Kışın evde yetişen sebze ve meyveler

Kışın evde yetişen sebze ve meyveler

10/29/2020 0 Yazar: bilgisitem

Kışın evde yetişen sebze ve meyveler evdeki organik yollarla hobi olarak ya da tüketme amacıyla sebze ya da meyve yetiştirmek isteyenlerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Kış aylarında saksıda yetişen sebze ve meyveler

Kış aylarında evde sebze ve meyve yetiştirmek istiyorsanız yazımızın devamında kışın evde yetişen sebze ve meyveler hangileridir? Sorusunu cevaplarken pratik önerilere de yer vermeye çalıştık.

Balkonunuzda veya evinizin içinde sebze ve meyve yetiştirmek aslında birkaç püf noktaya dikkat ederek yapılabilecek en zevkli aktivitelerden ve hobilerden biridir.

Taze Soğan

Kendi yetiştirdiğiniz soğanlarla yemeğinize lezzet, mutfağınıza sağlık katmak hoş olmaz mıydı?

Hemen herkesin bildiği üzere taze soğan kışın evde yetişen sebze ve meyveler listesinin ilk sırasında yer alır. Yetiştirmesi son derece kolay olan bu sebze için arpacık soğanı kullanırsanız daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Özel bir saksı tipine ihtiyaç duymayan bu sebze pratiklik açısından yoğurt kaplarında bile yetiştirilebilmektedir.

Sarımsak

Kışın evde yetişen sebze ve meyveler

Kışın evde sarımsak yetiştirme

Sarımsak hem sağlığa olan faydaları hem de lezzetiyle Türk mutfağının en vazgeçilmez parçalarından biri sayılır. Fiyatı gittikçe pahalılaşan sarımsakları evde yetiştirerek hem ekonomik açıdan mutfağınıza katkı sağlamak hem de doğal yollarla yetiştirdiğiniz ürünler sayesinde yemeklerinizin lezzetine lezzet katmak istemez misiniz?

Sarımsak aynı taze soğan gibi evde yetiştirilebilen sebze ve meyveler arasında yer alır. Sarımsağı evde yetiştirmek için bir baş sarımsağın dişlerini birbirinden ayırmanız gereklidir. Dişlerine ayırdığınız sarımsağı saksınızda toprak üstünde açtığınız deliklere yerleştirin ve hafifçe sulayın. Yaklaşık olarak 10 veya 12 gün içinde sarımsak dişleri toprakta filiz vermeye başlayacaktır.

Portakal

Portakalları da evde teras ya da balkonunuzda kolay bir şekilde yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Evde yaklaşık 18 veya 20 santimetre eninde ve boyunda olan saksılarda veya kaplarda portakal yetiştirebilirsiniz. Bunun için balkonunuz uygun olacaktır. Her ne kadar kış meyvesi olsa da aşırı soğuklardan korumanız gerektiğini unutmayarak özellikle bodur portakal fideleri evde portakal yetiştirmeniz için uygundur.

Biber

Biber her yemek için vazgeçilmez ürünlerden biridir. Evde kış aylarında da biber yetiştirebilirsiniz. Çimlenmesi kolay tohumlardan biri olan biber tohumları filizlenmeye uygun şekilde aralıklı olarak ekilmelidir. Her ne kadar bahçelerde yetişen biber boyutlarına nazaran daha küçük boyutta evde yetişseler de lezzet bakımından sizi mutlu edecektir.

Ispanak

Ispanağın ne kadar faydalı bir besin olduğunu artık bilmeyen yoktur herhalde. Kışın en sevilen sebzelerden biri olan ıspanak, kışın evde yetişen sebze ve meyveler arasındadır. Soğuğa dayanıklı yapısı ile öne çıkan bu sebze tohumdan kolayca yetiştirilebilir. Aralıklı olarak ekeceğiniz ıspanak tohumları toprak üzerine serpiştirilerek ekilmelidir.

Marul

Kışın evde yetişen sebze ve meyveler

Kışın evde yetişen sebze ve meyveler

Salatalarınızı kendi yetiştirdiğiniz marullarla hazırlamak sizce nasıl olurdu? Yaz veya kış evde yetiştirebileceğiniz sebzeler arasında olan marul tohum olarak da fide olarak da yetiştirilebilir.

Tohumdan marul yetiştirecekseniz toprağa ekim aşamasında tohumların üst üste gelmesini engellemeniz gerekmektedir. Fideden yetiştirme yapacaksanız da mutlaka saksıya aralıklı olarak fideleri yerleştirmeniz genişleyerek büyüyen marullarınızın daha sağlıklı yetişebilmesini sağlayacaktır.

Havuç

Havuç hem çok sağlıklı hem de çok lezzetli sebzeler arasında yer alıyor. Hemen hemen herkesin sevdiği havuçları doğal yollarla evde yetiştirseniz sizce de daha lezzetli ve daha sağlıklı olmaz mı?

Havuç da evde yetiştirilebilen sebzeler arasındadır. Kök sebzeler arasında olan havuç çakıllı topraklarda daha iyi yetişmektedir. Havuçlar ekildikten sonra sık aralıklar ile toprak nemlendirilmelidir.

Mandalina

Kışın evde yetiştirilebilecek meyvelerden biri de mandalinadır. Balkonunuzda veya evinizin ışık alacak bir yerinde yetiştirebileceğiniz en uygun mandalina türü bodur mandalinadır. Çekirdeğinden de yetiştirebileceğiniz gibi fide olarak da yetiştirebileceğiniz mandalina derin ve büyük saksılarda daha rahat gelişecektir. Evinizin Bodrum’un muhteşem doğası gibi kokmasını istemez miydiniz? Mandalina ağacı ayrıca evinize hoş bir narenciye kokusu da yayarak kış aylarında sizi mutlu edecektir.

Bu yazımızda kışın evde yetişen sebze ve meyveler konusunu kaleme aldık, evde daha keyifli ve faydalı vakit geçirmek için diğer muhteşem içeriklerimizi de incelemeyi unutmayın.