• DOLAR
  7,9715
 • EURO
  9,4322
 • ALTIN
  491,07
 • BIST
  1,1823
Okyanus Suyu İçme Suyu Haline Dönüştürülüyor

Okyanus Suyu İçme Suyu Haline Dönüştürülüyor

İnsanlar deniz ve okyanuslardaki tuzlu suyu içemez. Ancak yeni geliştirilen teknolojilerle deniz ve okyanusun tuzlu suları tatlı suya dönüştürülebilecek.  Bunun için yapılması gereken şey, çözünmüş tuzları sudan ayırmaktır. Zaten doğal olarak okyanus ve denizlerin güneş ısısı ile buharlaşıp yükselmesi süreci ile yağmur ve kar temiz su ihtiyacımızın bir bölümünü karşılıyor. Ama bu işlemleri mekanik sistemlerle yapmak da mümkün olacak. En büyük sorun deniz suyunda çözünmüş tuzun giderilmesidir. Dünya olarak buna ihtiyacımız var. Önümüzdeki 5 yıldan sonra büyük su kıtlığı gündeme gelecek. Raporlar bu yönde…

 

Grafin  Tuzlu Suyu Ayrıştırabilir

 

Bilim adamları bu sürece Grafin, güneş enerjisi, elektrik gibi çeşitli malzemeler kullanarak katılacaklar. Burada okyanus suyunu tatlı suya çevirmek için bazı yöntemlere değineceğiz. Grafen, başlı başına belli bir oranda sudaki tuzu ayırabilecek kapasiteye sahiptir. Grafen oksit membranlar, yeni filtrasyon teknolojileri için umut verici oluyor. Yeni araştırmalar, yeterli temiz su kaynaklarına erişimi sağlamaya yönelik olarak hızlandırılıyor.

Bu konuda Manchester Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının yeni bulguları  var ve bu bulgular Nature Nanotechnology dergisinde yayınlandı. Daha önce grafen-oksit membranlar gaz ayrımı ve su filtrasyonu konularında atılan küçük adımlar, yerini büyük adımlara bıraktı.Ulusal Grafen Enstitüsü’nde geliştirilen grafen-oksit membranlar sayesinde artık okyanus suları içilebilir hale gelecek. Grafen oksit zarlar, tuzlu suya batırıldığında büyük oranda suyu tuzdan ayırıyorlar fakat çabuk şişmeleri bir sorun olduğu için, bilim adamları bu alandaki çalışmayı biraz daha detaylandırdılar ve şişmeyi önleyici tedbirler aldılar. Bu yeni yöntemle, suda homojen olarak bulunan çözünmüş tuz partikülleri sudan ayrıştırılabilecek.

 

5 yıl içinde Su Kıtlığı Bekleniyor

 

Birleşmiş milletler tarafından yayınlanan bir raporda önümüzdeki 5 yıl içinde, dünya nüfusunun genelinin yüzde 14’lük kesiminde su kıtlığı yaşanacağı ifade ediliyor. Çünkü iklim değişikliğinin etkileri modern dünyanın su kaynaklarını azaltmaya devam ediyor.  Su kıtlığı yaşanacak ülkelerde,  su filtreleme teknolojilerinde böylesi devrimlere ihtiyaç var.

 

Güneş enerjisini kullanarak tuzlu suyu içme suyuna dönüştürme

 

Dünyada 2050 yılına kadar genel su ihtiyacı yüzde 55 oranında artacak. 2025 yılında ise bu günkü bol su kullanma konforu yerini yeni tedbirlere bırakacak. 2025 yılında ıslak mendille temizlenme zorunluluğu dahi getirilebilir. Kişi başı su tüketimi denetim altına alınabilir ki bu büyük bir felaket demektir. Herkesin daha şimdiden suyu dikkatli kullanmaya başlaması gerekiyor. Biz olmasak bile çocuklarımız su kıtlığı felaketi ile baş başa kalabilir. Hindistan gibi bir ülkenin bile tuzlu su kaynakları nüfusun yüzde 60’ının ihtiyacını karşılayacak potansiyele sahiptir. Ancak bu kaynaklar, ters ozmos yöntemlerini kullanacak tesislerle içme suyu haline getirilebilir.

Geçtiğimiz aylarda ülke genelinde, suyu tuzdan ayıracak icatlar için bir yarışma düzenlendi ve birinci olana yüz binlerce dolar ödül verilecek. Suyu idareli kullanma konusunda altın değerinde bir  bilgi daha vermek istiyoruz. Bir litre kızartılmış yağı lavaboya döktüğünüzde, 1 milyon litre temiz içilebilir suyu, içilemez hale getirmiş oluyorsunuz değerli okurlar. Buna çözüm olarak kızartılmış kullanılmış yağlarınızı kaplara koyarak ağzını kapatmanız ve üzerine de dikkat kullanılmış yağ diye yazmanız gerekiyor. Belediyeler bu yağı toplayacak ve belki de akıl ederlerse, biyo-yakıt malzemesi olarak kullanabilecekler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

googlenews
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM