Linkedin ve Linkedin Premium Nedir, Nasıl Kullanılır?

Linkedin ve Linkedin Premium Nedir, Nasıl Kullanılır?

12/07/2020 0 Yazar: bilgisitem

Sosyal medya platformlarına oranla iş yaşamı odaklı daha profesyonel bir platform olan Linkedin nedir, nasıl kullanılır? sorularına yanıt arayacağımız bu yazımızda, Linkedin’ i diğer platformlardan ayıran özelliklere ve Linkedin Premium’a da değineceğiz.

Linkedin Nedir?

Linkedin için “Kariyer Networkü” tanımlamasını yapmak yanlış olmayacaktır. İş başvurularında bulunmak, iş tekliflerine açık olduğunuzu duyurmak, sektörel haberleri alarak güncel kalabilmek için kullanabileceğiniz Linkedin, yeni iş bağlantıları kurarak iş ve sosyal çevrenizi genişletebilmenize olanak tanır.

Sosyal profilinizden çok iş profilinize, eğitim bilgilerinize, sahip olduğunuz yeteneklere ve edindiğiniz iş tecrübelerine yer verilen platformda, iş bağlantıları kurmak ve bu bağlantıları geliştirmek oldukça kolaydır. Yaklaşık olarak 500 milyondan fazla kullanıcı sayısına sahip olan platformda, dünya üzerinde bulunan şirketlerin % 58’inin şirket sayfaları bulunmaktadır.

Linkedin Nasıl Kullanılır?

linkedin nasıl kullanılır

linkedin nasıl kullanılır

Sosyal medya platformlarındaki temel mantık ile kullanılabilen Linkedin’ de paylaşımlar yapabilir ve bağlantı kur özelliği ile platformda bulunan diğer kişileri takip edebilirsiniz. Diğer sosyal medya platformlarında olduğu üzere bu platformda da videolar, fotoğraflar ve makaleler paylaşabilirsiniz. Bu paylaşımları gören kişiler bağlantı kur özelliği ile ulaştığınız ve bu bağlantıyı kabul eden kişiler tarafından görüntülenir. Aynı şekilde platformda bulunan diğer kişiler de size bu yolla ulaşıp size bağlantı kurma seçeneği ile ulaşabilir.

Linkedin’ e Üye Olmak

Linkedin’ e üye olmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken eğer bir e-posta hesabınız yok ise bir e-posta hesabı açmanızdır. Daha sonra sitenin adresi olan www.linkedin.com adresine giriş yaparak üyeliğiniz için gerekli adımları takip edebilirsiniz. Linkedin’ e üyelik ücretsizdir.

Linkedin Profili Oluşturmak

Linkedin profili oluştururken; tam özgeçmişinizi, tecrübelerinizi ve yeteneklerinizi belirtmeniz gereklidir. Nasıl iş başvurusu yaparken sertifikalarınız, var ise aldığınız ödüller ile ilgili bilgiler, kariyer hayatınız gibi bilgilere gereksiniminiz var ise, Linkedin’ de güçlü bir profil oluşturmak ve daha kolay bir şekilde iş bağlantıları kurabilmek için bu bilgileri doğru şekilde profilinize aktarmanız gerekmektedir.

Profilinizde kullanacağınız fotoğrafınız, özgeçmişinizde kullandığınız fotoğraf gibi iş yaşamı için uygun niteliklere sahip bir fotoğraf olmalıdır. Profil bilgilerinizi ağa aktarırken eğer iş arayışı içinde iseniz veya iş değiştirmeyi düşünüyorsanız yeni fırsatlarına açık olduğunuzu belirtebilir ve çalışan arayan kişilerin size daha rahat ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Eğer yeni bir iş arayışınız yok ise bu seçeneği kullanmanıza gerek yoktur.

Linkedin profilinizi oluştururken yeteneklerinizi de belirtmeniz, kariyer odaklı olan platformda diğer kişilerin bu yeteneklerinizi onaylayarak arama sıralamasında daha öne çıkmanızı sağlayacaktır. Profilinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta da, bilgilerinizi verirken gereksiz bilgi karmaşası oluşturmadan en doğru bilgileri vererek mümkün olduğunca detaya inmenizdir. Profilinize ait bilgilerin doğru olması ve belirttiğiniz yetenekler de dahil olarak sizi yansıtması, bu platform üzerinden alacağınız iş teklifleri ve sonrasında yapacağınız iş görüşmeleri için önem taşımaktadır. Oluşturduğunuz profilinizi sık aralıklar ile güncellemeniz, bağlantılarınız ile kariyer odaklı etkileşimlerde bulunmanız ve profilinizi güçlü tutmanız Linkedin’ de daha rahat fark edilmenizi sağlayacaktır.

Linkedin kullanımında bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da, bağlantılarınız ile kariyer odaklı etkileşimde bulunurken veya bağlantı kurma isteği gönderirken nazik ve iş yaşamına uygun şekilde iletişim kurmaya çalışmanızdır. Linkedin nedir, nasıl kullanılır sorusuna cevap verdikten sonra Linkedin’ in ücretli versiyonuna da değinmemiz gerekir.

Linkedin Premium Nedir?

Linkedin ücretsiz bir platform olmasına karşın, Premium özelliklerin kullanıldığı ve “Linkedin Premium” adı verilen versiyonu ücretlidir. Premium özelliği satın aldığınız taktirde; daha fazla bağlantı ekleme, bağlantınızın olmadığı kişilere mesaj gönderme veya profilinizi inceleyen kişilerin hepsini görebilme gibi özelliklere sahip olabilirsiniz. Ancak eğer Linkedin’ i yeni kullanmaya başlayacaksanız ücretsiz olan versiyonu, iş bağlantıları kurabilmeniz için yeterli olacaktır.

Bu yazımızda Linkedin ve Linkedin Premium nedir? sorularını yanıtlandırırken nasıl kullanıldığına ilişkin bilgileri de sizlerle paylaştık. Teknoloji üzerine diğer makalelerimiz için “Teknoloji” kategorimizi incelemeyi unutmayın.