer yazılarımıza da göz atmanızı öneririz.