Mutlulukla İlgili Sözler Filozof ve Yazarların Mutluluk ile İlgili Sözleri

Mutlulukla İlgili Sözler Filozof ve Yazarların Mutluluk ile İlgili Sözleri

12/10/2020 2 Yazar: bilgisitem

Mutlulukla ilgili sözler hiç kuşku yok ki okuyanlara umut ve yeni bir bakış açısı kazandırır. Filozof ve yazarlardan derlediğimiz mutluluk sözleri sizi bu en güzel duygu üzerine bir kez daha düşünmeye itecek.

Mutluluğun Tanıtımı

Elde etmek, kabul etmek, bazen açlığını gidermek, bazen ise yalnız kalmak gibi çok farklı şekillerde elde edilebilecek garip ancak herkesin sahip olmak istediği bir duygudur mutluluk.

Ünlü yazarların ve filozofların söylediği mutlulukla ilgili sözler yine bu tanımlamaya uyacak şekildedir. Çünkü birçok düşünür ve yazar mutluluğu sadece aşk ve para ile sınırlandırmamış, hatta kimisi kendi isteklerini tatmin yerine onları sınırlayarak mutluluğu bulduğunu ifade etmiştir.

Filozof ve Yazarlardan Mutlulukla İlgili Sözler

yazarlar ve filozofların mutlulukla ilgili sözleri

Yazarlar ve filozofların mutlulukla ilgili sözleri

John Stuart Mill  mutluluğu şu sözlerle tanımlar: “İsteklerimi Sınırlayarak Mutluluğu Öğrendim”

1800’lü yıllarda yaşayan ünlü filozof John Stuart Mill mutluluğu tanımlarken “Mutlu olmayı arzularımı tatmin etmeye uğraşmak yerine, tüm isteklerimi sınırlayarak bulmayı öğrendim” diyerek tanımlamaktadır.

Ünlü düşünür hırsların peşinde koşup başarısızlığın neticesinde mutsuz olmak yerine, daha çok elindekilerle yetinmeye çalışıp hırslarını sınırlayarak mutluluğu bulduğunu ifade etmektedir.

Seneca’nın Mutlulukla İlgili Sözleri

Seneca’nın mutluluk sözü ise şöyledir;  “Bilge İnsan Kendinde Olanla Mutlu Olmayı Bilen Kişidir”

Ünlü düşünür Seneca ise tıpkı John Stuart Mill gibi düşünmekte ve insanların mutlu olabilmeleri için ihtiyaçları olan nimetin sahip olmadığı şeyleri arzulamak değil, var olanla yetinmekte olduğunu söylüyor.

“Bilge olan insan” tanımlamasıyla sözlerine başlayan Seneca mutluluğun tanımını “Kendinin olmayanları arzulamak yerine, elinde var olan şeylerle mutlu olmayı bilir” sözüyle ifade etmektedir. Düşünür burada aslında insanın arzularının peşinde gitmesi gerekse bile bunu büyük bir hırsa dönüştürmek yerine, öncelikle elinde olanlarla mutluluğun yolunu araması gerektiğini söylemektedir.

Henry David Thoreau “Mutluluk Bir Kelebek Gibidir”

Thoreau ise mutluluğu daha farklı şekilde tanımlamış, peşinden gittikçe mutluluğun insandan uzaklaşmak istediğine vurgu yapmıştır.

Mutlulukla ilgili sözler arasında fazlaca bilinen “Mutluluk bir kelebek gibidir. Onu yakalamak istedikçe o uzaklaşıp gider. Dikkatinizi onun yerine başka bir şeye verdiğinizde, o gelir ve omzunuza konar” sözü ile aslında birçoğumuzun bazı dönemlerde karşılaştığı durumu yüzyıllar öncesinden bize söylemiştir.

Filozofların mutluluk sözleri her zaman düşünmeye yöneltir insanı. Socrates  mutluluk hakkında “Azın Tadını Çıkaracak Kapasitesi Olan Mutlu Olur” demiştir.

Socrates’e göre mutluluk

Socrates’e göre mutluluk sözleri

Socrates’e göre mutluluk sözleri

Dünyanın gelmiş geçmiş en bilinen filozofları arasında gösterilen Socrates, mutlulukla ilgili sözler sarf ederken yine kanaatkâr olmaya vurgu yapmıştır.

Socrates mutlu olmanın sırrının elde olandan fazlasını aramak değil az olanın keyfini çıkartmayı bilecek kapasiteye ulaşmak olduğunu belirtmiştir. Socrates’in bu sözünün altında, aslında değer bilmek yatmaktadır. Var olanların tadını çıkarabilecek kapasiteye ulaşmak için, öncelikle var olanların değerinin bilinmesi gerekmektedir.

Charles Dickens “Mutluluk Bir Armağandır”

Ünlü yazar Charles Dickens ise mutluluğa farklı bir yönden bakarak “Mutluluk bir armağandır. İşin asıl sırrı ise mutluluğu beklemek değil, o geldiğinde buna memnun olmaktır” demiştir.

Hayatta insanlara böyle armağanlar, birazda çabaya bağlı olarak gelir. Yukarıda yer alan düşünürlerin asıl ifade etmek istediği mutlu olmak adına zorla bir çaba içine girmek yerine, öncelikle var olan nimetlerle yetinmeyi ve mutlu olmayı bilmektir. Sizce var olanlarla mutlu olamayanların, sonraki var olacaklar ile mutlu olmaları mümkün olabilir mi?

Ülkemizde de çok sevilen bir yazar olan Paulo Coelho mutluluğu yaşanılan ana odaklamakta bulur ve şöyle der; “Her zaman an’a odaklan ve mutlu ol”

Yazar Paulo Coelho da mutlu olmak için, o anki şartlara odaklanmayı başarmaktan bahsederek “Eğer her zaman o ana odaklanabilirsen, mutlu bir insan olursun” demiştir. Yani mesele, yine mevcut şartlarla mutlu olmaktır.

Friedrich Nietzsche “Mutluluk güç ile çoğalır”

Nietzsche ise diğer düşünürlerin aksine, mutluluğun güçle çoğaldığını ifade ederek “Mutluluk güç ile çoğalan ve direncin üstesinden gelinmesiyle görülen bir duygudur” demiştir.

Günümüzde Friedrich Nietzsche gibi düşünen ve ona hak verecek insan sayısı oldukça fazladır. Zira insanın inanışı ne olursa olsun maneviyattan çok maddenin daha önemli hale geldiği zamanlarda , gücü elinde tutanın hırsına yenik düşmemesi halinde mutlu olabileceği gerçeğini de kimse inkâr edemez.

Mutlulukla ilgili sözler arasından sizin en çok beğendiğiniz hangisi oldu? Sizin paylaşmak istediğiniz mutluluk sözleri neler? Yorum kısmından yazarak bize katkı sağlayabilirsiniz. Bu içeriğimizin ardından “Yaşam” kategorimizde yer alan diğer içeriklerimizin de ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.