• DOLAR
  7,9283
 • EURO
  9,3789
 • ALTIN
  483,43
 • BIST
  1,1819
Koronavirüs Nedir? Nasıl Bulaşır?

Koronavirüs Nedir? Nasıl Bulaşır?

Son aylarda gündeme oturan Coronavirus veya Koronavirüs nedir, nerden çıkmıştır ve nasıl bulaşır, koronavirüs nasıl önlenir gibi konulara değinmek istiyoruz. Koronavirüs Çin’de iyi bir ticaret şehri olan Wuhan kentinde ortaya çıktı ve daha önce aynı virüsün farklı formları olan SARS Ve MERS virüslerinin yarasa kökenli olması nedeni ile bu yeni virüsün de yarasadan kaynaklandığı ileri sürülmektedir.

Virüsün hayvandan insana atlaması, form değiştirmesi daima felaketlere yol açıyor. Koronavirüs de öldürücü bir etki yaratarak insanların canını alıyor. Bu virüs havadan bulaşabileceği gibi, temas yolu ile de bulaşabildiği için kişisel temizliğe çok dikkat etmek gerekiyor.

 

Koronavirüs Nasıl bulaşıyor?

 

Bu konu ile ilgili binlerce yazı yazıldı, insanların bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor. Bu virüsün havadan ve temas yolu ile bulaştığı biliniyor. O halde insanların, bu virüse yakalanmadan önce alacakları basit tedbirlerle virüs önlenebilir. Sabun ve kolonya alkol bazlı dezenfekte ürünlerinin fiyatları aldı başını gitti. İnsanlar daha fazla kişisel hijyene önem vermek zorunda. Toplu halde bulunmamak, nemli ortamlarda kalmamak, odayı havalandırmak, her gün elbise değiştirmek günde 5 vakit elleri ve kolları iyice sabunlamak gerekiyor.

 

Namaz Kılanlara Koronavirüs Bulaşır mı?

 

Sürekli namazına devam eden insanlar günde 5 vakit abdest alıyorlar. Ancak bu bir önlem değildir. Çünkü ellerin iyice sabunlanması ve dezenfekte edilmesi gerekiyor. Bu yüzden sadece su ile yüzeysel temizlik bu mikrobu önlemez. Toplu olarak uzun süre kalmamak da iyi bir önlem olacaktır.

 

Koronavirüs Nasıl Anlaşılır?

 

Hastanede yapılacak testlerle anlaşılabilir, ancak 2 günü geçkin 38 derece üzerinde ateş varsa ve ateş hiç inmiyorsa derhal acil servise gitmek gerekiyor.

 

Koronavirüs Maskesi Koruyucu olur mu?

 

Koronavirüs maskesi diye bir maske yoktur, bez ya da başka bir üründen imal edilen maskeler de bu virüsten koruma sağlamaz. Yanlardan hava aldığınız sürece hiçbir koruma söz konusu değildir. Ancak nezle grip olan kişinin, başkalarına bu hastalığı bulaştırmaması için böyle bir önlem alması yararlı olabilir.

 

Kolonya Koronavirüsten Korur mu?

 

Kolonya yüze 80 alkol içerdiği için sadece temiz ellere sürülürse belli bir dereceye kadar koruma sağlar. Çünkü araştırmacılar, yüzde 100 alkol ile dezenfekte edilen el ve kollarda bile yüzde yüz koruma olmayacağını belirtiyorlar. Bu en yüksek olarak yüzde 70 oranında bir koruma sağlar. O yüzden kolonya, kirli ellere değil temiz ellere sürülmeli ve insanlarla tokalaşmak, el sıkışmak, öpüşmek mümkün mertebe azaltılmalıdır. Daha fazla bilgi için diğer makalemiz; Koronavirüs Kolonya İle Önlenebilir mi?

Yüzde 0,05 sodyum hipoklorit dezenfektan kullanılarak evin odaların masaların ve mobilyaların her gün temizlenmesi gerekiyor. Odaların her gün havalandırılması da çok önemli.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM